Zagadka powstania świata

 

 

Jednym z fascynujących kwestii nauki jest powstanie świata. Prawie wszystkie religie twierdz, że świat został stworzony przez boga danej religii. Mamy wiec tłum konkurujących stworów. Pomad 1000 kandydatów na “prawdziwego” stwórcę. Duzy wybór!

 

W tym eseju opiszę, co wiemy o tym problemie. Do napisania eseju korzystałem z kilku książek o fizyce kwantowej, głownie książki Lawrence Kraussa pod tytułem “Univers from nothing”. Zagadka nie jest jeszcze rozwiązana, ale znamy kilka faktów, które rzucają światło na ten ważny problem.

 

 

Wizerunek świata przed i po odkryciu Hubble w 1924.

 

Przed odkryciem ekspansji świata uważano, że świat jest statyczny i był wieczny z jedną, stanowiącą go galaktyką. Obecnie wiemy, że są miliardy galaktyk mających miliardy gwiazd. Wiemy tez, że świat miał początek 13.7 miliardów lat temu i coraz szybciej się rozszerza (odkrycie Hubble).

 

Dowodem wielkiego wybuchu jest kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła, pozostałość po wybuchu. Za to odkrycie Penzias i Wilson z Bell Labs otrzymali Nagrodę Nobla w 1978 roku. Wiemy jak świat rozwijał się od czasu Plancka po wybuchu, ale sam początek nie jest nam jeszcze znany.

 

Początkowy stan świata

 

Wkrótce po wybuchu powstały pierwsze lekkie atomy, wodór i hel. Atomy cięższe takie jak tlen, węgiel, azot, żelazo powstały później we wnętrzu gwiazd. Gwiazdy eksplodowały i wyrzuciły atomy, które obecnie znajdujemy na Ziemi i które stanowią składniki naszych ciał.

 

Jesteśmy dziećmi zmarłych gwiazd!

 

Rozmiar świata i grawitacja

 

Rozszerzanie świata nie jest organiczne szybkością światła. Świat jest tak duży, że jednostką pomiarową jest odległość, jaką przebywa światło w jednym roku, 9.5X10^12 km, świetlny rok. Na przykład są klastery gwiazd odlegle od nas miliony lub miliardy lat świetlnych.

 

Drugą największą rewolucją w fizyce XX wieku była teoria grawitacji Einsteina zwana ogólną teorią względności.

 

Dotychczas nie udało się połączyć teorii grawitacji z mechaniką kwantową.

 

Obie teorie zostały udowodnione eksperymentalnie, ale nie mamy teorii grawitacji w świecie mikroskopowym, gdzie rządzą prawa fizyki kwantowej. To utrudnia nam obecnie zbadanie początku świata.

 

Ciemna masa i energia

 

Fizykom udało się ustalić, że prócz materii i energii, jakie znamy istnieje tajemnicza ciemna masa i energia, które razem stanowią 96% całego świata.

 

Początkowy świat po wybuchu

 

Wystrzelony w przestrzeń instrument zmierzył bardzo dokładnie cosmic background microwave radiation (CBMR) kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła, które jest pozostałością po wielkim wybuchu. Okazało się, że początkowy świat był bardzo jednolity(uniform), ale minimalne różnice były istotne w uformowaniu gwiazd i galaktyk., W czym odegrała główną rolę grawitacja. Stwórca świata, jakiego teraz znamy, była grawitacją. W wielkim skrócie ciąg wydarzeń jest następujący: promieniowanie, wodór, gwiazdy, ciężkie atomy, ziemia, powstanie życia, człowiek. Można powiedzieć: jak się zostawi na długi czas wodór to powstaje człowiek. Inaczej mówiąc jesteśmy dziećmi gwiazd i wnukami wodoru.

