Już trzeci raz Uniwersytet Wrocławski wraz z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów zapraszają na Dni Darwina. Po raz drugi też temu wydarzeniu patronuje RacjonalistaTV. Dlaczego Dni Darwina są takie ważne? Otóż teoria ewolucji (a raczej fakt ewolucji, jak powinno się moim zdaniem pisać za Jerry’m Coyne’m) zmieniła całkowicie fundamenty naszego myślenia. Okazuje się, że człowiek nie jest odrębny od świata natury – wszystkie zwierzęta, rośliny, bakterie etc., są naszymi bliższymi bądź dalszymi kuzynami na ewolucyjnym drzewie. Ewolucja tłumaczy nie tylko kształt naszych ciał, ale również wkracza w wyjaśnianie zagadnień natury naszej psychiki oraz świadomości. Na Dniach Darwina mówimy nawet o estetyce ewolucyjnej, nowej dziedzinie wiedzy poszukującej ewolucyjnej genezy naszego odczucia piękna, a co za tym idzie sporej części ludzkiej kultury. Estetyka ewolucyjna pyta też o odczucia estetyczne u innych niż Homo sapiens zwierząt. Darwin dokonał jednej z największych rewolucji w świadomości ludzkości. Ta rewolucja ciągle trwa, gdyż implikacje tez Darwina wcale nie są tak proste, jak się wydaje. Choć na pierwszy rzut oka nie wyglądają one ani trochę na tak złożone jak na przykład mechanika kwantowa, to zrozumienie roli ewolucji w kształtowaniu się myślenia, świadomości, zachowań społecznych, altruizmu (a nie tylko walki o przetrwanie), jest trudne i fascynujące i ciągle jeszcze trwa… Zapraszamy do Wrocławia, 27 – 28 lutego (Instytut Biologii Środowiskowe
[divider] [/divider]
[divider] [/divider]
SOBOTA 27.02
11:00 Otwarc…ie Dni Darwina. Dziekan Wydziału Nauk Biologicznych Prof. Dariusz Skarżyński, Kaja Bryx (Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów)
11:15 Dr Tomasz Witkowski (KSP) „Miłość, ewolucja, matematyka…”
[przerwa 10 min]
12:30 Jacek Tabisz (PSR) „Kto i dlaczego odrzuca teorię ewolucji?”
[przerwa 10 min]
13:45 Julian Jeliński (UWr) „Mutanci, małpy i kosmici – popkulturowe spojrzenie na teorię ewolucji”
[przerwa obiadowa 90 min]
16:30 Debata panelowa „Walka z kreacjonizmem – konieczność czy strata czasu?”: dr Bartosz Borczyk (UWr), Julian Jeliński (UWr), prof. Dariusz Skarżyński (UWr), dr Tomasz Witkowski (KSP). Prowadząca: Kaja Bryx (PSR).
NIEDZIELA 28.02
10:00 Wycieczka po Muzeum Przyrodniczym (obowiązują wcześniejsze zapisy mailem na adres: bartosz.borczyk@uwr.edu.pl
[przerwa 10 min]
11:45 Łukasz Sakowski (UP w Poznaniu) „Dziedziczenie cech nabytych – epigenetyka w biologii ewolucyjnej”
[przerwa 10 min]
13:00 Stanisław Bury (UJ) „Jak klimat kształtuje gadzie 'Life history’, czyli tempo życia według Darwina”
[przerwa 10 min]
14:15 Andrzej Dominiczak (TH) „Racjonalizm a lewicowość – czego uczy nas psychologia ewolucyjna o zachowaniach społecznych”
[przerwa obiadowa 90 min]
17:00 Debata panelowa „Kultura a genetyka – czy uwarunkowania biologiczne człowieka mają wyraz w kulturze?”: prof. zw. Bogusław Pawłowski (UWr, PTNCE), Stanisław Bury (UJ), Jacek Tabisz (PSR). Prowadząca: Kaja Bryx (PSR).
Aby Was zachęcić, przypominamy kilka programów z poprzednich Dni Darwina we Wrocławiu:
Gdy czytamy anglosaskich nowych ateistów, takich jak Dawkins, Coyne czy Dennett mamy wrażenie, że przeczący teorii ewolucji kreacjonizm to nie nasz problem. Łudzimy się, że w Polsce jedynie garstka ludzi uważa, iż Ziemia powstała 6000 lat temu w baśniowy sposób, jaki opisano w Biblii. Okazuje się, że jest inaczej. Ponad 30% Polaków wierzy w to, że wcześni Sumerowie i Egipcjanie nie załapali się na istnienie świata, o dinozaurach już nie wspominając. Co gorsza działają w Polsce na różnych uczelniach osoby z tytułami profesorskimi i doktorskimi propagujące kreakcjonizm. Na swoje działania na całym świecie motywowani religijnie kreacjoniści mają wyższe środki niż niejeden prawdziwy biolog. O tym wszystkim opowiada dr Bartosz Borczyk.
Skąd się wzięła natura ludzka? Skąd się wzięła nasza inteligencja? Dr Tomasz Witkowski przedstawia hipotezę, w świetle której nie rozwinęliśmy się za sprawą używania narzędzi, ale z uwagi na relacje w obrębie grup pierwszych hominidów, w których trzeba było zawiązywać sojusze, dbać o przewagę nie niszcząc grupy, wczuwać się w intencje innych osobników i gdy trzeba, przekonywująco kłamać…
Nie wiem, czy wiecie, ale dzieła zwierzęcego malarstwa osiągają ceny idące w tysiące dolarów. Wśród ich nabywców były osoby tak sławne i zżyte ze sztuką jak sam Pablo Picasso! Na pytanie o to, czy zwierzęta mają sztukę odpowiada dr Jerzy Luty, filozof sztuki. Jego wykład został nagrany na Dniach Darwina 2015 zorganizowanych przez Uniwersytet Wrocławski i Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.
Zapraszamy do wysłuchania opowieści prawdziwego łowcy dinozaurów, biologa Tomasza Skawińskiego z UWr. To on, wraz z grupą kolegów, wpadł na trop jednego z pierwszych wielkich gadów zamieszkujących terytorium obecnej Polski, oczywiście jakiś czas temu. W trakcie opowieści, jak na prawdziwe poszukiwania przystało, dotrzemy też do Niemiec i do niemal cudem ocalałych eksponatów kopalnych.