Szyizm vs sunnizm. Jacek Tabisz i Radosław Czarnecki

 

Dyskusja w Redakcji Racjonalista.tv – Radosław S. Czarnecki i Jacek Tabisz – dotyczy odwiecznego i dramatycznego konfliktu pomiędzy dwoma podstawowymi odłamami religii Mahometa; sunnitami i szyitami.
Redaktorzy Racjonalista.tv pokazują, że istotny wpływ na rozwój islamizmu i terroryzmu muzułmańskiego na całym świecie ma wewnątrz-islamski konflikt między sunnizmem, a szyizmem.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

  1. Prawdzaiwymi rywalami na Bliskim Wschodzie jest pomiedzy szyickim Iranem a Sunicka Arabia Saudyjska,.
    W pewnym sensie to rozbicie Islamu oslabia Islam.Zjednoczony Islam bylby jeszcxze grozniejszy dla Zachodu. Obecnie jest rozbity i slaby.

    1. Islam był całkowicie zjednoczony tylko za Mahometa, później był nadal zjednoczony w dużym stopniu ( bo było trochę opozycji wobec sunnickich władców ) pod kalifatem. Później się to wszystko rozbiło. Jeszcze Imperium Osmańskie coś tam spróbowało.

  2. Swoją drogą ja się nie zgodzę z tym, że Arabia Saudyjska tamtą egzekucją upodobniła się do Państwa Islamskiego. Jest mimo wszystko różnica między ścięciem mieczem, a odcinaniem głowy krótkim nożem, to pierwsze to natychmiastowa śmierć, a drugie to męczarnia. Następna sprawa i chyba jeszcze ważniejsza, to fakt, że w Arabii Saudyjskiej ścięto terrorystów i to prawda, ścięto tego szyitę i to było złe, ale nie zmienia to faktu, że większość ofiar to byli terroryści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *