Zamach smoleński i inne teorie spiskowe. Dr Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Teorie spiskowe są powszechne i kreują sztuczną rzeczywistość wokół nas. 25% naszego społeczeństwa dało się porwać teorii spiskowej zamachu smoleńskiego, na której bazuje główna partia opozycyjna PiS, co jest bardzo szkodliwe dla demokracji. Prawdziwą opozycyjność i realną merytoryczną krytykę zastępuje w tym wypadku nierzeczywista, mroczna baśń. Teorie spiskowe są atrakcyjne dla populistów, gdyż wzbudzają silne emocje, głównie nienawiść i strach, które dużo łatwiej przekuć w „zwarty elektorat”, niż rzetelną i refleksyjną ocenę sytuacji politycznej i gospodarczej kraju. Wiele religii też można opisać jako specyficzne teorie spiskowe, a granice między fantazjami politycznymi i egzystencjalnymi często się w tym wypadku zaciera. Uczestnicy dyskusji podają wiele przykładów takich teorii. Czy czasem sami im nie ulegamy?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

10 Odpowiedź na “Zamach smoleński i inne teorie spiskowe. Dr Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

 1. Prosze uważac telewizjo racjonalista.. na waszych łamach publikuje niejaki pan (tu sie dowiedziałem ze doktor (który miał chyba religie w szkole z której miał piątki a nawet szóstki)Piotr Napierała promuje kare smierci (w artykuje o trollach rosyjskich).. na pewno to nie jest ani postawa humanistyczna ani racjonalana…. moze zaproponujcie mu zmiane na tv republika tam jest miejsce dla poglądów bolszewickich i nazistowskich …. jezelibedziecie go publikowac stracicie spore grono widzów o co zadbam osobiście bedąc trollem na innch portalach… niestety tego materiału juz nie ogladnąłem

  1. Mam kilku znajomych informatyków, w tym wybitnego z Nepalu, który może zrobić wszystko z odczytaniem kim jest anonim używający danego ID (i z danym ID). Jak już wspomniałem – wyrażamy różne poglądy, członkowie redakcji mają różne poglądy i nie zgadzają się ze sobą w niektórych rzeczach, co normalne. Zamiast powtarzania w kółko tego samego i żądania eliminacji „niepoprawnego głosu” proszę o przedstawienie dobrych argumentów, czy to takie trudne?

   1. „Mam kilku znajomych informatyków, w tym wybitnego z Nepalu….”
    to jest nietolerancja, a dyskusja wymaga tolerancji,
    straszenie inwigilacją to jest nieliberalne, niedemokratyczne, despotyzm
    można zwyczajnie zignorować, jeżeli nie mam ochoty odpowiadać

  1. Na to pytanie może by opowiedział lekarz, jaki był stan zdrowia, te rzeczy powinny być jawne i dostępne. Polska jest wasalem USA, więc nasi politycy nie krytykują ameryki.

   Inny przykład
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Teorie_spiskowe_o_%C5%9Bmierci_papie%C5%BCa_Jana_Paw%C5%82a_I

   Do dzisiaj nie zostały odtajnione archiwa brytyjskie o śmieci gen Sikorskiego, przedłużono utajnienie.

   Odnośnie katastrofy smoleńskiej śledztwo od początku od początku było źle prowadzone, pojawiło się wiele błędów i przekłamań. Dużą winę ponosi strona polska, tajne służby, np. samolot był remontowany w Rosji i nie był dokładnie sprawdzony, a to jest podstawowy obowiązek służb bezpieczeństwa, dziesiątki błędów i nieprawidłowości

   Teorie spiskowe biorą się z blokady informacji

 2. Teorii smolenskich nie sledzę, ale że był wybuch to raczej pewne. Przecież na amerykanskich filmach zawsze po wypadku samochod wybucha, a co dopiero samolot. Jest jeszcze mozliwosc, ze prezydent sam wysadził samolot, gdy juz wiedział, ze bedzie katastrofa. Może nie chciał aby go ruskie wzięli zywcem, może miał ze soba bardzo ważne dokumenty i nie chciał aby sie dostały w ręce ruskich. Brat po prostu dał rozkaz: nie pozwol aby cie wzięli żywcem. Jest też taka możliwoc, ze głowny pilot po prostu chciał byc bohaterem i wykonczył to towarzystwo, poswiecając siebie i kilka innych osob.
  To co mi sie nie podoba to dozowanie informacji. Jak było na prawde dowiemy sie za 50 lat.

 3. Korwin twierdzi, że większość to idioci, a tu jednak tylko 25% – to nie jest jeszcze tak źle z naszym społeczeństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 3 =