• wtorek, 26 stycznia 2021 r.

Wysłanie wsparcia dla walczących z ISIS to dobra decyzja polskiego rządu

Tak jak wiernie krytykuję PiS, tak muszę przyznać, że wsparcie sił walczących z ISIS decyzją polskiego rządu to dobra decyzja. W świetle tego postanowienia polski kontyngent w Kuwejcie ma liczyć do 150 żołnierzy i pracowników. Liczebność w Iraku wyniesie maksymalnie 60 osób. Żołnierze mają nie angażować się w działania bojowe. Działania podejmą też cztery polskie samoloty F-16, a w skład kontyngentu w Iraku wejdą żołnierze Wojsk Specjalnych. Ich głównymi zadaniami ma być doradztwo, szkolenie sztabów oraz pododdziałów specjalnych sił zbrojnych. Wpieranie walki z Państwem Islamskim jest najlepszą drogą do polepszenia obecnej sytuacji. Prawdą jest oczywiście, że tym samym Polska zostanie mocniej narażona na ataki terrorystyczne, lecz w odróżnieniu od Francji nie posiadamy sporej mniejszości muzułmańskiej, zatem islamskim terrorystom ciężko będzie znaleźć wsparcie do przeprowadzania działań u nas w kraju. W Europie Zachodniej tego wsparcia udzielają potomkowie dawnych imigrantów muzułmańskich, co pokazuje, iż problemem nie jest tylko ISIS, lecz wpływ samej religii czyniący ludźmi podatnymi na przemoc w jej imieniu. Obawiam się, że po upadku ISIS w Syrii i Iraku nastąpi eskalacja działań terrorystycznych ze strony radykalnych muzułmanów w Europie. Potrzebna będzie zupełnie nowa strategia radzenia sobie z tym problemem. Włączenie się Polski w działania na Bliskim Wschodzie pokazuje naszym sojusznikom, że nie unikamy odpowiedzialności. W przyszłości ten gest, na razie stosunkowo drobny, będzie nabierał znaczenia. Przede wszystkim wypada życzyć powodzenia i szczęścia polskim żołnierzom.

Więcej na filmie:

SONY DSC

F-16 w barwach polskich

Jacek TabiszStudiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Podobne materiały

32 komentarze

 1. Janusz
  Janusz
  19 czerwca 2016 at 07:03 - odpowiedz

  Brawo Jacku. To jest piekne ze potrafisz rozroznic
  problem PiSu od dobrej decyzji rzadu.
  Troche mnie martwi konflikt UE z polskim rzadem.
  Z jednej strony UE ma racje ale polski rzad slusznie odmowil przyjecia muzulmanow do Polski.
  Walka z ISIS daje wyniki. Juz duza czesc Iraku jest czysta .W Syrii jest gorzej .Byc moze do konca roku ISIS bedzie pokonany. Pokoj w Syrii ma mniejsze szanse.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   19 czerwca 2016 at 07:13 - odpowiedz

   Każdy inteligentny człowiek rozróżnia takie rzeczy więc nie dziwota że Jacek też

 2. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  19 czerwca 2016 at 07:21 - odpowiedz

  Po upadku ISIS należy się raczej spodziewać zmniejszenia terrorystycznej aktywności w UE bo do zamachów potrzeba bazy organizacyjnej. U nas zamach byłoby bardzo łatwo przeprowadzić i mniejszość muzułmanów nie ma tu wiele do rzeczy. Polska nie ma odpowiednich procedur i środków jest slepa na terrorystyczną działalność

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   19 czerwca 2016 at 11:30 - odpowiedz

   Do UE przeszło w ramach napływu imigrantów co najmniej kilkaset lub kilka tysięcy osób bezpośrednio związanych z ISIS. Zauważają to służby specjalne Niemiec. Baza organizacyjna nie wymaga posiadania własnego państwa.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    19 czerwca 2016 at 13:08 - odpowiedz

    Zawsze było Afganistan Irak Syria jak rozbija isis to może Syria. Wymaga. Jesteś naiwny myśląc że da się planować skomplikowane akcje bez przychylnych struktur

    • Jacek Tabisz
     Jacek Tabisz
     19 czerwca 2016 at 14:00 - odpowiedz

     Przychylne struktury nie wymagają posiadania własnego państwa. Poza tym poza ISIS są inne państwa wspierające radykalny islam.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      19 czerwca 2016 at 14:01

      No widzisz. Państwa…

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      19 czerwca 2016 at 14:03

      A czy we wszystkich państwach rząd ma kontrolę nad całym terytorium?

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      19 czerwca 2016 at 14:06

      Nie

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      19 czerwca 2016 at 14:07

      No cóż, czytałem komentarze.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      19 czerwca 2016 at 14:13

      To źle. Najważniejsze są artykuły. Komentarze są z natury rzeczy uproszczone i emocjonalne

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      19 czerwca 2016 at 14:58

      Proszę o większą dbałość w komentarzach. I jak najsilniejsze ograniczanie emocji! Bo wychodzi, że sami sobie przeczymy aby „dokopać”.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      19 czerwca 2016 at 15:08

      Dobrze że piszesz”my”

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      19 czerwca 2016 at 15:10

      Każdy czytelnik może ocenić jakość komentarzy poszczególnych uczestników dyskusji na naszym portalu.

     • Piotr Napierała
      Piotr Napierała
      19 czerwca 2016 at 18:18

      Tak. Ciebie też wielu krytykuje pozdrawiam

     • Jacek Tabisz
      Jacek Tabisz
      19 czerwca 2016 at 18:22

      Krytykuje mnie lewica za krytykę islamu. Jestem z tego dumny. Moje komentarze nie są niedbałe i – czasem – pełne obelg. Byłem też mocno krytykowany za obronę Ciebie, której liczne świadectwa są w komentarzach. Popraw się proszę.

 3. Janusz
  Janusz
  19 czerwca 2016 at 07:21 - odpowiedz

  Mam taka mysl sluchajac twojego video.
  Polska bardzo potrzebuje rozsadnych wywazonych politykow w naczelnych wladzach,.Tacy jak Ty sa na wage zlota .Moze w przyszlosci sprobujesz ubiegac sie o jakis powazny urzad w rzadzie.
  Moze wolisz byc na boku ale ktos Ciebie zauwazy i doceni ,wtedy powinienes byc gotowy zadecydowac
  czy sluzyc krajowi wyzej .

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   19 czerwca 2016 at 11:07 - odpowiedz

   Dziękuję za ciepłe słowa. Dwa razy próbowałem szczęścia w wyborach – na posła i na europosła. Wniosek – podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie, również w Polsce obok tego, co się ma w głowie trzeba sporo pieniędzy na kampanię. Czasem można wygrać bez pieniędzy, ale tylko gdy pojawia się zupełnie nowa siła polityczna, taka jak Ruch Palikota czy Kukiz 15. Wtedy lider nowej formacji wypełnia listy nowymi ludźmi i ciągnie ich zjawisko nowości. Gdy były wybory z Palikotem nie myślałem jeszcze o takim włączeniu się w politykę, do Kukiz 15 nie pasuję.

 4. Lucyan
  19 czerwca 2016 at 14:59 - odpowiedz

  Pan Jacek sie tym skompromitował. Moze rzeczywiscie pasuje na doradce Macierewicza.

  • Piotr Napierała
   Piotr Napierała
   19 czerwca 2016 at 15:08 - odpowiedz

   Czemu? Bo nie lubi isis?

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   19 czerwca 2016 at 15:12 - odpowiedz

   Nie czuję się skompromitowany. Najbardziej kompromitują się Ci, którzy chcą sprosić wszystkich do Europy, natomiast nie mają zamiaru ruszyć palcem, aby pomóc na miejscu przy wygaszaniu konfliktów.

 5. Krzysztof Marczak
  19 czerwca 2016 at 15:50 - odpowiedz

  Dobrze i obiektywnie napisane. To, że krytykujemy ugrupowanie rządzące, nie przeszkadza nam dostrzegać pozytywnych kroków w polityce zagranicznej. Na tym polega zachodnia konstruktywna krytyka – wytykam błędy, ale szanuję przeciwnika i pochwalam słuszne (według mnie) jego kroki. Jej przeciwieństwem jest wschodnie zacietrzewienie – nie zgadzam się ze zdaniem przeciwnika i walczę ze wszystkim, co powie, łącznie z nim samym aż do zniszczenia oponenta. Która taktyka przynosi efekty, a która prowadzi do permanentnego skłócenia, warcholstwa i chaosu to już niech każdy sobie na to pytanie odpowie.

 6. reader
  19 czerwca 2016 at 15:58 - odpowiedz

  Podobno z IS współpracuje co najmniej kilkudziesięciu Polaków. To ludzie, którzy wyjechali z Polski do innych krajów UE i tam zostali zindoktrynowani. Zresztą w Polsce też ma miejsce przechodzenie na islam. Tak, że wcale nie jesteśmy tak bezpieczni, jak się to wydaje.

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   19 czerwca 2016 at 17:49 - odpowiedz

   Oczywiście, że nie jesteśmy całkiem bezpieczni, ale Belgowie i Francuzi mogą nam tylko pozazdrościć… Pojawiły się rankingi gdzie najbezpieczniej można spędzić wakacje i Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc.

 7. myślący
  19 czerwca 2016 at 20:14 - odpowiedz

  A ja tym czasem napiszę coś zupełnie przeciwnego. Tak jak wiernie wspieram PiS, tak muszę przyznać rację oponentom, że wsparcie sił walczących z ISIS decyzją polskiego rządu to ryzykowna decyzja.
  Nie można mieć i nie ma pewności, że obecne klęski ISIS są permanentne i skończą się jego całkowitym zniszczeniem. A jeśli nawet – że będzie to eliminacja rychła. Po drodze mogą być ofiary, w tym wynikające bezpośrednio z zaangażowania się w wojnę. Zwłaszcza dziwi mnie ta decyzja przez ŚDM, a nie po.
  Tez uważam, że trzeba rozróżniać złe decyzje od dobrych, ale także trzeba widzieć ryzyko. Z tego samego powodu widzę np., że w nowej ustawie antyterrorystycznej nie trzeba było wcale wrzucać obowiązku rejestracji kart SIM – jest to wkurwiający i szkodzący wolności obywateli dla sprawy bzdet. Za chwilę znika roaming i karty nierejestrowalne będą sprowadzane z innych krajów, będą tylko droższe, zreszta już teraz zacznie się drogi proceder rejestrowania kart na słupy i sprzedawanie ich na bazarach.
  My mieliśmy nie przyjąć muzułmańskich nachodźcow własnie po to aby nie trzeba było nam tak ograniczać praw obywatelskich dla rzekomego podnoszenia bezpieczeństwa.
  Te decyzje rządu akurat uważam za złe i jestem ich przeciwnikiem.

 8. Ireneusz Kozak
  19 czerwca 2016 at 22:44 - odpowiedz

  A mi siostra niedawno mówiła, że znajoma podniosła niedawno zgubiony przez jakiegoś muzułmanina portfel, a kiedy mu go oddała, ten zapytał skąd pochodzi; ta odpowiedziała, że z Polski; „jedziesz na Światowe Dni Młodzieży?”, zapytał; „jeszcze się zastanawiam”, odpowiedziała; „nie jedź!”, powiedział i sobie poszedł…

 9. Nietsche
  20 czerwca 2016 at 01:05 - odpowiedz

  „Pojawiły się rankingi gdzie najbezpieczniej można spędzić wakacje i Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc.”
  To ma związek z położeniem geograficznym Polski. Niebezpiecznie jest urlopować w państwach basenu morza śródziemnego. Kto spadnie z materaca przy plaży w Grecji, może w ramach akcji „Sophia” wylądować w Italii.

 10. Piotr Napierała
  Piotr Napierała
  20 czerwca 2016 at 08:40 - odpowiedz

  Jacek niestety nie rozumie za bardzo polityki międzynarodowej ani tego jak działa terroryzm. Zgadzam się z tytułem ale rozważania są aburdalne. Tu moja odpowiedź: http://racjonalista.tv/polska-dolacza-do-koalicji-przeciw-isis-zle-to-czy-dobrze/

  • Jacek Tabisz
   Jacek Tabisz
   20 czerwca 2016 at 11:58 - odpowiedz

   Wiesz, spędziłem sporo czasu w Indiach i na Sri Lance, gdzie jest sporo terroryzmu. Gdybym miał wtedy dobry sprzęt, sądzę, że mógłbym zrobić na ten temat całkiem niezłe reportaże.

   • Piotr Napierała
    Piotr Napierała
    20 czerwca 2016 at 12:03 - odpowiedz

    zawsze dziwie sie czemu nie piszesz wiecej o Idniach Sri lance i Malezji… z drugiej strony eye witness to najsłabszy naukowy dowód bo 1 człowiek wiele nie zobaczy. chodzi mi o to, że mieszasz porządek życzeniowy z fajtycznym politycznym cynicznym dniem codziennym.

 11. Piotr Napierała
 12. Jarek Dobrzański
  20 czerwca 2016 at 16:11 - odpowiedz

  Po zamachach we Francji i Belgii presja polityczna na pokonanie Isis się zwiększyła, ale jeżeli nie uda się jakoś istotnie ograniczyć Isis do końca roku, a w międzyczasie nie będzie nowych zamachów, presja znowu może się rozmydlić do standardowego poziomu ‚a troszke tam se z nimi walczymy najczęściej nie naszymi ludźmi’.

  Mało się mówi o czymś co dla mnie jest obiektywnym faktem, ale w polityce i mediach nikomu przez gardło nie przejdzie bo dość brzydko brzmi. Sytuacja, gdzie istnieje takie ‚klarowne uosobienie zła’ w postaci IS jest politycznie korzystna na państw zachodu. Brak jasno zdefiniowanego wroga może mieć niekorzystne skutki dla mocarstwa typu USA. Po upadku komunizmu pojawiła się ogromna luka, która najpierw próbowano zalepić ochroną klimatu, jako zagrożeniem suwerenności,a potem był atak na WTC i mówiąc brzydko sprawa rozwiązała się sama.

  Nie sugeruję żadnych spisków, chodzi mi tylko zew społeczeństw zachodnich ‚pokonajcie isis jak najszybciej’ niekoniecznie jest priorytetem na realpolitycznych salonach. Nie jest też projektem opłacalnym militarnie. Nie jest też projektem opłacalnym ekonomicznie – kontrakty na dostawy bronii do Iraku i szkolenia i wojna pośrednia opłacają się o wiele bardziej.

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *