Kilka słów o feminizmie cz.1.

O racjonalnym feminizmie. Czy płeć jest tylko tworem kulturowym? Czy kobiety i mężczyźni różnią się od siebie? Jakie prawa kobiet są najważniejsze i jakich najbardziej brakuje w życiu społecznym? Rozmawiają Kaja Bryx i Jacek Tabisz.

O autorze wpisu:

4 Odpowiedzi na “Kilka słów o feminizmie cz.1.”

  1. Nie zgodzę się z Pania Bryx, że kobieta generalnie cieszy się z zajścia w ciążę i jedynym powodem dla którego decyduje się mieć aborcje to zła sysuacja finansowa lub brak stabilizacji w związku. Jest to wizja niezwykle pasywnej kobiety, która jeśli tylko będzie miała zapewnione podstawowe potrzeby to powinna być w ekstazie z powodu ciąży. Niestety jest to powielanie stereotypu, że ambicją numer jeden każdej kobiety jest posiadanie dziecka.

  2. Mówiąc, że kobiety generalnie po zajściu w ciążę „chcą tego dziecka” miałam na myśli mechanizm biologiczny, który z ambicjami niewiele ma wspólnego. Duże dawki progesteronu wydzielanego w czasie ciąży mają wpływ na funkcjonowanie mózgu kobiety i w większości przypadków nawet kobieta, która dziecka nie planowała, zaczyna odczuwać przyjemność z faktu bycia w ciąży. Tak to statystycznie wygląda. Uważam, że każda kobieta, która pomimo takich procesów chemicznych chce usunięcia płodu, powinna mieć do tego prawo bez pytania o przyczynę. Przykłady, które wymieniłam, to tylko przykłady, a nie „jedyne dopuszczalne powody” aborcji.

  3. Śmiałe tezy, bardzo słuszna konstatacja prawa do samostanowienia o własnym ciele w polskim prawodawstwie. Do przyczyn chęci dokonania aborcji dorzuciłabym jeszcze po prostu brak woli posiadania potomstwa. Istnieją takie kobiety, tacy mężczyźni, którzy z założenia nie chcą się prokreować. Prawo nie może narzucać ludziom stylu życia.Zatem, tak, jak napisałaś, Kaju, bez pytania o przyczynę, powinno się móc decydować, bądź nie, na dziecko.
    Nie mogę się zgodzić z zarzutem dotyczącym, zaprzeczaniu płci biologicznej przez środowiska feministyczne, Nie zaprzeczają też różnicom między kobietami a mężczyznami, tylko wskazują, że są one dużo mniejsze, niż nam się to przedstawia.

  4. Od kobiet oczekuje się altruizmu i to jest kolejna przeszkoda w walce o prawa reprodukcyjne bo przecież „możesz oddać do adopcji”. Uważam, że niezbędne jest obalenie mitu jakoby ciąża sama w sobie była stanem pożądanym przez kobietę. Pokolenie obecnych „późnych” dwudziestolatek z pobłażliwością reaguje na frazę 'cud narodzin’ i nawet te, które zdecydowały się na dziecko z chęcią „zleciłyby wykonawstwo firmie zewnętrznej” gdyby miały taką możliwość. Hormony hormonami, ale nie jest tak, że w ciąży się chodzi zadowolonym jak na kwasie. Ciąża jest ŚRODKIEM do posiadania rodziny. Środkiem, którego psychiczne, fizyczne i socjoekonomiczne koszty ponosi w większości kobieta i jeżeli nie dostaje ona „zwrotu inwestycji” w postaci chcianego dziecka to nic i nikt nie ma prawa wymagać od niej takiego poświecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + siedemnaście =