Kościół a kobiety

 

Dziś w cyklu "Religia a …" redaktorzy Racjonalista.tv Joanna Hańderek i Radosław S. Czarnecki rozmawiają o Kościele i kobietach. Jakie one (kobiety) zajmowały i zajmują miejsce w teologii, w narracji religijnej w świętych księgach.
Kobieta w Religiach Księgi od zawsze pozostawała tłem dla męskiego patriarchalnego świata.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Zaatanawiam się sam, czy pod koniec Księgi Hioba to jest nowa żona, czy ta sama, ale nigdzie nie jest napisane, że żona Hioba ginie… I kilka podobnych "kwiatków",  a dopiero pięć minut nagrania… 😮

 2. Tak samo twierdzenie, że Sara nie wiedziała co stanie sie z Izaakiem to aprioryczne założenie. Z samego tekstu nie wynika, czy wiedziała czy nie.

   

  1. Socjalizm to straszne zagrożenie obecnie, ostatnio byłem świadkiem jak klasa robotnicza Biedronki próbowała obalić właściciela i ustanowić komitet społeczny. O zgrozo, znowu nadchodzą komuniści 🙂

   1. socjalizm to nie jest to samo co rewolucjonizm. Rewolucja nie musi być socjalistyczna a socjalizm może być i zazwyczaj jest ewolucyjny. Weź Francuzów właśnie dotarli do mety chcieli socjalu a tu benzyna za droga by wziąć auto z garażu…

 3. Podobnie nie znamy imion tzw 12 apostołow? Sekta gejowska. Jedynie Piotr miał żone.  Jezus nie miał żony – był gejem, na tym polegała rewolucyjnosc Jezusa, wyłamał  sie ze schematu. Zresztą żony mieli  nawet geje, do sprzątania i gotowania. 

 4. Chrzescijanstwo (kler) zostało zdomoninowanie przez gejów, wiec nic dziwnego ze kobiety nadawały sie jedynie do zmiany wody do kwiatów. Niby dlaczego geje mieli sie rownac z kobietami? Jesli podajecie cytaty ludzi koscioła to są to geje i nic dziwnego, ze traktowali je jako gnój. 

 5. Nie robcie z siebie idiotow. Ja rozumiem ze wyjscie z punktu gejostwa kleru jest politycznie niepoprawne. Bo jak tu krytykowac biednych (ale skromnych i ze złotem) gejow. A wy wymyslacie jakies seksualne/seksistowskie teorie spiskowe. Ksiądz/kler gej to wspołpraca prawiczkow i gejow. Win-win sytuacja, ksiądz gej zaszczepi w dzierlatce bojazn przed (urojonym) bogiem a jednoczesnie ta dzierlatka nie zajdzie w ciąże. I to jest własciwa rola gejow w społeczenstwie feudalno-klerykalnym, wałęsowsko-jankowskim (= Polsce).

 6. Ale pomimo wszystko proszę o drugą dyskusję, "obiecaną". Starałam się spisywać dokładnie lecz przepraszam za ewentualne nieścisłości.

  J.H. :- Mit dziewictwa się tu pojawia, czy niepokalanego poczęcia.

  R.Cz: –  O tym niepokalanym poczęciu też możemy zrobić program, bo Ozyrys też się rodził z Izydy niepokalaany i wiele kultów na Bliskim Wschodzie ma to że …

  J.H. : No bo wiele religii tak właśnie kombinuje, że ta czystość ma być aseksualna, w związku z tym te narodziny (…)

   

  Teraz czekam na ten program, bo nie rozumiem co ma wspólnego w nauce Koscioła aseksualność z Niepokalanym Poczęciem a to ostatnie z Ozyrysem. A może ktoś mi to wyjaśni. Może Państwo w swych rozważaniach odeszli jednak od teologii katolickiej i z czymś ją mylą..

 7. Kobieto, co ty pitolisz? Niepokalane poczęcie to poczęcie bez grzechu pierworodnego. A grzech pierworodny to wymysł chyba chrzescijanski. Wiec jak Ozyrys miał byc niepokalanie poczęty? Kobieto, wez poczytaj trochę, ucz sie, zamiast powtarzac głupoty. Tez masz jakie seksualne mysli w głowie, tylko.   A moze to Radkowi i Joasii sie cos popiepszyło z tym poczęciem?

  1. Panie Lucyjanie a Pan, to jaką kobietę strofuje za Ozyrysa? przecież to Pan religiznawca Czarnecki o tym powiedział:

   Cytuję, R.Cz: –  O tym niepokalanym poczęciu też możemy zrobić program, bo Ozyrys też się rodził z Izydy niepokalaany i wiele kultów na Bliskim Wschodzie ma to że …

   PS

   Swoją drogą, ciekawa sytuacja. W temacie o dyskryminacji kobiet przez Kościół wypowiadają się prawie sami mężczyźni – a może nie – i bezzasadnie atakują kobiety. :)))

   1. PPS

    Nie wszyscy mężczyźni  oczywiście tak tu robią, żeby nie było… Ale to chyba śmieszne, żeby atakować Kościół za dyskryminację kobiet, jednocześnie dyskryminyjac kobiety. :)))

 8. @ANNA

  Jeszcze sporo wiedzy czeka na Panią. 🙂

  ——————-

  Mnie akurat temat "Kościółkobieta" niezbyt interesuje, bo nie jestem od tego by cokolwiek tutaj osądzać, ale pewne jest, że Kościół rzymski traktował niegdyś kobiety z góry, tak samo jak islam – wszystkie te religie posiadają wspólny rdzeń, więc ich podejście do różnych kwestii społecznych było podobne.

  1. A Pan, Panie Radowid nie traktuje kobiet z góry, bo tekst " @ANNA Jeszcze sporo wiedzy czeka na Panią. 🙂" jest zapewne pańskim potwierdzeniem mojej i pańskiej równości.

   Dobrze, że ten temat Pana niezbyt interesuje, bo poza ad personam nie ma Pan żadnych – rzeczowych –  argumentów.

   EOT

    

   1. Stwierdzam jeno fakt obiektywny, że jeszcze wiele powinna się pani dowiedzieć.

    Zapewniam że traktuję panią z najwyższym egalitaryzmem. 🙂

   2. PS

    Jak dotąd to pani nie pokazała ani jednego argumentu przemawiającego za Kościołem itp. głupotami w które zdaje się pani nierozsądnie wierzyć.

 9. Odniosę sie nie może trochę mało merytorycznie, ale dziwnie ogląda sie ten akurat odcinek – w pełni zasadną skądinąd
  krytykę wiodących religii sprowadzające kobiety do roli podrzędnej i konstruowanie 
  obrazu świata jawnie opartego na dominacji płci meskiej, jednocześnie widzac Panią Joanną wciśnietą w momentami mniej niz 1/4 ekranu a kamerą głównie "łapiącą" Pana Radosława. Być moze są to tylko moje odczucia, ale ten techniczny szczegół w tym akurat odcinku jednak razi :-/

  Dodam też, że na serio uwielbiam Państwa cykl, nie przegapiam zadnego z odcinków, takze dlatego, ze jest w Państwa duecie sporo fajnej "chemii". Spotkania pełne są lekkości i przyjemnego w odbiorze zgrania się w wymianie zdań i argumentów.
  Bardzo duzy plus za Państwa pogodność, nawet gdy tematy gorzkie.

  No tylko ten kadr tutaj… 🙂

 10. @Anna c.d.

  Jeszcze sporo wiedzy musi pani zdobyć by poważnie dyskutować na tematy związane z Kościołem.

  Nie mam pojęcia czy jest pani jakaś katoliczka czy protestantka ale po tym pani wysiłku w celu (pseudo) obrony Kościoła wnioskuję iż uważa się pani za katoliczke – z naciskiem na uważa się.

  Kościół dyskryminowal kobiety spychajac je do rangi podrzednej z racji tego że jest to system patriarchalny.

  Sama próba uczynienia z Marii Magdaleny nierzadnicy przez Grzegorza I o tym świadczy.

  Brak kapłaństwa kobiet też jest przejawem umniejszania ich roli.

  Główni religijni guru tacy jak biskupi mogą być jeno facetami a jak ktoś zacznie w tej materii "feminizowac" to staje się heretykiem bo… bo tak. 🙂

  Wyjątek jeśli idzie o chrześcijaństwo stanowią niektóre Kościoły anglikańskie jak np. Kościół episkopalny w USA.

  Ale to nie zmienia faktu że ta religia miała a nawet nadal ma podejście do płci pięknej takie jak islam.

 11. Czy Państwo zauważyli fakt, że kobiety na tym portalu i to zarówno wśród gospodarzy jak  i gości są w mniejszości?

  Może ktoś dać racjonalne wyjasnienie, budzi to chyba niejakie zdziwienie. 🙂

   1. Kiedy się Pan w końcu ode mnie odczepi? Czy Pan nie jest w stanie zrozumieć, że owoce pańskiego geniuszu nie interesują mnie? Jest Pan już natrętny.

    "fakt obiektywny"

    fakt – "fakt «to, co zaszło lub zachodzi w rzeczywistości» "

    obiektywny – «istniejący niezależnie od poznającego podmiotu» / Słownik PWN

    1. O!

     I widzi Pani!

     Dzienki inteligientnym pojenciom kturyh urzyłem morze się pani takrze czegoś dowiedzieć. 🙂

     A tak na marginesie: to nie są owoce mojego geniuszu, ja tylko powielam słowa wielkich geniuszy, którzy zasługują na to miano.

     Ale jeśli pani uparcie odmawia argumentacji, dyskusji i WIEDZY to cóż ja mogę poradzić…?

 12. "wciśnietą w momentami mniej niz 1/4 ekranu a kamerą głównie "łapiącą" Pana"

  ————————–

  Jeśli chodzi o technikalia to zwracam się z uprzejmą prośbą do redaktora naczelnego, aby tę muzyczkę na otwarcie filmiku nagrać o oktawę niżej, bo łeb rozp…ala.

   

  1. Ten sygnał dźwiękowy nie został przygotowany przeze mnie. W każdym filmie jest uwaga o montażu. 

   1. A więc to nie Pana sprawka…

    A więc niesłusznie od kilku lat podejrzewam Pana o dźwiękowe znęcanie się nad słuchaczami RTV.

    Ktokolwiek odpowiada za ten wstępny dżingiel – niech chociaż uczyni go cichszym w stosunku do głośności później następujących wypowiedzi. My słuchacze używamy kiepskich niewielkich głośniczków i taki piszczący utwór wprost rozwala mózg.

     

    1. Ja go ściszam gdy montuję. Sam opracowałem mniej piszczące dżingle. Zdecydowana większość materiałów jest montowana przeze mnie, zazwyczaj dżingiel jest ściszony, jeśli wogóle jest akurat ten. Spróbuję go też obniżyć w którymś z następnych montaży

 13. Kościół jest intytucją, która uważa kobiety za istoty gorsze od mężczyzn, bo nie mogą zostać kapłanami. Po prostu nie, bo nie. Kiedyś obraził się na mnie pewien głęboko wierzący, bo nie bardzo był w stanie uzasadnić, czemu właściwie kobieta nie może być księdzem. Coś tam dukał o sakramentach. A precyzyjniej: obraził się na mnie, gdy powiedziałem, że widocznie sakramenty udziela się prąciem, skoro mężczyzna może, a kobieta nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *