Religie często oznaczają przemoc wobec dzieci

Religie, nie tylko katolicyzm, często oznaczają przemoc wobec dzieci. Przemoc fizyczną poprzedza w tym procederze znacznie częstsza przemoc intelektualna i wychowawcza. Dorosły człowiek, kleryk tej czy innej religii, a czasem po prostu rodzic, dla zachowania swej wiary wpaja dziecku dogmaty, które zabijają twórczą ciekawość świata i chęć jego odkrywania. Nic dziwnego, że za bezwględnym niekiedy wpajaniem dogmatów idą inne możliwości wykorzystywania dziecka. Więcej na filmie:

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Nie jest to domena wyłącznie religii a władzy czyli dominacji nad słabszymi. Religia czasem jest mniej lub bardziej skutecznym narzędziem towarzyszącym.  Religie nigdzie gdziekolwiek istnieją nie są oderwane od szerszej kompleksowej struktury stosuknów społecznych, której są jedynie częścią. 

 2. W totalitarnych systemach ,nazizmu i komunizmu)  indoktrynacja dzieci byla jedna z metod tworzenia przyszlych fanatycznych zwolennikow rzadzacej grupy. Religijni przywodcy  tez wiedza ze dzieci mozna latwo przekonac 
  zanim zaczna samodzielnie i krytycznie myslec. To jest oczywista intelektualna przemoc  w ktorej biora tez udzial rodzice i szkola.

 3. Zgoda ze wszystkimi tym razem, z tym że przemoc dotyczy nie tylko dzieci. Rownie powszechna jest przemoc wobec kobiet, glownie zapewne zakonnic, o czym na zachodzie mowi sie i pisze od dawna, a u nas się ujawni w przyszłości, gdy po raz kolejny któraś z poszkodowanych wsytąpi w telewizji lub ktos zrobi film dokumentalny. Oczywiscie zaknnicom trudniej jest ujawnic przemoc, jakiej doznają, bo sa silniej związane z kosciolem, ale prędziej czy później takiw się znajdą.   

  1. Tak Andrzeju, oczywiście. Przemoc ze strony religii nie dotyka jedynie dzieci. Ja się odniosłem do problemu szerszej przemocy religjnej wychodząc od tematu pedofilii, dlatego skupiłem się na dzieciach i ich edukacji. 

 4. Dążenie do podporządkowania sobie (zwłaszcza seksualnego) innych jest logiką ewolucyjną, a nie logiką religii.
  .
  A pomysł, by rodzice nie mogli mieć wpływu na dzieci, jest pomysłem z piekła rodem.  Ateistycznego piekła, bo realizowany był w ateistycznych systemach totalitarnych. Nie tędy droga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *