Kiedy i gdzie powstaliśmy i czy byliśmy sami? Dr Wioletta Nowaczewska

Z wykładu dr Wioletty Nowaczewskiej dowiadujemy się o najnowszych odkryciach dotyczących ewolucyjnej genezy człowieka. Okazuje się, że istnienie Homo sapiens sięga 300 tysięcy lat wstecz. Inkubatorem naszego gatunku nie był wąski pas w okolicy Etiopii, lecz cała Afryka. Homo sapiens wędrował już przed 100 tysiącami lat, nie zaczął wędrówek poza Afrykę ledwie 30-40 tysięcy lat temu. Część twarzowa czaszki Homo sapiens wytworzyła się wcześniej niż duża "puszka mózgowa", co przeczy teoriom o gwałtownej ewolucji i pokazuje stopniową ewolucję naszych mózgów. Wykład odbył się w ramach festiwalu V Wrocławskie Dni Darwina, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów we współpracy z Wydziałem Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Kiedy i gdzie powstaliśmy i czy byliśmy sami? Dr Wioletta Nowaczewska”

  1. Ostatnio opublikowano artykul dotyczacy rysunkow w hiszpanskich jaskiniach ktore powstaly okolo 66 tysiecy lat tewmu. Mozna wnioskowac ze bylo to przed przybyciem home sapiens do Europy z Afryki. Autorami tych pierwszych astystycznych dziel byli Neandertale. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − sześć =