W ramach pomysłów na odbudowę katedrę Notre Dame pojawił się pomysł stworzenia nowej iglicy. Zupełnie pominięto w tych rozważaniach dzieło Eugèna Viollet-le-Duc, które właśnie spłonęło. Szczęśliwie zachowały się rzeźby z nim związane, zdjęte na czas renowacji, zaś kurek ze szczytu, wprawdzie nie zdjęty, szczęśliwie ocalał. Dziwi mnie, że i w XXI wieku nie docenia się prac jednego z najwybitniejszych architektów XIX wieku, dzięki któremu jest jakim jest choćby sławne Carcassonne.
O autorze wpisu:
Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl
To częsty przypadek, że w wyniku jakiegoś kataklizmu, podpalenia, wojny budowlę odbudowuje się w mniej lub bardziej zmienionej formie. Nie ma w tym nic zdrożnego, robi się to od wieków.