• sobota, 28 listopada 2020 r.

Sceptyk niezwykły: James Randi. Tomasz Witkowski i Jacek Tabisz

 

James Randi stworzył jeden z najbardziej ambitnych i niezwykłych projektów mających pomóc ludziom przestać wierzyć w cuda, magię i zabobony. Tomek Witkowski wraz z innymi sceptykami zaprosił go do Wrocławia. Omawiamy z nim tę wizytę i zachęcamy Was do obejrzenia naszych unikalnych rozmów z Randim. 

 

Podobne materiały

14 komentarzy

 1. Tomek
  28 września 2019 at 14:33 - odpowiedz

  Magia i cuda to pojęcia subiektywne. Nie dzieła boże ani zaklęcia. To tylko fikcja. A prawa fizyki i Wszechświat z określonymi  narzuconymi prawami to prawdziwa "magia" i "cud". 

 2. Tomek
  28 września 2019 at 14:34 - odpowiedz

  Co nie zmienia faktu, że Pan James odwalił (nadal) kawał dobrej roboty demaskując szarlatanów "szatanów". 

 3. baszarteg
  28 września 2019 at 17:57 - odpowiedz

  Kojarzy mnie się ta dyskusja z dwoma filmami które oglądałem jakiś czas temu t.j -"The Men Who Stare at Goats i Push "Filmy dosyć słabe i jak we wszelkich tego typu produkcjach brakuje mnie sensownego wytłumaczenia źródła mocy / oddziaływań jakimi posługują się główni bohaterowie, żadnego rodzaju rzeczywistej energii, którą fizycy mogą zidentyfikować lub zmierzyć. Tej energii nie przewiduje standardowy model fizyki cząstek elementarnych . Nie przewiduje się, że Wielki Zderzacz Hadronów znajdzie jakąś siłę przenoszącą cząstki związane z energią telpatii,telekinezy czy też widzenia przyszłości . Ludzie zaś którzy twierdzą że potrafią wpływać umysłem na grawitacje albo czyjś organizm zdalnie ( vide film The Men Who Stare at Goats albo film Push właśnie )powinni w te pędy właśnie odebrać nagrodę Jamesa Randiego . No chyba że ktoś wierzy iż żyjemy w krainie ściemy,blagi,swoistym "the land of make believe " zaś postęp naukowy jest hamowany przez różne służby,masonów tudzież tajne rządy światowe itp bajeczki .Tyle że z takimi ludźmi utrudniona jest racjonalna dyskusja . Jak ktoś wierzy że wiele rzeczy które nas otaczają to mistyfikacja w czyimś interesie ,zawsze należy mówić " sprawdzam" a w razie niepowodzenia testów i nie potwierdzenia niezwykłych roszczeń ,zaproponować biedakowi sanatorium dla podleczenia skołatanych nerwów. 🙂

 4. Janusz
  Janusz
  28 września 2019 at 22:01 - odpowiedz

  Magia nauki i cud zrozumienia rzeczywistosci.

  Religijne cudy  to splot naiwnosci z oszustwem.

 5. Janusz
  Janusz
  28 września 2019 at 22:01 - odpowiedz

  Magia nauki i cud zrozumienia rzeczywistosci.

  Religijne cudy  to splot naiwnosci z oszustwem.

  • baszarteg
   29 września 2019 at 14:03 - odpowiedz

   Dlaczego tylko dwa razy powtórzył pan swoją wypowiedź ? Napisana trzy razy nabrała by większej mocy ,niczym "święty granat ręczny z antiochii"  

   (Przepraszam uwielbiam Monthy Pythona i nie mogłem się oprzeć 😉 ) 

   Zgadzam się całkowicie z panem że nie ma nic poza nauką,nic mnie przynajmniej o tym nie wiadomo aby było inaczej.

   • Tomek
    29 września 2019 at 19:11 - odpowiedz

    No i jest nauka i prawa natury, które można badać. Xd. I hochsztaplerzy, których można demaskować. Gdyby nie było praw fizyki nie było by nas, to nie było by nauki i byśmy nie mogli ich badać. XD. Taka mała korektakorekta – analogia. 

    • Tomek
     29 września 2019 at 19:13 - odpowiedz

     *Miało być raz: korekta

    • baszarteg
     29 września 2019 at 20:19 - odpowiedz

     Tyż prawda jak mawiają Górole. 🙂 

 6. bogdan schmidt
  28 września 2019 at 23:41 - odpowiedz

  Norman Lewis, w książce ''Neapol 44'', opisuje epidemię cudownych zdarzeń o wymowie profaszystowskiej, która wystąpiła w neapolskich kościołach po wkroczeniu aliantów do miasta. Kiedy żandarmeria przymknęła proboszczów z ubogaconych cudami parafii, miało miejsce następne nadprzyrodzone zjawisko – cuda ustały, jak ręką odjął. 

 7. Janusz
  Janusz
  29 września 2019 at 04:07 - odpowiedz

  @BOGDAN SCHMIDT

  Sluszna uwaga. Wszystkie cudy wydarzaly sie w odleglej przeszkosci. Biblia informuje nas ze Mojzes i bog rozmawiali twarza w twasz jak przyjaciele. Z jakiegos powodu obecnie bog przestal sie komunikowac z ludzmi i jest niewidoczny. Co utrudnia wiare i ulatwia argumenty ateistow.

  • bogdan schmidt
   29 września 2019 at 11:33 - odpowiedz

   To wielka szkoda, że teraz, kiedy cuda można by transmitować na żywo przez sieć i tv, dzięki czemu niewątpliwie wzrosła by pobożność, bojaźń boża, rzesze niedowiarów masowo by się nawracały – to właśnie teraz nie ma po nich śladu. Przecież w ''Dziejach apostolskich'' co kilka stron otwierają się niebiosa, widać chóry anielskie – co by szkodziło zobaczyć coś tak spektakularnego w wiadomościach. 

   PS. Cuda miały oczywiście miejsce w kościołach neapolitańskich, w żadnym razie neapolskich.  

 8. Anna
  29 września 2019 at 08:06 - odpowiedz

  Czy sceptycy są sceptyczni wobec własnej wiedzy?

  PWN:  sceptyk

  2. «stanowisko filozoficzne odrzucające możliwość uzyskania wiedzy wiarygodnej i ostatecznie uzasadnionej»

  Czy iluzjinista dopuszcza, ze żyje w iluzji?

  PWN: iluzja

  1. «wrażenie, że się widzi coś, czego w istocie nie ma»

  2. «wiara w coś lub w kogoś albo przekonanie o czymś, niemające pokrycia w rzeczywistości»

  3. «zniekształcone widzenie lub błędna interpretacja czegoś pod wpływem silnych emocji»

   

 9. Tomek
  29 września 2019 at 19:19 - odpowiedz

  Tak swoją drogą są jakieś nagrane występy Pana Randiego tylko jako iluzjonisty? Bo oglądałem większość wykładów o demaskowaniu, homeopatii, pseudonauce, nadprzyrodzonych i paranormalnych "cudach", "załatwianiu" oszustów itd ale nigdzie nie mogłem znaleźć go tylko jako występ artystyczny. Może źle szukałem. Tak czy siak pewnie też dobrym iluzjonistą jest/był. Dużo zdrówka dla niego. 

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *