O dyktaturze Łukaszenki i Putina. Andruś Krecka, Piotr Napierała i Wojciech Kral

 

Wojciech Kral i Piotr Napierała rozmawiają z białoruskim opozycjonistą o dyktaturze na Białorusi. Dowiadujemy się, że w każdej chwili można być aresztowanym, że internet i inne media są ściśle kontrolowane, oraz że osoby niepokorne tracą prace lub prawo do studiowania. Osoby szukające innych niż rządowe media, trafiają na media Putinowskie, które są – jak mówi nasz gość – być może jeszcze bardziej kłamliwe…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

14 Odpowiedź na “O dyktaturze Łukaszenki i Putina. Andruś Krecka, Piotr Napierała i Wojciech Kral”

 1. Czy Białorusini mają katecheze w szkole panstwowej, jak wygląda sojusz władzy z klerem?
  Czy mają paszporty w domu, mogą opuscic kraj bez pytania sie kogokolwiek?
  Czy kobiety mają prawo do usuniecia ciązy do np. 6-10 tygodni?
  Czy maja bandytow/kiboli na stadionach?
  No i dlaczego wiekszosc wybiera rosyjski jezyk, a nie białoruski. Gdyby Lukaszenko był bardziej liberalny, ale jednoczesnie nie pozwolił na prawdziwy bandytyzm i pasozytnictwo kleru, to Białorus przescignełaby Polske.

  1. Skoro nic nie wiesz na temat Białorusi to dlaczego zakładasz, że prześcignęłaby Polskę, tak samo Somalia powinna prześcignąć Polskę, bo nie ma kleru, a jakoś nie prześcignęła.
   Białorusini mają aborcję na życzenie
   Tak, na Białorusi są kibole, część z nich walczy w Donbasie z terrorystami rosyjskimi.
   https://www.youtube.com/watch?v=09_m3u2TiTU
   Większość wybiera rosyjski, bo nie może wybrać innego języka niż język rosyjski , tylko 400 uczniów uczy się po białorusku .
   Mają paszporty tak samo, jak Polacy, ale ci, którzy nie popierają baćka mają problemy z wyjazdem.

   Pozdrowienia od lewaka któremu na głowę nie spadła cegłówka z napisem Putin.

   https://www.youtube.com/watch?v=39jMugc6eHE&list=PLknUtBz2tZpPrm4vxwiMrvtan8A7XvFb-&index=6

    1. Nie wiem, czy to można uznać za kler taki jaki występuje w kościele katolickim albo anglikańskim oni nie tworzą zhierarchizowanej struktury to jest raczej taki „protokler” struktura władzy duchownej jest w islamie sunnickim bardzo płaska jak np. u jehowitów i tam głos jakiegoś imama z zapadłej wioski może być równoważny z głosem imama z Mekki. Poza tym imamem może zostać każdy, kto zna dobrze Koran i którego wybiorą wierzący w przeciwieństwie do Krk gdzie imamem zostają tylko ludzie pozytywnie zweryfikowani przez wyższe duchowieństwo.

     Pzdr

  1. Człeku, ja tylko zadałem kilka pytan ktore mnie interesują, a Ty zaraz cos imputujesz.
   Bo chyba w zadnym panstwie raczej nie mozna ublizac policjantowi/milicjantowi, nawet w USA. Jak w USA prowadzisz samochod i policja cie zatrzyma to musisz byc grzeczny jak baranek, morda w kubeł, rece na kierownicy. I nie rob zadnych nerwowych ruchow, bo policjant da ci kule w łeb albo w nogi, nawet jak jestes czysty (bo skąd ma policjant to wiedziec). Podobnie co w tym ciekawego, ze ceny w Polsce nizsze. To jest normalna rzecz, ze ceny moga sie roznic. Norweg jedzie na zakupy do Szwecji bo taniej i nic w tym nienormalnego. Niemiec handluje w Polsce i tez nic w tym dziwnego. Po prostu rozmawiajcie na temat, mowcie o przyczynach, a nie o efektach.
   A jesli chodzi o aborcje to chodzi o prawo do decydowania o swoim ciele, co nawet jest wazniejsze niz prawo do odzywania sie. Miller z Kwasniewskim po prostu sprzedali polskie kobiety Waykanowi. Jak Polka chce usunąc ciąze to moze zrobic to zagranicą. Czyli jak Białorusin chce cos powiedziec, to niech wyjedzie zagranice?
   Zycze Białorusii jak najlepiej i fajnie by było gdyby Lukaszenko zrobił sie liberalnym wodzem, albo zmiane na system liberalny, bez dyktatora, ale niech ich wszyscy bogowie (greccy i rzymscy) bronia przed klerykalizacją, bo wpadną w ten sam obłudny i pedofilski system co Polska. Bez kleru mogą przescignąc Polske.

 2. Nie wiem czy Białorus by przescigneła, ale mam taka nadzieje. Kibole-bandyci to najwieksze goowno tzw. demokracji, i szkoda ze panstwa liberalne nie potrafią sobie poradzic ze stadionowym bandytyzmem.
  https://www.youtube.com/watch?v=82rOVjaYXwg
  W tym przypadku dawny system dawał sobie lepiej rade z bandytami. I mam nadzieje na takie bydło Lukaszenko
  by sie przydał.
  Dziwne, ze jezyk białoruski jest dyskryminowany, jesli to prawda.
  Skoro mają paszport w szufladzie to co za problem wyjechac z kraju, zawracają?
  A z Białorusii podobał mi sie przepis, ze przy wjezdzie trzeba było pokazac co najmniej trzy kondomy (w razie czego mozna było na granicy je kupic). 🙂 Nie wiem czy caly czas aktualny.

  1. Z Białorusi podoba się przepis ok czyli nieważne że jak nie liżesz dupy tyranowi wylatujesz z pracy skoro nie ma kibolstwa. Kibolstwo tam rządzi krajem podobnie jak Rosja faszyści nie muszą się awanturować bo już mają wszystko. A pan myśli że można utemperować kiboli po autokratycznemu i nadal mieć wolność? Nie za bardzo. Kibole to faszystowska opozycja w państwie demo-lib. Złudzenia lewicy że można sobie wybierać z demokracji i autokracji po kawałku sprowadzila morze nieszczęść.

   1. Nie, jak tylko wskazałem, ze nawet w panstwach dyktatorskich (z potworami) są elementy pozytywne. Nie znaczy to, ze kocham Rosje czy Lukaszenke.
    Podobnie w Polsce są miliony prawiczkow ktore „kochają” Putina za stosunek wobec ludzi HBQT.

    Nie wiem jak wygląda sprawa kibolstwa na Białorusii. Ale pozytywnym efektem kontrolii w „demoludach” była własnie kontrola kiboli-bandytow. Byl to efekt uboczny, niezamierzony, bo głownym celem bylo tropienie i eliminacja „elementow antysocjalistycznych”.
    Nazywanie kiboli opozycją to zart – to są bandyci, niezaleznie czy są faszystami czy komunistami czy kim innym.

  2. Pierwszy raz słyszę o takim przepisie.Pragnę zauważyć,że Białoruś ma się dobrze.Posiada swój przemysł ciężki i motoryzacyjny.Tzw.twarda łapa prezydenta nie dopuszcza do rozkradania [w „demokracji” nazywa się to-prywatyzacją] kraju i zubożenia obywateli.Jakoś nasza Rzplita któregoś numeru,nie przeżywa zalewu fali białoruskich uchodżców.Wobec czego,panowie dyskutanci,przesiąknięci rusofobią i hmm….demokracją,proponuję wylać na swoje rozgorączkowane lica-kubełek zimnej wody.I zacząć pisać…obiektywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × dwa =