Historio, historio, cóżeś ty za pani…

 

Przed laty, co roku, przeprowadzano sondaż opinii publicznej na temat stosunku do stanu wojennego. Ostatnie badanie wykazało, że 42 procent pytanych uważało wprowadzenie stanu wojennego za zasadne, 36 procent było przeciwnego zdania, a reszta nie miała własnej opinii na ten temat. Dziennikarze nie potrafili sensownie tego fenomenu wytłumaczyć. Od kilu lat o tych badaniach jest cicho. Pewnie ich zaniechano, bo były bardzo niewygodne dla prawicowej władzy w tworzeniu nowej wersji historii. Takiej, gdzie okres PRL to była sowiecka okupacja, po której nastała świetlana III RP. Teraz, dla kolejnej prawicowej władzy obecny czas to wreszcie najprawdziwsza niepodległość, a PRL i III PR były czasami zniewolenia i klęczenia: wysługiwania się komunistom albo urzędnikom z Brukseli.

 

dziennik

 

Stan wojenny był antydemokratyczny oraz wprowadził nas w dziesięcioletni okres stagnacji i izolacji. Co by było, gdyby stanu wojennego nie było? Nie wiadomo. Wspomniany sondaż pokazuje, że społeczeństwo nie zawsze pragnie pełnej demokracji. W imię obrony własnych interesów godzi się na ograniczenie osobistej wolności. Od 1981 roku minęło kilkadziesiąt lat. Umarło kilka milionów ludzi, którzy tamte wydarzenia pamiętali. Młodzi wiedzą tyle, co im wtłoczy do uszu prawicowa propaganda albo to, co powiedzą im w domu. I pewnie ta domowa wiedza decyduje o opiniach na temat stanu wojennego.

 

W PRL niszczono pamięć o AK i marszałku Piłsudskim. Teraz ruguje się z historii Lecha Wałęsę. I tak oto się tworzy się tzw. gównoprawdę na polityczny użytek. Ale prawda, nie ta gówniana, zawsze się obroni, a teraźniejsze PiS-owskie kłamstwo, wcześniej czy później, zostanie obnażone i wyrzucone na śmietnik historii. Jak wiele innych, preparowanych na polityczny użytek.

Rok temu zmęczone platformianą „propagandą ciepłej wody”, społeczeństwo zawierzyło PiS-owskiej „propagandzie dobrobytu”. Teraz okazuje się, że propaganda dobrobytu jest zastępowana walką z ukrytymi wrogami narodu polskiego. Ci wrogowie określani są przez obecną władzę. Prezes Kaczyński powiedział na miesięcznicy. Możecie sobie mówić co chcecie (do przeciwników), ale to my reprezentujemy prawdę, niepodległość i coś tam jeszcze. Dzisiaj tak, a jurto może dopchają się do władzy inni pisarze historii na użytek dnia dzisiejszego.

Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

 1. czasy stalinowskie nie były wesołe – ale ja zawsze licze trupy -katyn kilkadziesiąt tysięcy -zbrodnie niemieckie około 5 milionów —wojna domowa po19 45 -razem po obu stronach 50tys przez 10 lat wywózki na Sybir 100 tys od chorób i zimna ale tak jak za wojny 20 roku kilkadziesiąt tysięcy ofiar wśród jenców radzieckich — mój wujek działał w podziemiu po 45 roku zołnierze wyleci– dzialal z jednego powodu – w czasie wojny był w jednostce wykonywujacej wyroki śmierci na zdrajcach –tak faszystowskich jak i sowieckich — z tego powodu niemugł się ujawnić się jako akowiec bo i tak by go skazali na smierc — walczyl ale niewierzyl w ta walke -bardziej się ukrywał w końcu wpadł przypadkiem za posiadanie broni – podczas przypadkowej rewizji- było to po śmierci Stalina – przyznal się ze jest zwykłym pojedynczym bandyta -to paru napadow na gs sklepy bez ofiar -dzięki temu przezył wyszedł po odwilzyw 56—cala ta partyzantka to wielka lipa była największy sukces to wyzwolenie jakiegoś wiezienia jaslo krosno -zapomniałem gdzie — trochę akcji przeciwko upa – później male akcje na ziemiach zachodnich -w sumie nic dostawali zołd w rzutach z ZACHODU— COS SIE DZIAŁO DO WYBOROW 47-POZNIEJ PRAKTYCZNIE UKRYWANIE –DOSTAWALI ZOŁD Z ZACHODU KIKANASCIE DOLAROW ALE WTEDY TO BYLO DUZO PIENIEDZY — W PEWNYM MOMECIE PO PARU LATACH -KTOS ZACZOŁ ICH OSZUKIWAC I DOSTAWALI FAŁSZYWKI – KTORE JEDNAK MOGLI NA WSI WYDAWAC – NA WODKE JEDZENIE I KOBIETY -BO CHLOPI DO SLOIKOW PAKOWALI I NIWIEDZIELI ZE TO FALSZYWKI — ALE NIEMOGLI SOBIE ODŁOZYC NA PRZYSZŁE ZYCIE -WALKA PO 47 – BYLA BEZSENS POD WZGLEDEM MILITARNYM I POLITYCZNYM – WAZNE BY ODSŁONIC TE KARTY HISTORII – ALE TO BYLA POMYKA /SLEPY WYROSTEK WIELKIEJ POLITYKI/WIELE CZYNOW BYŁO BANDYCKICH /PO OBU STRONACH / – I ROBIENIE IM LAUREK JEST PARANOJA — KONTROWERSYJNE POSTACIE JAK OGIEN —-TYMI CHŁOPAKAMI WYSŁUGIWAŁA SIE CYNICZNIE SŁUZBA WYWIADOWCZA Z ZACHODU—KBW –TO NIEBYŁY ANIOŁKI I MIAŁY TEZ NA SUMIENIU MORDY ALE TO INNA HISTORIA — PIŁSUDZKI ANTYKLERYKAŁ /NIE KATOLIK — POLITYKA AK BARDZO BŁEDNA NIE OBRONIŁA WOŁYNIA – SKAZAŁA WARSZAWE – A W CZASIE WOJNY BOJKOTOWAŁA PROZBY ROZKAZY – BY WYSADZAC POCIAGI NIEMIECKIE DO ROSJI /100 AKCJI NA POCIAGI /PRZEZ 5 LAT/ ANI JEDEN SKUTECZY NA TRANSPORT WOJSKOWY / –CUCHOCIEMNI BYLI POTO BY OMINAC BLOKADE NIEDZIALANIA AK–DLA POROWNANIA ROSJANIE 5000/AKCJI NA TORY I POCIAGI NA UKRAINIE—NA BIAŁORUSI UDOKUMETOWANYCH KILKASET POCIAGÓW WOJKOWYCH ZNISZCZONYCH —
  K

 2. @Czesław Cyrul: „Przed laty, co roku, przeprowadzano sondaż opinii publicznej na temat stosunku do stanu wojennego. Ostatnie badanie wykazało, że 42 procent pytanych uważało wprowadzenie stanu wojennego za zasadne, 36 procent było przeciwnego zdania, a reszta nie miała własnej opinii na ten temat. DZIENNIKARZE nie potrafili sensownie tego fenomenu wytłumaczyć.”
  „Znanemu publicyście lewicowemu”, jak Pan sam o sobie pisze, sugeruję poszukanie odpowiedzi w tekstach innych niż produkowane przez dziennikarzy, na przykład w opracowaniach historycznych traktujących o tamtych czasach. Z pewnością coś się tam znajdzie, może nawet takiego rodzaju, że „znany publicysta lewicowy” dozna oszołomienia.
  A niezależnie od powyższego warto mieć świadomość, że opinie o przeszłości wyrażane w sondażach zwykle nie mają wiele wspólnego ze znajomością historii, co najwyżej ze skutkami oddziaływania polityki historycznej.
  ***
  @Czesław Cyrul: „Pewnie ich zaniechano, bo były bardzo niewygodne dla prawicowej władzy w tworzeniu nowej wersji historii. Takiej, gdzie okres PRL to była sowiecka okupacja, po której nastała świetlana III RP.”
  A potrafi Pan wyjaśnić, na czym – Pańskim zdaniem – dla jakiejkolwiek władzy ma polegać niewygoda wiążąca się z ukazywaną w takich sondażach niewiedzą szerokich kręgów społeczeństwa o własnej przeszłości?
  ***
  @Czesław Cyrul: „Wspomniany sondaż pokazuje, że społeczeństwo nie zawsze pragnie pełnej demokracji. W IMIĘ OBRONY WŁASNYCH INTERESÓW godzi się na ograniczenie osobistej wolności.”
  Proszę nie wypisywać rzeczy, których Pan nie potrafi udowodnić! Stan wojenny nie został wprowadzony w imię obrony interesów społeczeństwa, lecz władzy, dla smaczku dodam, że była to władza przez znaczną część ówczesnego społeczeństwa nieakceptowana, a jej główną legitymacją była obecność radzieckich sił zbrojnych.
  ***
  @Czesław Cyrul: „Od 1981 roku minęło kilkadziesiąt lat. Umarło kilka milionów ludzi, którzy tamte wydarzenia pamiętali. Młodzi wiedzą tyle, co im wtłoczy do uszu PRAWICOWA PROPAGANDA albo to, co powiedzą im w domu. I pewnie ta domowa wiedza decyduje o opiniach na temat stanu wojennego.”
  Zabawne jest to czarno-białe postrzeganie rzeczywistości. Zwolennicy prawicy grzmią, że świat jest zły za sprawą lewicowej propagandy, zwolennicy lewicy, że za sprawą prawicowej. I jedni, i drudzy w swojej skrajnej naiwności nie dostrzegają, że świat jest znacznie bardziej złożony niż zerojedynkowy przekaz takiej czy innej propagandy. Młodym taka naiwność uchodzi, ale „znanym publicystom lewicowym”, prawicowym, kwadratowym, anty- czy prokrzyżowym itd. takie coś nie przystoi…
  ***
  @Czesław Cyrul: „Historio, historio, cóżeś ty za pani…”
  Taka z niej pani, że nie każdy „chłopiec” się jej nada…

 3. Pierwszy polemika jest dość oryginalna. Wygląda mi na wklejkę, która wlepia się gdy tylko nadarzy się okazja. Ani słowem nie wspomina o cytowanym sondażu. Uzupełnię, że w tym roku także był przeprowadzany i wyniki były prawie takie same. Nie odniosłem się do badań ani do ofiar. Jeżeli chce pan ustosunkować to proszę skomentować sondaż. Może tych , którzy w większości nazwać jak pan chce, ale oni są większością. Co pan na to.. Proszę nie uciekać od tematu. Odpowiadanie nie na temat to retoryka typowa dla ludzi prawicy, szczególnie tych z PiS. W swoich krótkich tekstach zazwyczaj poruszam jakiś wybrany temat. I proszę odnieść się do tej sprawy, a nie wrzucać jak do śmietnika spraw od sasa do lasa. A co do mojej opnii o stanie wojennym to też w tekście się wyraziłem. Proszę tylko dokładniej czytać.

 4. Jaruzelski wprowadzil stan wojenny dosc sprawnie, i całkiem sensownie. Spacyfikował warchołow, uniknał wielu ofiar, Niestety, kilku podpuszczonych straciło zycie przez głupie postepowanie. Niestety, Jaruzelski nie miał pomysłu co dalej. Bo wprowadzenie stanu wojennego nie musiało oznaczac 9 lat stagnacji. Mogl przeciez sam dokonywac reformy i nie czekac na ZSRR, a moze nie mogł. Polska straciła 9 lat zycia, i trzeba na to patrzec czy lepiej 9 lat w stagnacji czy kilka lat w wojnie domowej. Polska miała potezna szanse wykorzystac te 9 lat w stosunku do np. innych demoludow, ale nie wykorzystała. Mogł zreformowac Polske, zanim reszta demoludow by sie zorientowała.
  Za 100 lat nikt sie nie bedzie podniecał samym faktem wprowadzenia stanu wojennego. A Jaruzelski bedzie tym kto swoimi nieudolnymi posunieciami sklerykalizował i zwatykanizował Polske, mentalnie cofnął do sredniowiecza. Pozwolił komunistom z PZPR wraz z klerem rozgrabic Polske. Taka umowa PZPR-watykanski kler.

 5. A JESLI NAM GROZIŁO ROZWIAZANIE SYRYJSKIE TO MOZE JEDNAK JARUZELSKI TO WYBAWCA —ZCZEŁO SIE OD DEMONSTRACJI – POZNIEJ WTRACILIBY SIE OBCY – INNI OBCY DALI BY TROCHE BRONI I PINIEDZY — NIEWIEM CZY KLOPOTY GOSPODARCZE GIERKA BYŁY MNIEJSZE OD ASADA -NAPEWNO MIESZANKA NACJI WIEKSZA I RELIGII

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *