Nie boję się Narodowców! Stefan Cieśla


 
Wiceprezes Otwartej Rzeczpospolitej stwierdza, iż nietolerancja w Polsce staje się, wbrew temu, co może się wydawać, coraz słabsza. Grupy hejterów w internecie są złożone z dość małej ilości klikaczy, choć ich pracowitość i zapał sprawiają niekiedy wrażenie dominującego głosu wirtualnej sieci. Stefan Cieśla wspomina swoje opozycyjne lata i ocenia z żalem tę część kolegów, która zaangażowała się w politykę. Jedni z nich nie wyzbyli się autorytarnej, PRLowskiej wizji świata, inni z kolei stali się leniwi. Opozycjonista dzieli się z nami refleksją dotyczącą tego, iż najwięksi radykałowie zawsze byli w Polsce bardziej teatralni w swoich gniewnych deklaracjach niż rzeczywiści w swoich czynach. Ci którzy domagali się walki na ulicach, potrafili zrobić sobie przerwę, aby obejrzeć mecz w telewizji. Cieślę martwi obecny kryzys konstytucyjny, ale pełen optymizmu stwierdza, iż „Ukochana Najjaśniejsza Rzeczpospolita” trwa tyle wieków, że da sobie radę z ewentualną dekadą PiSu.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Nie boję się Narodowców! Stefan Cieśla”

  1. Nie rozumiem, dlaczego kraje Europy Zachodniej są przedstawiane przez mainstream jako wzór tolerancji a w tym samym czasie trwa exodus Żydów z Europy Zachodniej.
    Według badań przeprowadzonych przez Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej, blisko 50% Żydów ze Szwecji i 40% z Francji ukrywa pochodzenie. Skrajna prawica odpowiada za 19% ataków na Żydów w Europie, skrajna lewica za 23% a radykalni muzułmanie za 27%. W Szwecji sytuacja Żydów była tak zła, że prezydent USA Barack Obama wysłał swojego specjalnego przedstawiciela do Malmö, by zajął się antysemityzmem na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *