Konfederacja Barska

W zeszłym tygodniu czytaliśmy książkę Jacka Kowalskiego o konfederacji barskiej. Teraz posłuchamy reportażu o tym – jak mówią niektórzy historycy – pierwszym polskim powstaniu narodowym. Minęło właśnie 250 lat od rozpoczęcia konfederacji barskiej. W audycji Marcela Skierskiego wykorzystano „Pieśń konfederatów barskich” w wykonaniu Jacka Kowalskiego i Jacka Kaczmarskiego.

 

 

Tu do odsłuchania audycja radiowa z moim udziałem

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

2 Odpowiedzi na “Konfederacja Barska”

  1. A jakie to reformy chcieli wprowadzic  Rosjanie, oprocz zrownania praw "innowiercow" z katolami? O co tak na prawde chodzilo? Bo jesli motywem KB bylo religijne " że lepiej przestać żyć, aniżeli patrzeć na nadwerężenie wiary świętej katolickiej," to byli to deebile. 

  2. Przesłuchałem jeszcze raz ten program, ale oprocz pomachiwania szabelka, bunczucznych  piesni w obronie Chrystusa to mało tam tresci. Nic sie nie dowiemy na temat motywow tych mosci szlachcicow. Mowi sie o przywroceniu praw, ale jakich? Jest wiele, ale widac zabranie przywilejow to najwiekszy motyw. Szczegolnie ze paniska chciały miec  całkowita  władze nad chłopami, i widac zniesienie panszczyzny ich najbardziej zabolało. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *