Nie boję się Narodowców! Stefan Cieśla


 
Wiceprezes Otwartej Rzeczpospolitej stwierdza, iż nietolerancja w Polsce staje się, wbrew temu, co może się wydawać, coraz słabsza. Grupy hejterów w internecie są złożone z dość małej ilości klikaczy, choć ich pracowitość i zapał sprawiają niekiedy wrażenie dominującego głosu wirtualnej sieci. Stefan Cieśla wspomina swoje opozycyjne lata i ocenia z żalem tę część kolegów, która zaangażowała się w politykę. Jedni z nich nie wyzbyli się autorytarnej, PRLowskiej wizji świata, inni z kolei stali się leniwi. Opozycjonista dzieli się z nami refleksją dotyczącą tego, iż najwięksi radykałowie zawsze byli w Polsce bardziej teatralni w swoich gniewnych deklaracjach niż rzeczywiści w swoich czynach. Ci którzy domagali się walki na ulicach, potrafili zrobić sobie przerwę, aby obejrzeć mecz w telewizji. Cieślę martwi obecny kryzys konstytucyjny, ale pełen optymizmu stwierdza, iż „Ukochana Najjaśniejsza Rzeczpospolita” trwa tyle wieków, że da sobie radę z ewentualną dekadą PiSu.

Jacek Tabisz
O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Nie boję się Narodowców! Stefan Cieśla”

  1. Nie rozumiem, dlaczego kraje Europy Zachodniej są przedstawiane przez mainstream jako wzór tolerancji a w tym samym czasie trwa exodus Żydów z Europy Zachodniej.
    Według badań przeprowadzonych przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej, blisko 50% Żydów ze Szwecji i 40% z Francji ukrywa pochodzenie. Skrajna prawica odpowiada za 19% ataków na Żydów w Europie, skrajna lewica za 23% a radykalni muzułmanie za 27%. W Szwecji sytuacja Żydów była tak zła, że prezydent USA Barack Obama wysłał swojego specjalnego przedstawiciela do Malmö, by zajął się antysemityzmem na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *