Trybunał Konstytucyjny może sam określić termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego! Jerzy Stępień i Andrzej Dominiczak

 

Art. 190 ustęp 3 konstytucji RP stwierdza, co następuje:

„Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego”.

Andrzej Dominiczak pyta byłego prezesa TK Jerzego Stępnia, czy ten przepis należy rozumieć dosłownie, bo jeśli tak, to znaczy że TK może sam określać, kiedy wchodzą w życie jego wyroki o utracie mocy ustawy niezgodnej z konstytucją. Dlaczego tego nie czyni (z jednym wyjątkiem)? Dlaczego czeka na opublikowanie wyroków?

Rozmówcy zastanawiają się także, czy legalnie wyłoniony rząd nie delegalizuje się, łamiąc konstytucję. Do jakich wniosków dochodzą, przekonajcie się sami; sami też zdecydujcie, co z tych wniosków wynika!

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Trybunał Konstytucyjny może sam określić termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego! Jerzy Stępień i Andrzej Dominiczak”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 9 =