Muzyczny barok to nie tylko Italia, Niemcy i Francja. Kral, Piotr Napierała, Tabisz

 

Wciąż wydaje nam się, że barok to głównie Włochy, Niemcy i Francja. Tymczasem z innych krajów Europy i nie tylko Europy wywodzi się bardzo wiele ciekawych dzieł i kompozytorów. Ta rozmowa może Was zainspirować do sięgnięcia po nieznaną Wam wcześniej muzykę, lub też do dyskusji na temat tego, kogo pominęliśmy. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Muzyczny barok to nie tylko Italia, Niemcy i Francja. Kral, Piotr Napierała, Tabisz”

  1. Muzyka baroku  jest przeczuwalna, nienachalna, zrównoważona, i zarazem bogata w ozdobniki. Nadaje się świetnie do rycia, (że nie użyłem słowa "zakuwania"), czyli do rycia się nadaje – przygotowywania głowy w wiadomości na okoliczność egzaminu albo po prostu nowego materiału. Muzyka kompozytorów baroku jest dozwolonym i skutecznym środkiem dopingowym dla "szarych" komórek. Wiem że nie ja jeden to zauważyłem, mój  kolega kiedyś czasami się nie wstawiał w szkole i np słuchaliśmy sobie muzyki -różnej ale barok też się przewijał. Jednego razu (był to jego ogólniak) siedział u mnie na kawie. To było przed jakimś egzaminem do, którego -już nie pamiętam, czy za mało się uczył czy nauczyciel był czarnym charakterem – ale w każdym razie Paweł miał powody do obaw. I tak siedzieliśmy sobie pitoląc jak to gówniarze ;ale jakoś tak się poskładało , że pitolenie było przy akompaniamencie czterech pór roku  + jakieś bonusy. Podczas kawy tak nałapał baroku, że jak poszedł do szkoły to wyzaliczał wszystko co tam miał do zaliczenia i do tego ponoć śpiewająco. Pamiętam utrzymywał, że albo to działanie Vivaldiego albo inny cud.  Ja potem też doznałem wrażenia że muzyka barokowa ma taką dobroczynną moc. Czego nie da sie powiedzieć – w moim przypadku – o architekturze tego okresu. Nie żebym się czepiał  architektury akurat jakoś barok nie kuje mnie  w uszy ale w oczy i owszem; historii baroku nie znam. Cieszę się że obejrzałem ten film, wyszukałem sobie pierwszego kompozytora o którym wspomniał Piotr i przyjazna muzyka barokowa tak sobie już leci  umilając czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 4 =