 

Kwantowa fluktuacja, kwestia pustki

 

Pustka jest niestabilna

 

W fizyce kwantowej pusta przestrzeń nie jest stabilna. Jeśli na przykład usuniemy z wnętrza protonu wszystko włącznie z promieniowaniem to pojawiają się spontanicznie, bez powodu, wirtualne cząstki. Cząstki te maja krótkie życie, rzędu czasu Plancka. Ich krótki czas trwania wynika z prawa zachowania energii, które mówi, że energia może zmienić postać, ale nie może powstać ani zniknąć. Jeśli pojawią się cząstki tak, że ich suma energii jest zerem to mogą one istnieć długo.

 

Całkowita energia świata

 

Fizycy policzyli całkowitą energię świata, pozytywną i negatywną ( grawitacja).

 

Rezultat jest zerem.

 

Hipoteza

 

Biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy możemy ostrożnie sformułować hipotezę, że świat mógł powstać spontanicznie, bez przyczyny i bez pogwałcenia praw natury (zachowania energii).  Hipoteza może być potwierdzona teoretycznie. Empiryczny dowód nie jest możliwy w obecnym stanie technologii.

 

Zakończenie

 

Współczesny stan nauki wskazuje, że powstanie świata mogło być naturalnym aktem bez przyczyny, bez cudu. Ta hipoteza wymaga dalszych badan.

 

Nie wiemy też, jaki będzie koniec świata.

 

Obecnie świat rozszerza się coraz szybciej. Nie wiadomo czy ta ekspansja zatrzyma się czy będzie kontynuowana.

 

Aby rozwiązać ten problem potrzebna jest wiedza o tajemniczej ciemnej energii i masie, które razem stanowią 96% całego świata.

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

20 Odpowiedź na “Zagadka powstania świata”

 1. Przecież wszyscy wiemy ze to Bóg stworzył człowieka i cały świat.

  Nie wiem na ile wiek Ziemi obecnie przyjmowany jest prawdziwy, ale na pewno ewolucja jest ateistycznym kłamstwem i propaganda antychrześcijańska.

  Tylko kreacjonizm (np. starej Ziemi) wyjaśnia powstanie świata.

 2. @HAN(A

  1. Nie ma zadnego dowodu ze swiat  zostal stworzony przez kogos

  2. zalozenie ze byl to bog niczego nie wtjasnia  bo nie ma metody na komunikacje z taka iostota

  3. Bog o ktorym piszesz byl stworzony 3 tysiace lat temu przez prymitywne pl;emie Izraelitow. 

  4. Opis powstania swiata w Genesis Starym Testamencie jest bajka dla starozytnych ludzi ktorzy nie wiedzieli ze zemia jest kula , planeta slonca.

  5. W 21 wieku tylko ignoranci wierza w bajki Starego Testamemtu.

  6. Teoria ewolucji jest faktem. Uznal to JPII .  

  2
  2
 3. @HAN(A

  1. Nie ma zadnego dowodu ze swiat  zostal stworzony przez kogos

  2. zalozenie ze byl to bog niczego nie wtjasnia  bo nie ma metody na komunikacje z taka iostota

  3. Bog o ktorym piszesz byl stworzony 3 tysiace lat temu przez prymitywne pl;emie Izraelitow. 

  4. Opis powstania swiata w Genesis Starym Testamencie jest bajka dla starozytnych ludzi ktorzy nie wiedzieli ze zemia jest kula , planeta slonca.

  5. W 21 wieku tylko ignoranci wierza w bajki Starego Testamemtu.

  6. Teoria ewolucji jest faktem. Uznal to JPII .  

  1. Drogi Januszu:

   1. Nie ma tez dowodu na to ze nikt świata nie stworzył.

   2. Bóg to istota duchowa i transcendentna wobec świata fizycznego. Dlatego tylko wcspowob nadprzyrodzony można się z nim komunikować lub przez modlitwę.

   3. Bóg stworzył ludzi i objawił się im. Biblia była napisana pod jego natchnieniem. Nikt Boga nie wymyślił.

   4. Wtedy ludzie wiele nie wiedzieli ale pod bożym natchnieniem zawarli w Genesis prawdę o stworzeniu świata. Dlatego ewolucja jest fałszem a może i nawet heliocentryzm. Kosmologia biblijna jest zgodna z prawda – musimy tylko odrzucić współczesne tezy "nalkofcow" którzy powielają ateistyczny i masoński bełkot z Oświecenia.

   5. Ignoranci odrzucają Słowo Boże i nawet nie próbują głębiej poznać prawdę chrześcijańska. Łykają to co masońska kosmologia i ateistyczno-agnostyczna propaganda w "edukacji" im wpaja od dziecka.

   6. Ewolucja to tylko słaba hipoteza stworzona na potrzeby usprawiedliwienia deizmu i/lub ateizmu. Faktem jest kreacjonizm potwierdzony przez Słowo Boże i Tradycje Kościoła. A JP2 popełniał wiele ludzkich błędów – popełnił i w tej kwestii.

 4. W nauce istnieje i istniało mnóstwo fałszywych hipotez często podsycanych ideologicznymi motywami.

  Heliocentryzm, ewolucjonizm, multum gwiazd i galaktyk, eter, flogiston, atomizm, alchemia, ezoteryka, astrologia, kosmologia masońska i ateistyczna (współcześnie propagowana), big bang, kosmici, wieloświat… – to wszystko hipotezy motywowane ideologia antybiblijna.

  Chodzi w nich o to by ośmieszyć Biblię i wiarę chrześcijańska. By zdegradować człowieka do roli zwierzaka, by świat stracił cel i sens, by Ziemia była tylko nic nie znacząca planeta, by życie nie było szczególnym cudem, by wyjaśnić świat bez chrześcijańskiego Boga Stwórcy i na sposób fizykalistyczny.

  To jest cel wpajania tych głupich koncepcji!

  1. To że Bóg istnieje też jest wpajaniem czegoś ludziom , a dlaczego ? A dlatego by ludzie w coś wierzyli i by można było manipulować ludźmi . Wszechświat jest nieskończony, kiedyś ludzkosc może dalej zajdzie ale na tą chwilę nie jest to osiągalne

 5. "potrzebna jest wiedza o tajemniczej ciemnej energii i masie, które razem stanowią 96% całego świata." – brakuje masy czy materii? mowi sie dark matter ale moze chodzi o materie z niezerowa masa.

  A moze tu chodzi o ciemny lód, ktorego w Polsce ponoc nie brakuje.

 6. "2. zalozenie ze byl to bog niczego nie wtjasnia  bo nie ma metody na komunikacje z taka iostota"

  religianci uważają, ze mają sposob na komunikacje i otrzymują sygnaly bezposrednio do mozgu, czesto we snie. Oczywiscie chcielibysmy żeby bogowie skomunikowali sie jakos bezposrednio, i to nie tylko z tymi obdarzonymi mozgami podatnymi na ich sygnaly np. wiadomosc poprzez fale elektromagnetyczne: jestesmy bogami, tak, skonstruowalismy caly wasz tzw. wszechswiat, nic wam wiecej nie możemy powiedziec, ale spijcie spokojnie, do majtek wam nie zaglądamy

  – czyli metoda na komunikacje z takimi istotami niekoniecznie by cos zalatwila

   

 7. Do Lucyan:

  "2. zalozenie ze byl to bog niczego nie wtjasnia  bo nie ma metody na komunikacje z taka iostota"Drogi Panie Lucyan, – niech Pan nie mówi za innych, że: "niby nie ma metody na komunikację z taką istotą". Znajdź Pan odwagę w sobie i przyznaj: "Ja nie mam metody na komunikację z taką istotą." To będzie uczciwe postawienie sprawy, a nie praktykowanie wyświechtanej  i skompromitowanej  retoryki: "Pluralis maiestatis."  Ot co, …….

  Metody komunikacji z Ominpotentem Niebiańskim ma w swych rękach sporo ludzi. Cbdo.

   

  Pozdrawiam.

