Polacy na Wielkiej Wojnie (Theatrum Illuminatum)

Dlaczego w Polsce właściwie nigdy nie mówi się o I wojnie światowej. Dlaczego nie wiemy ilu Polaków w niej zginęło? Nasz film odpowiada na to pytanie ukazując całą tragizm i komizm zagadnienia..

O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

6 Odpowiedź na “Polacy na Wielkiej Wojnie (Theatrum Illuminatum)”

 1. Męczące słuchanie takich zniekształconych  dialogow. Początek w stylu Polish jokes: jak Polakowi złamac palec u ręki? Kopnij go w nos. A jak złamac palec u ręki Irlandczykowi? Kopnij go w duupę. Tyle ze teraz to sie juz uaktualniło, palec w nosie trzymają Niemcy i do tego zjadają babole (Joachim Löw).

 2. to Ty jesteś za stereotypami czy przeciw? Bo wpis jest wewnętrznie sprzeczny. Myślę, ze po prostu z powodów osobistych (nie lubimy się za bardzo) i ideologicznych (ja jestem liberał a ty bolszewik) chciałeś się przychrzanić . Cóż można i tak. Czekam na komentarze osób nieuprzedzonych : )

 3. A co takiego sprzecznego w moim wpisie? Wyraziłem po prostu swoją opinie na temat Twoich teatrzykow, nie zabroniłem Ci tej działalnosci. Jedynie powiedziałem, ze są meczące do słuchania, i ja nie wyłapuje o co chodzi. Wolałbym  wyrazniejsze słowa,  lepsza dykcja, mniej słow  i do rzeczy. Ale moze jestem nierozgąrniety.  

  A sprzecznosc? Sam niedawno, jak ci radio zapłaciło, to podburzałes Polakow do wojny z szabelką z okrzykiem Bog Honor Ojczyzna (w programie o konfederacji), a tu nagle krytyka bezmyslnego umierania?

   

  Przetrwałem  przez okopy i doszedłem do moralu:

  "Polak jest pierwszy w umieraniu, ostatni w zyciu. Uczymy dzieci jak przelewac krew, bez przelewania potu i ciezkiej pracy dla dobra Ojczyzny."

  ???????????

   

   

 4. Ja w tym programie o konfederacji bylem akurat sceptykiem. Mowilem że trzeba było pomagać sasom reformować Polskę a barska no cóż chcieli dobrze ale to już ostatnie drgawki. Pochwalam kościuszkowskie. Barskiej nie.

 5. sam fakt że przytaczasz bezbłędnie monolog z filmu świadczy że wszystko słychać: ) natomiast co do stereotypów to rozumiem że polack jokes są złe a jaja z loewa dobre… Warum?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =