Naruszanie postanowień Konkordatu. Prof. Paweł Borecki

 

Prof. Paweł Borecki, wybitny znawca w temacie prawa wyznaniowego odnosi się krytycznie wobec zjawiska pomijania przez Kościół postanowień konkordatu nakładających na niego również obowiązki, a nie tylko przyznających przywileje. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

6 Odpowiedź na “Naruszanie postanowień Konkordatu. Prof. Paweł Borecki”

 1. Bardzo deprymujaca wypowiedz tego Boreckiego. Agent Watykanu? Ostatnie stwierdzenia ze Konkordat czeka na wypełnienie to ponury zart, przypomina to sytuacje kobiet np. w Egipcie  ktore powołuja sie na Koran, gdy i ich prawo swieckie (jakieby nie było) jest gwałcone. Borecki widac ma ochote powoływac sie na prawo bosko-kanoniczne. Cała ta wypowiedz tego Boreckiego to jakis zart, zart ludzi z  zniewolonym  umysłem. Przypomina to tez roznego rodzaju dyskusje polskich kobiet ktore pohukuja, odgrazaja sie, a gdy przychodzi co do czego to (nawet gdyby doszły do władzy i miały  absolutna wiekszosc) wzdychaja: nie mozemy bo .. konkordat. Niewolniczki  papierka. 

  Jak ktos ma umysł zniewolony przez kler to widac ze tego nie ma wyjscia. 

  Borecki powinien uzupełnic swa odpowiedz jakie partie sa odpowiedzialne ze te szopke, i jacy ludzie, z nazwiska. Dzis moze ktos odniesc wrazenie, ze to PiS nas załatwił – co nie jest prawda. Skoro spotkania kleru z politykami (chłopaka z chłopakiem) sa niby wg Boreckiego niedopuszczalne, bo chłopak ma wpływ na chłopaka?, to czym jest całowanie  przez PO papieza w reke? Ewcia widac tez chciała  wpłynac na papcie. Borecki piepszy głupoty.

  1. Większość w tym kraju przyznaje się do katolicyzmu. Po końcu PRL Polacy w większości bardzo pozytywnie odbierali Kościół i chcieli zwiększyć jego przywileje. Jak sobie wyobrażasz zrywanie Konkordatu wbrew woli większości obywateli? Ja osobiście nie chcę żadnego Konkordatu, ale gdybym był specjalistą od prawa wyznaniowego zwróciłbym uwagę, jakie są preferencje wyborców. 

   1. Konkordat dzisiaj to własciwie "umowa szariatowa" – takie połączenie prawa swieckiego i kanonicznego. Czyli de facto Polska to kraj z szariatem. Moze nie takim jak dzisiejsze panstwa islamskie, ale taki mały  szariacik do rządzenia z szafy i panstwa w panstwie. Własciwie trzeba by to wyrzucic i zastapic czym innym. Ktore europejskie kraje mają dzis konkordat z Watykanem? Polska jest reliktem, ludzie są reliktem, mysla reliktowo, czyli potwierdza to 50-letne umysłowe  opoznienie Polakow, co Watykan skrzetnie wykorzystuje.

    Zeby zmienic to formalnie trzeba by miec tam iles tam głosow w sejmie i zmiane przeforsowac. Mozna by tez mniej formalnie, tak jak to robi dzis PiS. Albo tak jak został, wprowadzony – powiedziec ze był, wprowadzony  wbrew konstytucji, bezprawnie i tyle.

    Ale same takie wywody pokazuja poziom skatolenia. Oto mamy wrzod, panstwo w panstwie, ktore zatruwa cały organizm i organizm jest bezsilny. 

    Na dzisiaj to chyba jedyna metoda aby tego wrzoda po prostu wygłodzic, nawet jakby te kuracje byly tylko 4 letnie.  Obecna umowa szariatowa (=konkordat) nic nie mowi o finansowaniu usług  tego wrzoda. Wiec jest ogromne pole do kuracji odchudzeniowej, wystarczy chciec.  To juz byłaby  połowa  sukcesu, gdyby Watykan sam finansował, swoją działalnosc.  

     

     

     

     

     

 2. 11:00

  Borecki wypowiada sie o malzenstwach "kanonicznych" i ubolewa ze kleszki nie przesylaja dokumentow do USC.  Ale co to ma wspolnego z Konkordatem? Nic. Kazdy kto ma uprawnienia do dawania slubow moze dopuszczac sie takich zaniechan.  Poza tym mozna zawrzec malzenstwo "kanoniczne " i nie chciec tego  jako malzenstwo swieckie. Przykladem jest W.Cejrowski ktory wg prawa polskiego jest starym kawalerem,  bo z wlasnej woli nie chcial tego. Panstwo nie ma zadnej kontroli nad tym czego koscielni nowozency sobie zycza, moze sobie chca tylko przysiegac na Zeusa.

  Gdyby panstwo chcialo takie praktyki ukrocic, to przeciez mogloby np.

  (1) wielka akcja informacyjna dla koscielnych nowozencow, np. z informacja ze jesli w ciagu np. jednego miesiaca nie dostana zawiadomienia od panstwa (USC?) o slubie, to ich malzenstwo jest nie-panstwowe. Ich slub, ich sprawa.

  (2) Ustawe, ze w przypadku nagminnego nieprzesylania dokumentow do USC, to odpowiednia parafia ma placic kare np. X tys. zlotych. Oczywiscie to sa smieszne sumy dla KrK, ale zawsze jakis formalny nacisk. 

  Samo przyznanie KrK prawa jako mistrzow ceremoni nie jest przeciez zle. 

  1. Poza tym Borecki sam maci ludziom uzywajac pojec malzenstwo konkordatowe, kanoniczne a moze koscielne.  Wiekszosc ludzi nie rozroznia tego i widzi tylko "malzenstwo dane przez kleszke" a potem sa efekty jakie sa. 

   Czy malzenstwo kanoniczne, konkordatowe, koscielne to to samo?

   Powinien zawsze mowic: "malzenstwo/slub koscielne/y z zachowaniem zasad swieckich", wtedy by do ludzi dotarlo troche ze wymogi swieckie maja byc spelnione. Czyli de facto jest to malzenstwo swiecke z religijnymi dodatkami. Inaczej glupole mysla, ze kleszka cos tam pomamrocze i ze sa malzenstwem wg prawa panstwowego/swieckiego.

   Oczywisicie prosciej mowic "malzenstwo konkordatowe" bez tego z zachowaniem zasad swieckich, ale zwolennicy normalnego panstwa powinni unikac skrotu "konkordatowe" i podkreslac "z zachowaniem zasad swieckich".

 3. A swoją drogą  gdzie w Konkordacie napisane, ze katecheza ma sie odbywac na terenie szkoły  publicznej? Nigdzie. 

  Ten cały  koscioł i czarne pasibrzuchy to w XXI wieku jakas paranoja, wrzod na systemie, panstwo w panstwie. Az niepojete jak taki wrzod, a własciwie te pasozyty  moga funkcjonowac w XXI wieku. A Borecki chce zawierac nowe konkordaciki. Człowieka pogieło?

  Niedługo związki  filatelistyczne, związki piłkarskie beda chciały  zawierac konkordaty. Ludzie, leczcie sie.

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 4 =