Starość NIE zasługuje sama w sobie na szacunek

Oczywiście można ustąpić miejsca staruszkowi w tramwaju, bo co ma się męczyć stojąc, ale to przemawia przez nas litość, a nie szacunek. Szacunek to bardzo wielkie słowo, które ostatnio jest nadmiernie dewaluowane przez zbyt częste użycie; musimy szanować ludzi innej rasy, orientacji, przeciwnych poglądów, innego wyznania. Tymczasem jest to po prostu niemożliwe. Każdy szanuje to co ceni, a ceni to co szanuje, i żyje zgodnie z tym co ceni, wbrew temu czego nie ceni. Dlatego politycy jednający narody są tacy śmieszni. Należy się tolerować wzajemnie bo po co nam wojna domowa, ale szacunek to ma u mnie Joachim Gauck, Leonardo da Vinci albo Kennedy, a nie staruszek w tramwaju. Ten staruszek może był kiedyś komunistą, strzelającym po lasach jak tow. Zygmunt Bauman, albo nazistą jak Guenter Grass, albo był to powstaniec warszawski, ale nie taki bohater, tylko taki sobie zwykły, który strzelał nie do brygad Dirlewangera, ale do bezbronnych kolaborantów (taki miał większa szanse przeżycia) … Zabawny byłby skecz o tym, jak eks-zbrodniarz narzeka na to jaka ta młodzież dziś niewychowana, bo mówi „kurwa”, zamiast być grzecznym i strzelać… Oto racjonalnie pokazane starcie pokoleń:

http://www.youtube.com/watch?v=fyyeKQlGGbs

Staruszkowie to szczęściarze, wielu ludzi nie dożywa starości. Hmmm ale czy szczęście zasługuje na szacunek? Obecnie wszyscy dyskutują o majątku Trumpa, ile tu zagrało szczęście a ile talenta, stawką jest … szacunek do Trumpa. Moim celem nie jest zapoczątkowanie ruchu olewania staruszków, lecz dyskusja na temat szacunku i sensowności zachowań społecznych. Moim zdaniem nawet racjonaliści czczą wiele rzeczy bez sensu i pomyślunku. Tu pojednanie staruszka niemieckiego i polskiego; dziadków pograniczników:

http://www.youtube.com/watch?v=DwIGOGx2IdA

„…Osoby, które wymagają bezwarunkowego szacunku do siebie, zasłaniając się wiekiem, płcią, majątkiem, intelektem, pozycją itp., najczęściej jednocześnie sami nie szanują innych…”

Łukasz Marek Karolewski

PN

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

11 Odpowiedź na “Starość NIE zasługuje sama w sobie na szacunek”

  1. ” Szacunek to bardzo wielkie słowo” – dokładnie i dodałabym,że na szacunek każdy powinien sobie zasłużyć. Ani starość, ani stanowisko … nie predysponują do tego ,by kogoś z automatu darzyć szacunkiem. Fajne prześmiewcze filmiki .

    1. Albo z racjonalności. Stary człowiek bardziej potrzebuje siedzieć w tramwaju, niż ktoś w pełni sił. Oczywiście zdarzają się nieporozumienia. Widziałem niedawno młodą kobietę w złym stanie jadącą do szpitala, a jakiś staruch robił jej awanturę o nieustępowanie miejsca z uwagi na wiek. Idea jest taka – kto potrzebuje siedzieć z uwagi na zdrowie powinien móc usiąść kosztem osób młodych i w pełni sił.

  2. Dokładnie…miałam przyjemność poznać wielu seniorów, ktorzy swoimi dokonaniami w zyciu i obecną kulturalną postawą zasłużyli na wielki szacunek, ale niestety miałam też nieprzyjemność poznać chamskich starych zakapioŕów ktorzy to rysują po autach czy też otruwają zwierzaki, czy też nawet dziękuję nie powiedzą jak im się poda coś z półki w sklepie. Zwykłe stare prostactwo też jest wśród seniorów i co???należy się z automatu szacunek?politowanie jedynie i to wszystko…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + trzy =