Jesteśmy za świecką Polską! SLD i Joanna Senyszyn

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej, podobnie jak inne lewicowe partie, chce wrócić do sejmu stawiając na obronę i budowę świeckiego państwa, na temat zaniedbany przez obecną opozycję parlamentarną. W przeciwieństwie jednak do innych lewicowych formacji broniących świeckości, niektórzy politycy SLD dostrzegają też zagrożenia dla świeckości płynące z islamu, nie tylko z katolicyzmu. Joanna Senyszyn od lat lobbuje za świeckością, tym razem jednak wyraża oficjalne stanowisko swojej partii. Nagranie zrealizowano podczas Kongresu Świeckości w Warszawie w 2017 roku.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Jesteśmy za świecką Polską! SLD i Joanna Senyszyn”

 1. Troche to załosne ogladac Seneszyn jako niewolniczke konkordatu. M.Woroniecki  kilka dni temu na r.tv twierdził, ze konkordat jest nielegalny wiec wystarczy moze po prostu ogłosic, ze nie obowiazuje bo jest nielegalny. A moze stał sie legalny poprzez zasiedzenie. Jesli  tak, to wszystkie obecne nielegalne działania PiSu tez sie zasiedza i beda wtedy legalne? 

  Propozycja w stylu dajmy kleszkom dostep do dzieci w szkole jeden raz na semestr niby jest ciekawym obejsciem konkordatu, ale czy o to chodzi aby byc niewolnikiem tej umowy? jesli juz to lepiej raz na kadencje (4 lata) albo raz na 100 lat? Ja bym wolał aby ci "swieccy politycy" na prawde  stali sie swieccy, a nie chodzili na łancuchu  Watykanu i polskiego kleru, i sie bali "co kler wymysli". Czyli dokładnie jak PiS, byc proaktywnym, a nie przejmowac sie jakimis nielegalnymi umowami.  Umowy sa po to aby je dotrzymywac, ale tez i po to aby je samozwanczo łamac (i ponosic tego konsekwencje). Kto bedzie skarzył Polske/SLD za złamanie konkordatu? Watykan? Jaka jest grozba kary (w Euro czy złotowkach)? Jak "swieckie" SLD trzesie tyłkiem  przed złamaniem  konkordatu to niech lepiej siedzi w swojej dziupli i czeka na zbawiciela. 

   

 2. Pani Senyszyn nie robi wrażenia wiarygodnej. To chyba nie powinno być tak, że każdy, kto ma poglądy podobne do naszych, jest naszym sojusznikiem. Senyszyn skompromitowała sie milion razy swoim zacietrzewieniem, oszołomstwem, pseudo-liberalizmem itd…   O Hartmanie juz nie będe osobno wpisywał, ale to juz jest żenada do sześcianu. Przeciez ten facet jest "niespełna rozumu", wygaduje niesamowiete bzdury o islamie, to klasyczny lewacki apologeta religii pokoju,…  tzw. "uchodźców" itd… Wygrać z PiSem, zrażając do siebie przeciwników lewactwa, bo może podniosą słupki? Zawróć tej drogi, Racjonalisto….

 3. Dla jasności: ja też jestem za świecką Polską. Ale zamiana religii katolskiej na religię lewacką to zamiana dżumy na cholerę.

 4. Postulat świeckości państwa wygląda na narzucany z zewnątrz dogmat, zważywszy że katolicy to 95% polskiego społeczeństwa. To nazbyt wielki ukłon w stronę owych pozostałych 5%, swoisty przywilej, jakim mieliby się oni cieszyć – właściwie dlaczego? Dlatego, że inne kraje są świeckie? To śmieszny argument. W innych krajach nie mówi się po polsku, więc i  u nas nie należy – ? Gdyby w Polsce istniała mozaika różnych wyznań, postulat świeckości miałby jeszcze jakiś sens. Językiem urzędowym w Polsce jest język polski. Dlaczego? Dlatego, że od dawna mówi nim przytłaczająca większość obywateli. Nikomu nie przyjdzie do głowy wprowadzić język wspólny dla wszystkich zamiast polskiego tylko dlatego, że pewne jednostki nim w Polsce nie mówią i może nawet mówić nie chcą. Językiem kulturowym, kodem większości obywateli jest katolicyzm i trzeba to tak samo uszanować. Świeckość oznacza bowiem w dalszej perspektywie wymianę kultury, znaczeń, obyczajów. Dziś razi obecność premiera na mszy, jutro razić będzie np. obecność słów czy pojęć pochodzenia biblijnego w wypowiedzi i jakiś radyka nawoływać będzie do tego, by w przestrzeni publicznej mówić tylko "świeckim" językiem. W pewnym więc sensie świeckość = antypolonizm. Podejrzewam, że wrogowie Polski, aby ją osłabić, o wiele chętniej wspieraliby w Polsce ruchy świeckie niż katolickie gdyby mieli możliwość tego rodzaju wyboru.

  .

  Na wszelki wypadek proszę o jakiś argument za świeckością, ale nie po prostu świeckością państwa, ale za świeckością państwa polskiego, z jego historią, tradycją, demografią, itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − dwa =