  1. Przeciz napisalem w drugim poscie, ze sa tacy co uwazaja, ze sie komunikuja z bogami. Tylko kazdy sie komunikuje ze swoimi, nie wiem czy to bogowie decyduja z kim sie skontaktowac, czy tez Pan moze odbierac sygnaly od innych bogow. Co Panu mowi Paciamama albo egipskie bostwa np Ra ?

   1. "Tylko kazdy sie komunikuje ze swoimi" <——— Że co niby, każdy komunikuje się ze swoim Bogiem? 

    Pokaż mi choć jednego człwieka co ma na własność swojego Boga, to wtedy poraozamwiamy, – he, he, he, ….

    Zabawny jesteś Pan ze swym infantyk\lnym myśelniem.

    Pozdrawiam racjonalnie i naukowo.

 8. @CZESLAW

  Jak zapytac i otrzymac odpowiedz od boga "Czy inzynieria genetyczna jest moralna?"

   Gdzie bog publikuje swoje opinie co dobre a co zle?

  Nie ma zadnej metody na komunikacje. 

  Jestesmy zdani na ludzki rozsadek bo bog  ukrywa sie i jest niemy. Ten fakt 

  jest dowodem ze bog to urojony twor czlowieka.

 9. @CZESLAW

  Jak zapytac i otrzymac odpowiedz od boga "Czy inzynieria genetyczna jest moralna?"

   Gdzie bog publikuje swoje opinie co dobre a co zle?

  Nie ma zadnej metody na komunikacje. 

  Jestesmy zdani na ludzki rozsadek bo bog  ukrywa sie i jest niemy. Ten fakt 

  jest dowodem ze bog to urojony twor czlowieka.

 10. @LUCYAN

  Brak komunikacji z bogiem ma powazne konsekwencje dla wierzacych ludzi.

  Religia twierdzi ze tylko bog moze decydowac co dobre i zle, czyli ma monopol na prawdy moralnosci.

  Ale nie ma metody na porozumienie sie z bogiem  w tej sprawie. To znaczy ze nie mozemy byc pewni czy to co robimy jest OK.A za pomylki jest wieczna kara.

  Tu religia traci sens stajac sie logicznym absurdem.

   

   

  1. Nie jest prawda ze mają brak komunikacji. Kler stal sie samozwanczym posrednikiem w komunikacji. Oni mają bezposrednią linie bezprzewodową do tego boga, a ich czlonki sa konsekrowane. Nie sposob aby pan i wladca kontaktowal sie z kazdym swietojanskim robaczkiem, i szeptal do mozgu te same morale, wiec szepcze tylko do papieza i jego swity.

   Jakby religia nie byla absurdem, to nie bylaby religią.

 11. @LUCYAN

  Kler jest posrednikiem ale tez nie ma 

  zadnei  metody na porozumienie sie z

  super naturalnym swiatem. Telefon, internet nie funkcjonuja poza ziemia.

  .Bog tylko raz przekazal swoje instrukcje Mojzeszowi na kamiennych tablicach,byl to dekalog. Biblia mowi ze bog rozmawial z Mojzeszem jak z przyjacielem. Od tego czasu nigdy bog

  nie komunikowal sie bezposrednio z ludzmi. A przeciez teraz latwiej uzyc telefon lub email niz rzezbic kamienne tablice. Wszechmocny mogl  sam wynalezc drukarnie i internet kilka tysiecy lat temu jesli chcial sie komunikowac. 

 12. Przeciez nie bylo zadnego stwora ktory sie kontaktowal z jakims Mojzeszem, czyzbys zaczal wierzyc w slowo "Pisma Swietego" doslownie?

 13. Do LUYAN:

  "Przeciez nie bylo zadnego stwora ktory sie kontaktowal z jakims Mojzeszem,"

   

  Skoro nie było ŻADNEGO, to znaczy iż jakiś był.

  Prawda —–> PRAWDA!, – ot co ………

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 16 =