O pisowskim dawnych ran rozdrapywaniu

[youtube youtubeurl=”Pc0Z0RaSw0s” ][/youtube]

 

Dlaczego PiS robi nam intensywny kurs historii? Nie chodzi tylko o Smoleńsk, który zresztą w tym ujęciu z historią nie ma tak wiele wspólnego. We wszystkich państwowych mediach pojawia się coraz więcej programów o II Wojnie Światowej, o Powstaniu Warszawskim i o Żołnierzach Wyklętych. Czy PiS chce, aby jego zwolennicy czuli się jak Powstańcy Warszawscy i Żołnierze Wyklęci? Czy rządząca partia chce, aby dziewiętnastoletni Jaś domagał się od 8 letniego Hansa pieniędzy w ramach  odszkodowania za doznane na polu bitwy (pradziadków) rany? A co mają robić ukryci za rogiem Alej Jerozolimskich nowi Powstańcy Warszawscy? Czołg na który czekają z koktajlem Mołotowa nie prędko raczej przyjedzie…

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

23 Odpowiedzi na “O pisowskim dawnych ran rozdrapywaniu”

 1. Kto z Was wybiera się na to widowisko pasyjne do kina? Ja się zastawiałem czy iść, ale chyba jednak obejrzę sobie Mękę Smoleńską kiedyś tam na internetach.
  😀
  Kot jest zwierzęciem inteligentnym, a co za tym idzie ma poglądy liberalno-lewicowe. Po prostu na dźwięk świętego Imienia Jarosław zegnie się każde kolano istot niebieskich i ziemskich.
  😉
  Co tam ma Pan napisane na tej koszulce? Keep calm and-co?
  🙂

   1. Czasem właśnie słabe filmy są godne obejrzenia, bo mogą dostarczyć widzowi dobrej rozrywki, zgoła innej jednak, niż było to zamiarem twórców. Np. najlepsze komedie jakie w życiu widziałem to: „2012” i „Obecność”.
    🙂

 2. „Czy rządząca partia chce, aby dziewiętnastoletni Jaś domagał się od 8 letniego Hansa pieniędzy w ramach odszkodowania za doznane na polu bitwy (pradziadków) rany?”
  jak Cię szanuję Jacku, to to właśnie jest perfekcyjny opis skur….stwa pn. „reprywatyzacja” w wydaniu PO!
  więc odpuść sobie, bo ten szacunek stracę

 3. Jacku, J.T.Gross nigdy nie stwierdził, że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy, tylko, że zabili więcej Żydów niż NiemcÓW.

  1. Gross udzielając sławetnego wywiadu tłumaczył, że chodzi mu nie tylko o bezpośrednio zabitych, ale też o tych zadenuncjowanych Niemcom, więc nie wiem czy w ogóle przesadzone.

   1. A Gross wiedział, że za ukrywanie Żydów w Polsce mordowano całą rodzinę (w innych krajach było czasem mniej ostro)? Chyba nie wiedział… Chyba nie chciał wiedzieć.

    1. Wydawanie Żydów za pieniądze, czy z czystego antysemityzmu było zjawiskiem powszechnym takie są fakty i dobrze, że Gross o nich mówi.

     1. Ale w jaki sposób mówi? Policzył, ilu Niemców zabił polski wkład w złamanie szyfru Enigmy? Chciałbym zobaczyć, jak to liczył. Wziął pod uwagę wypadki, gdy esesmani ustawiali wioskę pod ścianą i mówili „Wydajcie Żydów, albo zaczniemy strzelać?”. Jak to liczył? 50% zabójstwa, 25% zabójstwa? Ja popieram Izrael, cenię wielu Żydów, ale Gross użył ich jako broni politycznej w temacie – przyjmujcie osoby podające się za uchodźców.

     2. To wszystko co wypisuje Gross jest niepoważne. Gross stwierdził że „Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy, chyba że Ukraińcy…” No tak II RP była państwem wielonarodowym i należałoby zbadać wkład Litwinów i Ukraińców w zabijaniu Żydów. Zwłaszcza Ukraińców. W czasie wojny na służbie niemieckiej było 85 tys Ukraińców w różnych formacjach. Potepsm dezerterzy z tych formacji tworzyli UPA. Tego wszystkiego oczywiście Gross nie uwzględnił.

     3. Przeczytałeś jakąś książkę Grossa że piszesz że wszystko co wypisuje jest niepoważne?

     4. Jacku, bardzo często nie musieli wcale grozić. Są na to dowody. Zresztą reakcja na te słowa Grossa, udzielone w wywiadzie jest niepoważna po prostu i dowodzi, że chrystuso-mesjanistyczna wersja historii nieskalanej Polski ma się dobrze. Najbardziej żałosne to już ściganie za te słowa przez prokuratora.

