Sceptyk niezwykły: James Randi. Tomasz Witkowski i Jacek Tabisz

 

James Randi stworzył jeden z najbardziej ambitnych i niezwykłych projektów mających pomóc ludziom przestać wierzyć w cuda, magię i zabobony. Tomek Witkowski wraz z innymi sceptykami zaprosił go do Wrocławia. Omawiamy z nim tę wizytę i zachęcamy Was do obejrzenia naszych unikalnych rozmów z Randim. 

 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

14 Odpowiedź na “Sceptyk niezwykły: James Randi. Tomasz Witkowski i Jacek Tabisz”

 1. Magia i cuda to pojęcia subiektywne. Nie dzieła boże ani zaklęcia. To tylko fikcja. A prawa fizyki i Wszechświat z określonymi  narzuconymi prawami to prawdziwa "magia" i "cud". 

 2. Kojarzy mnie się ta dyskusja z dwoma filmami które oglądałem jakiś czas temu t.j -"The Men Who Stare at Goats i Push "Filmy dosyć słabe i jak we wszelkich tego typu produkcjach brakuje mnie sensownego wytłumaczenia źródła mocy / oddziaływań jakimi posługują się główni bohaterowie, żadnego rodzaju rzeczywistej energii, którą fizycy mogą zidentyfikować lub zmierzyć. Tej energii nie przewiduje standardowy model fizyki cząstek elementarnych . Nie przewiduje się, że Wielki Zderzacz Hadronów znajdzie jakąś siłę przenoszącą cząstki związane z energią telpatii,telekinezy czy też widzenia przyszłości . Ludzie zaś którzy twierdzą że potrafią wpływać umysłem na grawitacje albo czyjś organizm zdalnie ( vide film The Men Who Stare at Goats albo film Push właśnie )powinni w te pędy właśnie odebrać nagrodę Jamesa Randiego . No chyba że ktoś wierzy iż żyjemy w krainie ściemy,blagi,swoistym "the land of make believe " zaś postęp naukowy jest hamowany przez różne służby,masonów tudzież tajne rządy światowe itp bajeczki .Tyle że z takimi ludźmi utrudniona jest racjonalna dyskusja . Jak ktoś wierzy że wiele rzeczy które nas otaczają to mistyfikacja w czyimś interesie ,zawsze należy mówić " sprawdzam" a w razie niepowodzenia testów i nie potwierdzenia niezwykłych roszczeń ,zaproponować biedakowi sanatorium dla podleczenia skołatanych nerwów. 🙂

  1. Dlaczego tylko dwa razy powtórzył pan swoją wypowiedź ? Napisana trzy razy nabrała by większej mocy ,niczym "święty granat ręczny z antiochii"  

   (Przepraszam uwielbiam Monthy Pythona i nie mogłem się oprzeć 😉 ) 

   Zgadzam się całkowicie z panem że nie ma nic poza nauką,nic mnie przynajmniej o tym nie wiadomo aby było inaczej.

   1. No i jest nauka i prawa natury, które można badać. Xd. I hochsztaplerzy, których można demaskować. Gdyby nie było praw fizyki nie było by nas, to nie było by nauki i byśmy nie mogli ich badać. XD. Taka mała korektakorekta – analogia. 

 3. Norman Lewis, w książce ''Neapol 44'', opisuje epidemię cudownych zdarzeń o wymowie profaszystowskiej, która wystąpiła w neapolskich kościołach po wkroczeniu aliantów do miasta. Kiedy żandarmeria przymknęła proboszczów z ubogaconych cudami parafii, miało miejsce następne nadprzyrodzone zjawisko – cuda ustały, jak ręką odjął. 

 4. @BOGDAN SCHMIDT

  Sluszna uwaga. Wszystkie cudy wydarzaly sie w odleglej przeszkosci. Biblia informuje nas ze Mojzes i bog rozmawiali twarza w twasz jak przyjaciele. Z jakiegos powodu obecnie bog przestal sie komunikowac z ludzmi i jest niewidoczny. Co utrudnia wiare i ulatwia argumenty ateistow.

  1. To wielka szkoda, że teraz, kiedy cuda można by transmitować na żywo przez sieć i tv, dzięki czemu niewątpliwie wzrosła by pobożność, bojaźń boża, rzesze niedowiarów masowo by się nawracały – to właśnie teraz nie ma po nich śladu. Przecież w ''Dziejach apostolskich'' co kilka stron otwierają się niebiosa, widać chóry anielskie – co by szkodziło zobaczyć coś tak spektakularnego w wiadomościach. 

   PS. Cuda miały oczywiście miejsce w kościołach neapolitańskich, w żadnym razie neapolskich.  

 5. Czy sceptycy są sceptyczni wobec własnej wiedzy?

  PWN:  sceptyk

  2. «stanowisko filozoficzne odrzucające możliwość uzyskania wiedzy wiarygodnej i ostatecznie uzasadnionej»

  Czy iluzjinista dopuszcza, ze żyje w iluzji?

  PWN: iluzja

  1. «wrażenie, że się widzi coś, czego w istocie nie ma»

  2. «wiara w coś lub w kogoś albo przekonanie o czymś, niemające pokrycia w rzeczywistości»

  3. «zniekształcone widzenie lub błędna interpretacja czegoś pod wpływem silnych emocji»

   

 6. Tak swoją drogą są jakieś nagrane występy Pana Randiego tylko jako iluzjonisty? Bo oglądałem większość wykładów o demaskowaniu, homeopatii, pseudonauce, nadprzyrodzonych i paranormalnych "cudach", "załatwianiu" oszustów itd ale nigdzie nie mogłem znaleźć go tylko jako występ artystyczny. Może źle szukałem. Tak czy siak pewnie też dobrym iluzjonistą jest/był. Dużo zdrówka dla niego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 2 =