España, una e indivisible. Przeciwko separatyzmowi katalońskiemu

W tym materiale tłumaczę, dlaczego jestem przeciwko separatyzmowi katalońskiemu. Po pierwsze, konstytucja Hiszpanii wcale nie jest faszystowska. Po drugie w referendum wcale nie uczestniczyli wszyscy Katalończycy. Po trzecie w wielu miastach w Hiszpanii, zwłaszcza w Katalonii wybrano do samorządów populistów, co łącznie z problemami gospodarczymi wzbudza emocje, które są nie do końca przemyślane. Do separacji dążą też anarchiści, którzy nie dają żadnych racjonalnych rozwiązań na przyszłość. Więcej w filmie:

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

36 Odpowiedź na “España, una e indivisible. Przeciwko separatyzmowi katalońskiemu”

 1. Też jestem przeciwnikiem oderwania się Katalonii.
  Ale autor nie widział problemu, gdy oszukiwali brexitowcy, więc pewnie nie miałby problemu, gdyby do oderwania się Katalonii prowadziła wesoła ferajna Torysów i Nigela Farage'a.

 2. Nieporównywalne sytuacje. Prawa ue pozwalają na secesję ue to luźna konfederacja. Hiszpania to państwo unitarne z niepodzielnością zapisaną w konstytucji. Poza tym nie popieram w niczym secesjonistów katalońskich bo to po większości lewica lub skrajna lewica. Farage tymczasem jest fajny i zna się nieco na ekonomii

  1. Kłamca Farage jest fajny, bo Farage jest fajny. 🙂
   To jest plemienność, a nie racjonalizm.
   Ale dziękuję, że przyznał mi Pan rację. 

    1. Skoro UE nie działa to co na tym świecie działa? Rosja? Chiny? USA – Las Vegas 59 ofiar śmiertelnych. Gdyby w UE ktoś zastrzelił 59 osób to twierdzilłby Pan że UE jest do bani. A tak Trump dobry.

      

     1. Bardzo dobrze, że przyrównujesz fanatyzm islamski do szaleństwa, którym powodował się ów człowiek w Ameryce. To pozytywna tendencja. Miejscem szaleńców jest szpital psychiatryczny (zgoda?), i tam też powinno trafić wielu fanatycznych imamów (zgoda?).

      .

      Zgoda?   

     2. @ELASP
      To szaleństwo w USA nazywa się miłość do broni.
      Jak niefajnie, że PIS z Kukizem chcą je sprowadzić do Polski. 

     3. No właśnie ale jak to się stało że w Las Vegas nie strzelał muzułumański terrorysta tylko Biały Amerykanin? Lewadzki spiseg? 

      Przecież prawica twierdzi że każdy terrorysta to muzułumanin. 

    1. Był zabawny wtedy, gdy mówił, że nie musi już się użerać  z gorszym sortem ludzi.
     Najzabawniejsze było to, jak mu wtedy uderzyło do głowy sojowe latte. 🙂

     1. Lepiej po prostu zaprezentować swoje poczucia humoru w ramach rywalizacji. Ja, ponury jak dębowa trumna wrzucona do rzeki mogę tylko zabulgotać i być sekundantem, ale siłą rzeczy z zardzewiałym stoperem. 

  2.   Za money.pl : "Zakładając scenariusz uzyskania niepodległości, pod względem gospodarczym Katalonia należałaby to grupy najbogatszych krajów Unii Europejskiej. Z PKB na głowę mieszkańca wynoszącym według Eurostatu 28 tys. euro, Katalonia wypada nie tylko znacznie lepiej niż cała Hiszpania (23,5 tys.), ale znajduje się także wyżej niż Niemcy (27 tys.), Wielka Brytania (26 tys.) i Francja (25,5 tys.). Średnia dla 15 krajów "starej Unii" to 25,8 tys. euro."

    

    

          Jak na lewicowców, skrajnych lewicowców i anarchistów całkiem nieźle sobie radzą,  to także najbardziej innowacyjny region Hiszpanii. Farage może i zna się trochę na ekonomii, Katalończycy najwyraźniej znają trochę lepiej.  Osobiście wolałbym, aby nie dzielili się, ale też nie widzę powodu, aby argumenty za pozostaniem miały opierać się na tak dziwnych  przesłankach. 

   1. @LIPSCHITZ
    No i nie są zdziecinniali i izolacjonistyczni jak breksitowcy.
    Dużo jest ludzi młodych, a nie ludzi, którzy chcą odzyskać młodość — jak w przypadku Breksitu.

 3. Właśnie, tak sie zastanawiam do jakiego stopnia secesja jest uprawniona. Do poziomu rodziny, stada, gminy, watahy kiboli klubu piłkarskiego?

  1. @MICHAL
   Najwyraźniej do poziomu, w którym skrajna prawica może traktować resztę społeczeństwa jak swoich niewolników, mieć nad nimi władzę i wymagać od nich uległości. Tylko o to w tym chodzi. Gdy to zostaje zagrożone, nagle przestają być za „suwerennością” i „wolności do samo stanowienia”.

   1. Może warto by było nadwiślańska kraine secesjonować na Polskę i Wolskę. Powstał by twór jak Koree. Tylko ze wschodnia Wolska a zachodnia Polska. Polska mogła by zostac w Unii, a Wolska wstała by z kolan i wybiła by się na niepodległość. Wtedy Kim Jar Kacz mógł by nawet wstąpić z Wolską do ulubionej Wspólnoty Niepodległych Państw. I jak by sie komuś nie podobało w Polsce to mógł by przenieść się do Wolski i vice versacze.

    1. Też jestem coraz bardziej przekonany, że spore części kraju powinny domagać się autonomii od władzy centralnej, która i tak nie szanuje prawa własnego kraju.
     A ponieważ władza centralna łamie co chwilę konstytucję, poniższy argument Piotra Napierały nie miałby zastosowania.

  2. jest takie głupstewko które się nazywa PRAWO i KONSTYTUCJA które są wyrazem woli wcześniejszych wyborców i konsensusem politycznym jednoczeście. Konstytucja UK dopuszcza referendum secesjonistyczna, Polska czy Hiszpańska nie. Proszę sobie wygooglać państwo federalne, konfederacja, autonomia, państwo unitarne. 

   1. Konstytucję mozna zmienić. Ostyatnio Maliniak to proponował(przedostatnio Konus Wielki). Do prawa można się nie strosować. Wystarczu na przykład nazwać się Prawo i Sprawiedliwość i wtedy hulaj dusza.

    1. @MICHAL
     Dokładnie tak. Pis wraz prawicowymi dobudówkami i wspierajcymi go środowiskami zerwał wolę wcześniejszych wyborców i konsensus polityczny jednocześnie.

     1. @MALEJĄCY
      Zerwał już wtedy, gdy duda uniewinnił Kamińskiego. 
      Importu obcej oraz  wzorowanej na owadach i islamie kultury  z Nowogrodzkiej, która jest skierowana przeciwko indywidualności oraz osobistej niezależności i wolności myśli, oczekuje tylko skrajna prawica/nacjonaliści i inni ludzie oślepieni ideologią. 
      Reszta popiera ze względu na socjal i okołosocjal.

     2. @MALEJĄCY
      Zabawa się skończy, gdy już wywieszają wszystkie kolejne grupy ludzi bez rezultatów w postaci oczekiwanych cudów. Wtedy zaczną wieszać zwykłych ludzi, nawet takich jak Ty. 🙂

     3. @MALEJĄCY
      Ale spoko, że popierasz oddzielenie się co najmniej zachodniej Polski od Polski PIS.
      Fajne też, że uważasz że większość wyborców tego oczekuje.
      Podział nastąpi bezkrwawo. 🙂

     4. paranoja , paranoja , to trzeba muśleć o leczeniu!

      PIS nie zrobił jeszcze NIKOMU KRZYWDY, ŻADNEJ; a gdzie tu wieszanie ??!! nikt ważny z poprzednich ekip zlodzieki mimo tylu afer nie został nawet aresztowany celem przesłuchania, to gdzie tu wieszanie

      paranoja!!!

      nawet jeśli byłaby prawidłowość, że najpierw zajmą się waznymi a potem malo waznymi w tym mna, to w takim tempie zdążę 2-3x dożyć starości i zejść z tego świata

      ps. i zła wiadomość na zachodniej cześci RP jest prawie tyle samo zwolenników nowej władzy, a stara władza znika ze sceny wszędzie (co zresztą jest dość typowym w polityce; panika jest paranoją)

     5. @MALEJĄCY
      ​Sami tak mówicie, że musicie zaorać, zniszczyć, zgnoić, żeby poczuć się lepiej… bo uważacie, że to się przełoży na bogactwo i cuda. To jest magiczne myślenie, że jak się nauczycielom i dzieciom zniszczy życie, to od tego Polska stanie się bogata. Jak MALEJĄCY sobie jakieś wyimaginowane i niewyimaginowane krzywdy odbije na innych losowych i przypadkowych ludziach, którym zostanie zniszczone życie, to od tego poprawi mu się życie.
      „Wieszanie” w moich wpisach nie jest dosłowne, ale oddaje emocje, które kierujecie do każdego, kto nie jest wami / stosunek do innych ludzi. Wystarczy posłuchać Pawłowicz i innych waszych posłów, aby zobaczyć pogardę do ludzi.
      Ale kto was tam wiem… W końcu sam mówisz, że jeszcze…
      No i nie Ty, wiadomo, Ty jesteś wyjątkowy/specjalny, Ciebie nic złego w życiu nigdy nie dotknie. 🙂 Na pewno nie Ciebie. 🙂 Wszystkich tylko nie Ciebie. Nawet zestarzejesz się trzykrotnie w ciągu następnych 10 lat, żeby Ciebie nie dotknęło. 🙂
      Może dlatego nie zauważasz krzywdy innych ludzi ani niczego poza sobą, bo jesteś taki zapatrzony w siebie?

     6. @MALEJĄCY
      Aaa, ale jak tylko ktoś będzie się chciał oddzielić od was, to daliście mu taką możliwość, wymiotując na ten kraj i jego prawo. Nie będzie żadnego pretekstu żeby to powstrzymać. Sami Polski nie szanujecie. Zależy wam tylko na odbijaniu sobie swoich urojonych i nieurojonych krzywd na przypadkowych ludziach. Taki „patriotyzm” — napędzany owadzizmem, obsesją na punkcie PO, Tuska i Niemców, przeprowadzaniem testów czystości na polskość, niszczeniem życia przypadkowym ludziom oraz patologicznym i dziecinnym niebraniem odpowiedzialności za swoje postępowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 18 =