Historia ruchów laickich. Stowarzyszenie Neutrum, Czesław Janik

Neutrum to stowarzyszenie, które za cel swej działalności obrało neutralność światopoglądową państwa. Stało się ono podłożem dla wielu innych działaczy i inicjatyw. O Neutrum mówi jego przewodniczący, Czesław Janik.
Zapraszamy również na:
https://www.facebook.com/racjonalista.tv

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Historia ruchów laickich. Stowarzyszenie Neutrum, Czesław Janik”

 1. Wiele ciekawych faktow, ale widac ze KrK porzadnie zawłaszczył panstwo, pasozyci przez wielkie P.
  Własciwie czy Neutrum to jeszcze działa? Strona neutrum.racjonalista.pl prowadzi donikąd. Kilka pytan i uwag.

  1. Dlaczego nikt formalnie nie zaskarzył konkordatu, skoro brakowało ilestam głosow. A moze ktos zaskarzyl tylko o tym nie wiem. Mozna (i trzeba) by to uznac gdyby była wymagana ilosc głosow, ale jak to mozliwe ze przeszedl bez glosow.
  Skoro mozna cos przepchnac bez wiekszosci głosow, to o czym my tu mowimy. W takim razie mozna przepchnac WSZYSTKO i całe te zabawy w odwołania, skarzenia to jedna wielka szopka i strata czasu.

  2. Uboj rytualny, zgoda ze tu chodzi o uboj przemysłowy, ale dlaczego zadowalac tych 1500 judaistow, dlaczego i im pozwalac na zabobony niezgodne z dzisiejszą moralnoscią i etyką?

  3. Dlaczego Neutrum/Racjonalista sam nie napisze wniosku o powieszenie swojego symbolu w sejmie?
  Wieszanie nieswoich symboli jest nie fair, poza tym judaisci, ewangelicy, muzułmanie itd. boją sie katolikow, no i jadą na tym samym religijnym wozku, wiec nie bedą sie szarpac z katotalibami.

  Opublikowac zasady wieszania symboli w sejmie, jaki dokument reguluje kto i co moze powiesic?
  Opublikowac odmowe i wtedy zaskarzyc w Europie.
  Gwałtem cos powiesic i potem zaskarzyc w Europie (powołac sie na precedens w jakiej formie powieszono krzyz).

  4. Kto jest szefem biskupa? Papiez?

  5. Dlaczego szkoła ma uczyc szacunku do wyznania? np. mitow greckich? Religioznawstwo/etyka/filozofia to powinien byc przedmiot informacyjny.
  Jak opowiadamy o mitach greckich to nikt nie mowi zeby okazywac szacunek wyznawcom Posejdona. Nikt tez nie mowi ze trzeba miec szacunek do matematyki czy fizyki.

  6. Religioznawstwo powinno byc w 3 klasie szkoły podstawowej, w bardzo przystepnej formie (i nie przez ksiedza), aby Jasio sie zorientował, ze zydowski bog to jeden z istniejących mitow, a jego kolega w Iranie uczy sie o Allahu itp.

  7. Dlaczego pozwalacie ze koscioł/ratusz wam walił melodyjke co 15 min? Rozumiem, np o 12.00 (od biedy) ale nie co 15 minut.

  8. Europa nie pomoze! Dopoki krew sie nie leje to jest to wewnetrzna sprawa Polakow (urzadzenia sobie panstwa).
  Niestety, trzeba coraz głosniej i fizyczne przeciwstwiac sie, Europa nie jest swiadoma skatolenia Polski. Europie pokazuje sie 20% wzrost gospodarczy, usmiechnietego Tuska, etc. i w gruncie rzeczy Europie chodzi aby Polak pracował, a ze wierzy w bzdury, lubi byc oszukiwany, i chetnie utrzymuje pasozytow, to jest to wewnetrzna sprawa Polski. Dla europejskiego kapitalisty liczy sie spokoj i jesli ten polsko-watykanski-pseudo-katolicyzm zapewnia spokoj to „Europa” jest szczesliwa.

 2. W zderzeniu układnych ludzi z chamami religijnymi, ludzie prawi i rozsądni nie mają szans. Ludzie w swej masie są bezmyślni i postępują wg zachowań stadnych, a religijni guru to z premedytacją wykorzystują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 12 =