     5. Ok. Podałem mniej lub bardziej fortunne przykłady na to, że czasem weryfikowanie opinii bazujących na historii Polski może być uzasadnione. Te przykłady to wątek poboczny mojego artykułu, w którym zwracam uwagę na nadmiar zamiłowania do pewnych okresów historii u PiS i pewną nimi manipulację… Gross w wywiadzie powołał się na omawiany przez nas argument, aby zażądać przyjmowania przez Polaków muzułmańskich imigrantów. Mam nadzieję, że zdaje sobie z tego sprawę, że duża mniejszość muzułmańska jest największym zagrożeniem dla współczesnych europejskich Żydów, czego dowodzi przykład Francji. Jeśli Grossowi rzeczywiście leży na sercu los Żydów, powinien być przeciwko przyjmowaniu imigrantów z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

     6. @ RAFAŁ GARDIAN
      Czy ja napisałem że wszystko ? Ja mam wrażenie że Gross prowokuje żeby zwrócić na siebie uwagę i na swoje książki i dzięki temu zwiększyć sprzedaż. Teza Grossa że Polacy zabijali Żydów jest dość mało odkrywcza. Cóż chyba nikt zdrowy na umyśle nie sądzi że Polacy są aniołami. Ciekawe było by gdyby Gross odkrył jakąś organizację mordującą Żydów. Jednak nic takiego nie ma. Gross twierdzi że polscy chłopi zabijali Żydów. Cóż można na to odpowiedzieć ? Zawsze znajdzie się ktoś kto zechce zabić Żyda tak było jest i będzie. Nie ma żadnego sposobu aby wykluczyć zbrodnicze skłonności. Mordercy byli są i będą. Podobno przyczyną tych mordów była endecka propaganda. Jednak w endeckiej propagandzie nie ma wezwań do morderstw. Można tam znaleźć wezwania do bojkotu żydowskiego handlu, banków i usług na rzecz polskiego handlu. Z tego co czytałem wynika że najaktywniejszych sprawcami morderstw byli byli więźniowie NKWD, lub ludzie którzy jakoś ucierpieli podczas sowieckiej okupacji np wywieziono do łagru kogoś z rodziny itd. Potem Gross ogłosił że Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców ale nie licząc Polaków służących w wojsku i nie uwzględniając roli Ukraińców i Litwinów w holokauście. I o czym ma niby świadczyć ww teza Grossa ? Chyba tylko o tym że lubi prowokować aby zwrócić uwagę na swoją „twórczość”.

 4. W Europie jest mnostwo ran ktore nie goja sie przez wieki.
  Katyn,powstanie warszawskie plus inne tradedie.
  Lepiej jest w Ameryce gdzie szybko zapomina sie o dawnych wrogach .Popo konaniu Japonii Amerykanie zapomnieli o Pearl Harbor , lub inaczej mowiac uwazaja to za historie a nie okazje do rozrsapywania ran.
  To jest rozsadniejsza polityka .

 5. A co z zapowiadanymi rewelacjami nt. „zamachu smoleńskiego” pojawiły się, czy jeszcze nie, zapowiadali, że będą to dowody, że to ruskie działały prozamachowo, czy znowu to jest kolejny, bezczelny, cyniczny, manipulancki, propagandowy i kłamliwy humbug dla gawiedzi. Co za ludzie bez norm i hamulców, dla waadzy nie cofną się przed żadnym draństwem. Czy polityka to rzeczywiście taka selekcja negatywna, im większe kutasy, tym zdobywają większe wpływy. To oczywiste, że żadna ekipa, niezależnie z jakiej opcji się wywodzi, nie daje gwarancji, że nie będzie cyniczna, zideologizowana, arogancka, nepotyczna, kłamliwa, nieudolna czy głupia (zaznacz właściwe), ale to co robi teraźniejsza, to przekroczyło wszelkie wyobrażenia. I teraz pytanie jak daleko zabrną i co jeszcze „osiągną”, zdaje się, że będziemy musieli się o tym przekonać na własnej skórze. A propagandowego, załganego gniota nie obejrzę – srał ich pies.

 6. Gdyby nie doszło do wojny pewnie jako kraj bylibyśmy dzisiaj w lepszym położeniu, a raczej nie my bylibyśmy, ale zupełnie inni ludzie, gdyż nas po prostu by nie było, nie urodzilibyśmy się. Można chyba spokojnie powiedzieć, że wojnie zawdzięczamy istnienie. Wyobrażamy sobie zazwyczaj w jakiej to innej rzeczywistości dzisiaj byśmy funkcjonowali, gdyby nie Hitler, Stalin itd. a przecież nas by to nie dotyczyło. Ta wojna nie nam wyrządziła krzywdę i choćby dlatego należy utrzymywać pewien dystans względem historii. Gdybyśmy dzisiaj dostali możliwość cofnięcia w czasie, zabicia Hitlera i reszty, nikt by na to nie poszedł.

  To tak a propos tego, czy zyskaliśmy czy straciliśmy za sprawą drugiej wojny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × trzy =