Edukacja seksualna czy przysposobienie do życia w Kościele? Ola Wesołowska – Czarny Protest

 

Drugi Czarny Poniedziałek, a na nim niezwykle odważne i żywiołowe wystąpienie młodej rewolucjonistki Oli Wesołowskiej, która domaga się, aby w szkołach była edukacja seksualna, a nie przysposobienie do życia w Kościele. Ola zauważa, że traktowanie nauki o seksualności w szkole jako kwestii światopoglądowej owocuje, obok „przysposobienia do życia w Kościele” swobodnymi improwizacjami nauczycieli, z których część wiedzę o pozycji kobiety w społeczeństwie czerpie z okresu średniowiecza.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

13 Odpowiedź na “Edukacja seksualna czy przysposobienie do życia w Kościele? Ola Wesołowska – Czarny Protest”

 1. Czy to znaczy, że w „równościowym” i wolnym od religii podręczniku do edukacji seksualnej faceci będą rodzili na równi z kobietami?

  1. Na 35 mln mieszkancow mamy pewnie 30 mln katolikow, i kilka setek/tysiecy baptystow. Ale jeszcze zadna katoliczka/baptystka nie wystapiła z apelem ratujmy zarodki, udostepnijmy im nasze ciała. Zadna katoliczka nie uratowała ani jednego zarodka, kler tez nie slyszałem aby zachecał kobiety do przyjmowania zarodkow. Widac bachorow katoliczka nie chce.
   Czyli, nie o zadne „ratowanie zycia” tu chodzi.

    1. @ Tomek Świątkowski: kościół prowadzi hospicja dziecięce albo ośrodki dla samotnych matek
     ———
     Tak, prowadził i prowadzi. W Kościele przeróżne rzeczy się zdarzają. Kiedyś zdarzył się nawet taki ks. biskup, który napisał:

     Był młody, który życie wstrzemięźliwie pędził;
     Był stary, który nigdy nie łajał, nie zrzędził;
     Był bogacz, który zbiorów potrzebnym udzielał;
     Był autor, co się z cudzej sławy rozweselał;
     Był celnik, który nie kradł; szewc, który nie pijał;
     Żołnierz co się nie chwalił; łotr co nie rozbijał;
     Był minister rzetelny, o sobie nie myślał;
     Był na koniec poeta, co nigdy nie zmyślał:

     – A coż to za bajka? Wszystko to być może!
     – Prawda, jednakże ja to między bajki włożę.


     Jak się ma to „prowadzenie” względem potrzeb?
     ***

    2. Prowadzi czy nie. Mnie chodzi o ratowanie zarodkow! Koscil nie propaguje ratowania zarodkow, ale chetnie te zarodki chrzci i pobiera kase. Moglby Kosciol zrobic akcje „Ratujmy zarodki” i namawiac kobiety (w tym siostry zakonne) do przyjmowania zarodkow (np. z in vitro) w swoje macice. W ten sposob kobiety by przeciez „ratowaly zycie”.

 2. A ja jestem ciekawy, ile ta rewolucjonistka Ola ma własnych dzieci, że chce decydować za rodziców, co jest dobre (lub nie) dla ICH dzieci. Z luźnych obserwacji wnioskuję, że edukacja seksualna najbardziej by się przydała … samym feministkom (vide Natalia Przybysz).

   1. ciekawe czy nadal tak pani będzie mówić, jak PiS wprowadzi obowiązkową katechezę katolicką dla wszystkich dzieci…

 3. W ramach postulowanego dokształtu z edukacji seksualnej, cytat z klasyka christianitas: „Jeśli kobiety męczą się i umierają po licznych porodach, nic w tym złego; niech umierają, byle tylko rodziły, na to są”. Czyż nie wpisuje się to stwierdzenie doskonale w widoczne obecnie usiłowania sprowadzenia kobiet do roli inkubatorów ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =