Kongres Swieckości: Koalicja Ateistyczna, Świecka Polska i SWOR

 

Kongres Świeckości to inicjatywa mająca jednoczyć organizacje dążące do świeckości państwa. Dziś przedstawiamy trzy z nich – Koalicję Ateistyczną, Świecką Polskę i Stowarzyszenie Wszechnicy Oświeceniowo-Racjonalistycznej. Część z osób prezentujących swoje drogi dążenia do świeckości znacie z innych naszych materiałów. Teraz macie okazję poznać ich wkład w działalność społeczną i polityczną. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Ciemno to widze, te dziadki gonią w piętkę. Facet sie martwi, ze "falszywie sie przedstawia  Judeę w czasach gdy żył Jezus", inny sie martwi, ze w konstytucji mowa o Bogu jakby Bog istniał  – i chce na to poswięcic swoje ostatnie siły. 

  Wg mnie thetany tez są źle przedstawione – i co z tego?

  Wy macie zmienic  prawo chociaz na 4 lata, tak abyscie choc przez cztery lata zyli w kraju gdzie thetany bedą sie musiały dostosowac i przestrzegac tego prawa. I musicie to zrobic szybko, jak tylko dojdziecie do władzy.

  A nie zbawiac narod przez frazesy w konstytucji czy pisac nowe basnie o Judei.  

  Ręce  opadają. 

 2. Oj, Lucyanie, Lucyanie, naszym zadaniem, moze głownym, jest dać ci dostęp do wiedzy o tym, co mówią "te dzidzki", a w innych nagraniach uczniowie lub mlodzież w wieku studenckim – słowem wszyscy bez wgzlędu na wiek.  

  1. Ależ ja nie mam nic przeciwko, że pokazujecie dziadków. Ja tylko komentuję poglądy i pojęcia tych dziadków. 

 3.    "Ateiści polscy" – mieszczący się wygodnie na niezbyt dużej kanapie chcą zmienić czterdziestomilionową Polskę w świecką. Należy docenić poczucie humoru tych ludzi – nawet jeżeli nieświadome.

  .

     W każdym społeczeństwie znajdzie się pewien odstetek oszołomów – tak fanatyków religijnych, jak energicznych działaczy sekularyzacyjnych, próbujących już to wszystkich doprowadzić do świętości (pierwsi), już to do świeckości (oczywiście drudzy). Można byłoby całkiem słusznie powiedzieć, że miejsce i jednych, i drugich, jest w klinice psychatrycznej, gdyby nie fakt, iż będzie taniej (z punktu widzenia finansów państwa) zostawić ich samopas, by – jeżeli tylko nie naruszają prawa – realizowali swoje urojone cele…  

  1.  Można więc powiedzieć, że można być "polskim działaczem świeckim" za cenę irracjonalności, gdyż człowiek racjonalny batalię o "świecką Polskę" musi uznać za z góry skazaną na niepowidzenie. Wynika stąd następujące twierdzenie: 'nie istnieje polski działacz świecki bedący racjonalistą, albowiem taki przedmiot jest sprzeczny sam w sobie".

   1. Elaspie lub Elaspo, mylisz się bardzo, a żeby się o tym przekjonać, wystarczy posluchac chocby fragmentu naszej rozmowy z ostatniego piątku. Polacy odchodzą od iwary i religii szybciej niz wszystkie inne narody spośród  108, jakie wzięło pod uwagę Pew Reserach Center w badaniach, ktorych wyniki ogloszono kilka tygodni temu. To nie piewrsze takie badania. Ponadto nawet wśród deklaratywnych wierzących tylko 9 proc. deklaruje,z e wierzy glęboko, a warto pamietać, że i wśród wierząych są zwolennicy świeckiego państwa.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *