Św. Dominik Guzmán – założyciel zakonu dominikanów

 

Grzegorz Roman i Radosław S. Czarnecki przybliżają dziś osobę Dominika Guzmána założyciela zakonu dominikanów. Św. Dominik to niezwykle istotna w historii Kościoła Katolickiego postać. Zakon dominikanów (Ordo Praedicatorum) to jedno z ramion rzymsko-katolickiej przemocy w średniowieczu (i wiekach późniejszych).

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Wybaczcie zupełnie niepoważny komentarz, ale przyplątało się do mnie wspomnienie i nie chce się wyplątać. Przed oczami stanęła mi lekcja  religii sprzed półwiecza (o Dominiku oczywiscie) i dzieciaki wykrzykujące w moją stronę "św. Dominik". Oj, nie chcialbym być księdzem Żabówką, ktory nas tam zarażał wiarą! Dziecki najwyraźniej w d….. mialy cale to nauczanie i po prostu byly sobą.   

 2. Dzień Dobry

  Bardzo dziękuję za ciekawe audycje dotyczące ważnych postaci kościoła katolickiego, oraz genezy i tradycji, bardziej lub mniej popularnych świąt tego kościoła.

  Od pewnego czasu, nie tylko w Polsce, zyskuje na znaczeniu, często z powodu demoralizacji i wynikającego z tego spadku wiarygodności kościoła katolickiego, Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.

  Czy moglibyście w którejś z planowanych audycji omówić cechy charakterystyczne tej denominacji chrześcijaństwa, różniące ją od katolicyzmu czy protestantyzmu?

  Na pewno widzowie Racjonalista TV z chęcią poszerzą swoja wiedzę o tej odmianie religijności.

  Pozdrawiam Paweł.

   

   

  1. Ooo, Świadek  Jehowy. To moze powiesz co zrobic zebyscie do mnie nie przychodzili?  Nie da sie. Szarpiecie jak Reksio klamke. Nie mam nic przeciwko ŚJ, jedynie nie chce byc regularnie  nachodzony. Nawet jak powiem zebyscie juz wiecej nie przychodzili to i tak co troche przychodzicie i chcecie razem czytac biblie. Jak sie raz na zawsze pozbyc wizyt ŚJ? Jak bede chcial czytac z wami biblie to przeciez do was przyjde – tylko nie traktujcie tego ze sie waham kiedy te biblie zaczac z wami czytac. Po prostu  chce grzecznie raz na zawsze uniknac  waszego szarpania za klamke.  Czy to da sie zrobic w grzeczny sposob?

   1. Pozbyć się wizyt ŚJ jest dość prosto. Po prostu trzeba z nimi porozmawiać w stylu wspomnianej w audycji obok aksjologii ulicznej. To znaczy zapytać się: „A co pana przekonało do doktryny ŚJ? Skąd się bierze zło? Niech mnie pan przekona”. ŚJ zwykle nastawiają się na rozmowę religijną z katolikami i zarzucają ich cytatami z biblii. Niech spróbują przekonać ateistę, dlaczego dobry bóg jest tak okrutny, jak to opisuje biblia.  Nawet nie chodzi o uzyskanie odpowiedzi, ale o zasianie wątpliwości. Wtedy więcej już nie przyjdą. Przynajmniej do mnie już więcej nie przychodzą : – )

   2. Od dwóch – trzech lat Św.Jehowy już praktycznie nie chodzą po domach, tylko stoją na ulicach ze swoimi wydawnictwami na takich stojakach. Jak ktoś chce prozowmawiać to  sam może do nich podejść.

  2. Świadkowie Jehowy w ostatniej dekadzie bardzo wiele stracili i traca nadal. Odchodzi od nich mnóstwo członków. Przeżywają głęboki kryzys. W USA afery pedofilskie zrujnowałwy ich organizację podobnie jak Kościół Katolicki. Do tego stopnia, że np. "Strażnica" ukazuje się obecnie dwa razy rzadziej niż kiedyś.

 3. Jako wyjaśnienie, do mojej propozycji, dodam że jestem Ateistą.

  Po prostu rozszerzenie pogadanek o inne denominacje byłoby pewnym urozmaiceniem dla widzów Racjonalista TV.

  Reakcja internautów na temat  tego związku wyznaniowego, tylko utwierdza mnie w słuszności tej propozycji.

  Pozdrawiam.

   

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *