Jesteśmy za świecką Polską! Partia Razem

 

Podczas Kongresu Świeckości kilka partii zadeklarowało, iż w swoich działaniach będą dążyć do świeckiej Polski. Jedną z nich była Partia Razem. Zobaczmy, co mają do powiedzenia jej reprezentantki. Nagranie zrealizowano podczas Kongresu Świeckości w Warszawie w 2017 roku.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Przepraszam, ale wydaje mi się to dobieraniem zupełnie niewłaściwych metod do słusznych skądinąd celów. Cele te byłyby osiągnięte o wiele łatwiej gdyby Panie założyły Związek Katoliczek Polskich i walczyły o równouprawnienie kobiet w jego ramach, osłabiając w ten sposób patriarchalny model państwa wspierany przez fundamentalizm katolicki. Ogranizacja mająca świeckośc w nazwie, w państwie od 1000 lat katolickim i katolickim w 95 %, jest mniej więcej czymś takim, jak skocznia narciarska w Arabii Saudyjskiej. Stanowi kuriozum z góry skazane na niepowodzenie. Tradycja tworzenia projektów, które prawie ma pewno spalą na panewce, jest skądinąd polskim wynalazkiem, chyba jednak nie wartym kontynuacji, o czym przekonuje chimeryczna historia niezliczonej mnogości takich organizacji w które próbowano tchnąć w Polsce bardziej krzepki żywot. Te organizacje to płody z wadami genetycznymi, dzieci urodzone bez mózgu, dzieci-Arlekiny… No, ale u "ludzi lewicy" ambicje biorą chyba zawsze górę nad zdrowym rozsądkiem – każdy chce być przewodnicym jakiejs partii. I znowuż nielogiczność lewicy, walczącej z patriarchatem i nierównością, a przecież nieuleczalnie niezdolnej do pracy zespołowej, ramię w ramię, która może dałaby nieco większy, już zauważalny efekt.

  1.  Ogranizacja mająca świeckośc w nazwie, w państwie od 1000 lat katolickim i katolickim w 95 %, jest mniej więcej czymś takim, jak skocznia narciarska w Arabii Saudyjskiej.
   ——-
   Lol, myślę, że gdybyś się urodził w AS, z takim samym zaangażowaniem dbałbyś o zachowanie islamskiego fundamentalizmu w AS. Zresztą pewnie dlatego napisałeś o skoczni narciarskiej, żeby nie użyć słów organizacja świecka.

  2. Przykład Hiszpanii pokazuje że po katolicyźmie państwowym zwykle przychodzi Zapatero. Jak będzie sprawdzanie listy na mszy w kościele tak jak komuniści sprawdzali listę na pochodzie pierwszomajowym to różnie może być z tym polskim katolicyzmem. No i Trump przecież też nie będzie rządził wiecznie, może po nim przyjść np. Zuckerberg

    

  3. Jeśli już o analogiach do wad genetycznych, to religia ma tę, że nawet na 1000, ba – 100 000 lat może wyłączyć funkcję mózgu, jaką jest samodzielne rozumowanie. Generalnie odradza się, właśnie z tego powodu, dołączanie do jakichkolwiek sekt. 

    

   Natomiast czy Razem może coś zmienić? Pewnie niewiele osiągną w polityce, ale sam fakt, ze te parę procent mają jest już jakąś zmianą w tym kraju. Palikot miał kilkanaście, więc pewnie potencjał antyklerykalny kręci się gdzieś wokół 20% społeczeństwa. Mało? Zważywszy na te 1000 lat prania mózgów ja tam jestem pod wrażeniem. Jeszcze w latach 80. praktycznie nie było wegetarian w tym kraju, dzisiaj można mówić już o pewnej powszechności tego zjawiska. I nie pomogło 100 000 lat genetycznego mięsożertwa. 😉

 2. Ten facet ponaglający ze "przekroczylismy czas" jest załosny. Kobieta miała  raptem trzy minuty na powiedzenie czegos. Z drugiej strony ta pierwsza pani straciła/zmarnowała 5 minut na wodolejstwo i własciwie nic nie powiedziała. 

  Mozesz spac spokojnie, partia Razem powinna sie nazywac Katolicka Partia Razem (czyli własciwie niedaleko Związku Katoliczek  Polskich), te kobitki razem i tak są tak skatolone, ze klerowi nie grożą i nie zagrożą. 

 3. Równość jest jedną z najważniejszych wartości…

  dlatego nie ma z nami Zandberga, bo nie jest kobietą.

  Powalająca logika.

 4. Nie chciały aresztować Jacka Tabisza.
  Tyle razy się odgrażał, że to się stanie, że jestem zawiedziony. 🙂

 5. Wydaje się że Partia Razem przyjęła strategię niemieckich komunistów w 1933 roku którzy poparli Hitlera przeciwko burżuazyjnej Republice Weimarskiej. Podejrzewam że skończy się tym że Ziobro zamknie Zandberga w więzieniu.

   

  1. Zandberg nie jest nikim ważnym, a przede wszystkim nie istnieje żaden powód, żeby go zamykać. Do więzienia pójdą natomiast, jak przypuszczam, tacy ludzie, jak Hanna Gronkiewicz-Waltz i Donald Tusk. Inni, tacy jak Adam Michnik, pójdą natomiast z torbami. Nikt bowiem nie da się nabrać na ich kłamstwa o świetlanej III RP i nie będzie poza tym tak naiwny, żeby za nie dodatkowo płacić. Lewica w Polsce nie ma żadnego znaczenia i, jak sądzę, bardzo długo jeszcze mieć nie będzie. Nie ma bowiem nic do zaproponowania, co mogłoby się równać z programem socjalnym PiSu. Dostrzegają to tak doświadczeni ludzie jak np. Leszek Miller czy Kazimierz Kik. Sądzę, że Racjonalista mógłby przeprowadzic wywiad z którymś z nich i sprawdzić ich punkt widzenia.

    1. @ELASP
     Ale dowaliłeś teraz głupotę z tym filmem. 🙂
     Najśmieszniej jest to, że wklejając link do niego to Ty wyszedłeś na głupca.
     I nawet nie wiesz dlaczego.
     Ale spoko depolonizuj ludzi dalej. 🙂

   1. Bez przesady. III Rzesza też miała istnieć 1000 lat . Kaczyński nie będzie żył wiecznie, Trump nie będzie rządził wiecznie w USA, w UE też może skończyć się cierpliwość co do antyeuropejskich zapędów PiSu. .

    Hiszpania za Franco też miała być wielka i katolicka na zawsze, w praktyce po katolicyźmie państwowym przyszedł Zapatero i Hiszpania jest dziś lewacka.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *