• niedziela, 24 stycznia 2021 r.

Św. Dominik Guzmán – założyciel zakonu dominikanów

 

Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki przybliżają dziś osobę Dominika Guzmána założyciela zakonu dominikanów. Św. Dominik to niezwykle istotna w historii Kościoła Katolickiego postać. Zakon dominikanów (Ordo Praedicatorum) to jedno z ramion rzymsko-katolickiej przemocy w średniowieczu (i wiekach późniejszych).

Podobne materiały

7 komentarzy

 1. Andrzej
  Andrzej
  10 maja 2018 at 01:25 - odpowiedz

  Wybaczcie zupełnie niepoważny komentarz, ale przyplątało się do mnie wspomnienie i nie chce się wyplątać. Przed oczami stanęła mi lekcja  religii sprzed półwiecza (o Dominiku oczywiscie) i dzieciaki wykrzykujące w moją stronę "św. Dominik". Oj, nie chcialbym być księdzem Żabówką, ktory nas tam zarażał wiarą! Dziecki najwyraźniej w d….. mialy cale to nauczanie i po prostu byly sobą.   

 2. Paweł
  11 maja 2018 at 23:53 - odpowiedz

  Dzień Dobry

  Bardzo dziękuję za ciekawe audycje dotyczące ważnych postaci kościoła katolickiego, oraz genezy i tradycji, bardziej lub mniej popularnych świąt tego kościoła.

  Od pewnego czasu, nie tylko w Polsce, zyskuje na znaczeniu, często z powodu demoralizacji i wynikającego z tego spadku wiarygodności kościoła katolickiego, Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.

  Czy moglibyście w którejś z planowanych audycji omówić cechy charakterystyczne tej denominacji chrześcijaństwa, różniące ją od katolicyzmu czy protestantyzmu?

  Na pewno widzowie Racjonalista TV z chęcią poszerzą swoja wiedzę o tej odmianie religijności.

  Pozdrawiam Paweł.

   

   

  • Lucyan
   12 maja 2018 at 01:49 - odpowiedz

   Ooo, Świadek  Jehowy. To moze powiesz co zrobic zebyscie do mnie nie przychodzili?  Nie da sie. Szarpiecie jak Reksio klamke. Nie mam nic przeciwko ŚJ, jedynie nie chce byc regularnie  nachodzony. Nawet jak powiem zebyscie juz wiecej nie przychodzili to i tak co troche przychodzicie i chcecie razem czytac biblie. Jak sie raz na zawsze pozbyc wizyt ŚJ? Jak bede chcial czytac z wami biblie to przeciez do was przyjde – tylko nie traktujcie tego ze sie waham kiedy te biblie zaczac z wami czytac. Po prostu  chce grzecznie raz na zawsze uniknac  waszego szarpania za klamke.  Czy to da sie zrobic w grzeczny sposob?

   • Zorro
    12 maja 2018 at 12:53 - odpowiedz

    Pozbyć się wizyt ŚJ jest dość prosto. Po prostu trzeba z nimi porozmawiać w stylu wspomnianej w audycji obok aksjologii ulicznej. To znaczy zapytać się: „A co pana przekonało do doktryny ŚJ? Skąd się bierze zło? Niech mnie pan przekona”. ŚJ zwykle nastawiają się na rozmowę religijną z katolikami i zarzucają ich cytatami z biblii. Niech spróbują przekonać ateistę, dlaczego dobry bóg jest tak okrutny, jak to opisuje biblia.  Nawet nie chodzi o uzyskanie odpowiedzi, ale o zasianie wątpliwości. Wtedy więcej już nie przyjdą. Przynajmniej do mnie już więcej nie przychodzą : – )

   • Tomek Świątkowski
    18 maja 2018 at 01:07 - odpowiedz

    Od dwóch – trzech lat Św.Jehowy już praktycznie nie chodzą po domach, tylko stoją na ulicach ze swoimi wydawnictwami na takich stojakach. Jak ktoś chce prozowmawiać to  sam może do nich podejść.

  • Tomek Świątkowski
   18 maja 2018 at 01:04 - odpowiedz

   Świadkowie Jehowy w ostatniej dekadzie bardzo wiele stracili i traca nadal. Odchodzi od nich mnóstwo członków. Przeżywają głęboki kryzys. W USA afery pedofilskie zrujnowałwy ich organizację podobnie jak Kościół Katolicki. Do tego stopnia, że np. "Strażnica" ukazuje się obecnie dwa razy rzadziej niż kiedyś.

 3. Paweł
  12 maja 2018 at 20:02 - odpowiedz

  Jako wyjaśnienie, do mojej propozycji, dodam że jestem Ateistą.

  Po prostu rozszerzenie pogadanek o inne denominacje byłoby pewnym urozmaiceniem dla widzów Racjonalista TV.

  Reakcja internautów na temat  tego związku wyznaniowego, tylko utwierdza mnie w słuszności tej propozycji.

  Pozdrawiam.

   

   

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *