Krucjaty I-IV według Theatrum Illuminatum

Tym razem Theatrum Illuminatum wziął na tapetę krucjaty. Skoncentrowaliśmy się na najbardziej bezsensownych aspektach tych wydarzeń. Najpierw mamy chłopów Piotra z Amiens, którym nikt nie powiedział, że Kolonia to nie Jeruzalem. Potem I krucjatę, która zwycięża tylko dzięki najazdowi Fatymidów na Seldżuków. Potem przedstawiamy kilka scenek z III krucjaty, zakończonej utonięciem Fryderyka Barbarossy i ugodą dwóch praktycznie myślących liderów; Ryszarda Lwie Serce i Saladdina.

Na koniec mamy wplątanie łacinników w bizantyjską anarchię walk Dukasów z Angelosami i między Angelosami, co kończy się splądrowaniem Konstantynopola. No i gwóźdź programu tzw. krucjatę dziecięcą…

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − jeden =