Gumkowanie lewicy

 

Byłem obecny przy odsłonięciu pomnika Ignacego Daszyńskiego w Warszawie. Ignacy Daszyński był przede wszystkim socjalistą, pierwszym premierem Polski po odzyskaniu niepodległości, a potem marszałkiem Sejmu. Na odsłonięcie przybyli byli i obecni liderzy lewicy z Aleksandrem Kwaśniewskim na czele. Byli ludzie z SLD, partii Razem, PPS, Unii Pracy, Zieloni i wielu innych przedstawicieli lewej strony . Aleksander Kwaśniewski wygłosił dobre wystąpienie nawołujące do jedności lewicy. Niestety przybyli głównie ludzie dojrzali. Młodzieży nie było lub, jak kto woli, była w zdecydowanej mniejszości. Z zazdrością patrzyłem jak tysiące młodych obywateli podążało na marsz niepodległości. Diagnoza takich trendów wśród młodzieży jest znana i nie będę rozwijał tematu. 

 


Uderzyło mnie jednak inne zjawisko, choć ja nie powinienem się temu dziwić, bo to raczej norma. Na odsłonięcie pomnika licznie przybyli dziennikarze telewizyjni ze sprzętem, radiowi, gazetowi i agencyjni. Nagrywali uroczystość, odpytywali polityków itp. Kiedy wieczorem oglądałem główne serwisy informacyjne TVP, czy TVN nie znalazłem wzmianki o tym ważnym wydarzeniu. W serwisach internetowych także niczego nie wyczytałem. Daszyńskiego redakcyjni cenzorzy wygumkowali. I te media PiS-owskie, i te liberalne. Lewica w tej, także polityczno-niepodległościowej, rozgrywce okazała się piątym kołem u wozu. Jedynie krótkie anonse, jak gdyby dla zapchania dziury- tylko umacniają ten obraz. Rządowej telewizji nie dziwię się. TVN czy Agora jednak także nałożyły cenzorski zapis na Daszyńskiego. Te media bardzo wspierają PO i jej satelitów. Te środowiska także zachęcają lewicę do wspólnego frontu antypisowskiego. No i mieliśmy właśnie próbkę tego wspólnego frontu. 


Dlatego szanowna lewico, nie liczmy na współpracę i wspólny front z liberałami. Oni lewicę chcą zagonić do kąta i tam udusić. Lewica musi iść własną drogą, budować własne media i własny front polityczny. Teraz ten front, po wyborach, wymaga przebudowy, a może i gruntownej odbudowy. Ale nikt za nas tego nie zrobi. Zachowanie mediów przy tak ważnym wydarzeniu pokazuje gdzie ma nas cała prawica wraz z jej mediami. Na zakończenie dodam, że dawno na lewicy nie było tak ważnego historycznego i politycznego wydarzenia jak to właśnie i stąd moje wzburzenie.


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

2 Odpowiedzi na “Gumkowanie lewicy”

  1. Po co młodym ludziom pomniki? maja dosyc. Trzeba było zorganizowac marsz nr 3, kulturalny, z fajerwerkami, cos ciekawego moze. A tak ludzie mieli do wyboru maszerowac z PiSem albo z ONRem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *