Norwegian Humanists. Didrik Søderlind and Kaja Bryx

 

Didrik Schjerven Søderlind  is a Norwegian secular humanist and skeptic who works as a journalist and author. He works as an advisor for the Norwegian Humanist Association and has previously been a journalist for forskning.no with science, religion, and culture as primary areas of interest. He has published monographies of his own as well as contributed to anthologies, especially about lifestance and skepticism.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

One Reply to “Norwegian Humanists. Didrik Søderlind and Kaja Bryx”

  1. Rozmówca Pani Kaji nie może być takim nudziarzem jakiego udaje, czytałem onegdaj niezłą książkę o black metalu i satanizmie, której był współautorem. Widać za to, czego stara się nie powiedzieć. Islam, muzułmanie? Nie ma żadnego problemu, zasadniczo, to są jacyś tacy mało religijni. Jedyny kłopot to antyislamska nienawiść i skierowany przeciw muzulmanom terroryzm no i ten na "B". Bla bla bla bla, bla bla bla bla – faszystowska prawica bardzo zła. Hidżaby – nie widział, może gdzieś tam czasem, a za nikaby, to sami moderate muslims wrzucają joby integrystkom. Kabaret. I ani slowa o Hege, tej książce i jej odbiorze w Norwegii. I o rosnącym strachu. Choćby przed "nieradykalnymi muzałmanami"  z działających legalnie organizacji, żądających wprowadzenia szariatu.

    Bardzo pouczająca rozmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 5 =