Hołd o świcie

23 kwietnia 1943 roku o godzinie 5.41 działacz Armii Krajowej Bernard Drzyzga podłożył bombę na Dworcu Głównym we Wrocławiu. W rocznicę tego wydarzenia osoby ze Stowarzyszenia 2 Maja złożyły kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą.

 

 

Akcja pod kryptonimem Zagra-Lin była odwetem sabotażowo-wywiadowczym za działania hitlerowców. Długo nie była znana we Wrocławiu, zanim dwa lata temu dziennikarze Juliusz Woźny i Leszek Budrewicz nie napisali o tym komiksu.

Nikt z uczestników akcji nie został ujęty. Bernard Drzyzga po wojnie mieszkał w Wielkiej Brytanii. Paradoksalnie utrzymywał się z nauki niemieckiego, bo pochodząc z Górnego Śląska znał dobrze ten język.

O autorze wpisu:

Dziennikarka, publicystka, feministka (pisze między innymi do Zadry). Członkini redakcji RacjonalistaTV. Należy do Kongresu Kobiet.

One Reply to “Hołd o świcie”

  1. Stary materiał, ale dlaczego młodziez ma sie dowiadywac z komiksu jak to jakis zakonnik  "uratował"  ocalił Wrocław przed Mongołami, albo komis o jakims kardynale, i sprawach kleru.  Takich zakonnikow co "ocalili" Warszawe, Czestochowe,  i inne obiekty i miasta, wygrywali obrazkami bitwy,  są  przeciez w Polsce miliony i ten Pan chyba ma kupe roboty i kasy przed sobą . 

    A bomba, a co z Palestynczykiem ktory wysadza bombe bo mu sie nie podoba izraelski okupant i jego działania. Czy to tez bohater, pod warunkiem,  ze nie da sie złapac? Moze jakichs komiks o jego bohaterstwie.

    Na czasie byłby komiks o "dobrej zmianie", a moze o pedofilii kleru (tylko dla doroslych),  o tym jak kler zdradzał Polske, moze cos o Kosciuszko  i Boyu-Zelenskim, dla rownowagi chociaz. Na pewno sie znajdzie jakies wrocławskie powiazanie, jak sie dobrze poszuka. Zreszta, nie trzeba zaraz mieszac do komiksu Wrocławia.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *