Zmienność doktryny kościoła katolickiego w czasie. Joanna Hańderek i Radosław S. Czarnecki

 

W cyklu rozmów zatytułowanych "Religia a …" redaktorzy Racjonalista.tv Joanna Hańderek i Radosław S. Czarnecki dyskutują o przyczynach i formach zmienności doktryny Kościoła. 
Ta akurat instytucja zarzeka się, że jej nauka, że wykład Magisterium Kościoła są przykładem stałości, niezmienności i dogmatyczno-boskiego bezruchu. A to w czasach chaosu, niepewności zagubienia wielu ludzi jest elementem przyciągania i utrzymania wiernych w przestrzeni władzy Kościoła.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Co wy odwalacie za szopke? Krk to grupa homoseksualna + czesc hetero, ze skłonnosciami pedofilskimi, nic wiecej. Cała obudowa to jeden wielki stek bzdur, grupa pasozytow trzymajacych sie władzy. Nie ma absolutnie sensu tracic czas na jakies doktryny i encykliki. Szkod sobie umysł zasmiecac tym guanem.

  Jesli juz to dajcie cos nowego, nowe zdobycze teologii, np. czy kosmici są obrzezani, misje religijne na Marsa, czy jakiego genderu są anioły. Jedynym sposobem dobrania sie tych cwaniakow to urynkowic koscioły.

  1. Nie zgadzam się. Audycja jest bardzo ciekawa. Oni w większości naprawdę wierzą w to, co mówią, po latach prania mózgów w seminariach duchownych. Nie są bardziej cyniczni, niż kapłani innych religii w historii. A pedofilskie skłonności są obok tego. Władzy trzymają się ich szefowie; zwykli księża są nauczeni podporządkowania szefom.

   1. A co państwo sądzicie o tym: "Według Marksa religia odciąga ludzi od działania, otumania ich jak narkotyk i czyni bezbronnymi wobec wyzyskiwaczy. Dlatego religię należy „odstawić”, spojrzeć na świat trzeźwymi oczami, pozbyć się wyzyskiwaczy i zbudować raj na ziemi, posługując się metodami naukowymi. Elementem tego raju miała być likwidacja rodziny i wprowadzenie wspólnoty żon.

    Szkoda, że Marksowi nie starczyło już czasu na lekturę Biblii. Gdyby po nią sięgnął, to by spostrzegł, że nigdzie nie ma tam pochwały bierności ani akceptacji wyzysku. Izajasz i inni prorocy przeciwstawiali się niesprawiedliwości i dyskryminacji już tu na ziemi, nie czekając na życie przyszłe. Tak samo nauczał Jezus.

    W 1917 roku materializm naukowy stał się oficjalną doktryną pierwszego państwa ateistycznego — sowieckiej Rosji. Państwo to natychmiast przystąpiło do przeprowadzania kuracji odwykowej od „opium dla ludu”. Całe wspólnoty religijne — baptystów, adwentystów, tołstojowców, świadków Jehowy — wywożono na Syberię i tam mordowano. Równie radykalnie postępowano z Cerkwią i Kościołem katolickim, które obrabowano z majątku, a duchownych zabijano lub zmuszano do publicznego wyrzeczenia się Chrystusa.

    Ofiarą „naukowego” światopoglądu padło w Rosji kilkadziesiąt milionów ludzi. Każda śmierć to osobny dramat — głód, poniżenie, tortury lub strzał w tył głowy. Jedną z tych ofiar był polski ksiądz Andrzej Fedukowicz, który poddany torturom napisał z więzienia list do swoich parafian, nawołujący do wyrzeczenia się Chrystusa. Po uwolnieniu oblał się benzyną i podpalił." http://www.kosciol.pl/article.php/20090119143646523

     

  1. Przeiceż chciwość do pieniądza jest wartością napędzającą kapitalizm. Kościół jest wręcz miestrzowskim przykładem jak robić kapitalizm. Opart na ulotnym produkcie, do powstania którego nie potrzeba żadnych inwestycji, żeruje na ludziach biednych i poszkodowanych nie oferując żadnej realnej pomocy, jest poza kontrolą i regulacją, nie płaci podaktów, cały zysk zatrzymuje dla siebie. 

 2. w sumie kościół i lewica mają ze sobą wiele wspólnego. Pasożytują na społeczeństwie w podobny sposób. Kościół buduje budynki trochę daje biednym a gros dla kolesi. Lewica wdraża kretyńskie programy społeczne też raczej powiększając biedę niż zmniejszając a gros dla kolesi. I kościół i lewica krytykują też ciągle kapitalizm chociaż to kapitalizm jako jedyny zmniejsza biedę i bez niego nie byłoby tych pieniędzy do zmarnowania przez kościół i lewicę. I kościół i lewica niszczą się nawzajem bo każdy chciałby mieć monopol na marnowanie

  1. Z kolei Piotr Napierała skończył się na byciu kucem. 
   Cała jego filozofia sprowadza się do tego: https://youtu.be/KE31sMRXg3U
   Kuc, kuc
   No i jeszcze do antyunijnego nacjonalizmu i antyunijnej ojkofobii oraz robienia łaski Trumpowi na kolanach.
   Czyli w sumie też do kucostwa.
   Nie ma nic do zaproponowania.

  2. Lewica wdraża kretyńskie programy społeczne też raczej powiększając biedę 
   ====
   Napisał człowiek, który za wiarygodny uważa kanał mówiący, że kobiety i ateiści niszczą cywilizacje.
   Mający neoreakcyjne poglądy z kucplanety.

   1. Nieprawda. Jacek Tabisz jest centrowcem. Gdzie mu tam do Piotra Napierały. Tak samo Alicji Szaniawskiej i Piotrowi Kordze. I jest miłośnikiem kultury europejskiej, tak jak ja.

    1. Z tym, że Tabisz i Szaniawska dodatkowo chcieliby, żeby te lewaqi opowiadały się za "socjalizmem/komunizmem w jednym kraju".
     Tzn. takie mają pretensje niby, że nikt tego nie proponuje i to ma być takie "mam Cię".
     Cała czwórka jest dokładnie pod wpływem takiej propagandy: https://youtu.be/69obN625Fjs
     Do tego masowe generalizacje na temat ludzi, pomijanie faktów, nie sprawdzanie ich i tak dalej.

    2. https://www.facebook.com/wideowyborcza/videos/2253437051534476/

     Tutaj też Korwin mówi, że jest "za Europą" i że wrogiem Europy jest UE.
     Braun podkreśla, że jest "propolski".
     Ta narracja jest bezpośrednio kopiowana od Le Pen i pewnie reszty nacjonalistycznej neoreakcji (Bannona).
     To samo sugeruje jacek tabisz na filmach, tylko nie bezpośrednio. Chowa się z tym, co oni mówią wprost.
     Tylko Napierała częściej mówi wprost to, co myśli, dlatego go częściej szanuję, ale tak samo jak pozostałej trójce mu nigdy nie uwierzę i nigdy mu nie zaufam.

     1. To tak jakby mówić, że największym zagrożeniem dla Polski jest Polska, a największym zagrożeniem dla Polaków jest istnienie Polski i Polaków, jednocześnie deklarując bycie za Polską i Polakami. Czysta ojkofobia.
      Niech lepiej krytykują ten Islam i muzułmanów, a nie używają Islamu/muzułmanów jako pretekstu do niszczenia życia niemuzułmanom tak, jak robi to na przykład Orban.
      Im bardziej ktoś na pokaz deklaruje miłość do kultury europejskiej, tym mniej mu ufam.
      Nie piszę teraz o Tobie, ale o Orbanie, Pisie, Napierale czy Korwninie.

     2. UE to wszyscy jej obywatele, źli i dobrzy, głupi i mądrzy.
      Korwin czy Napierała opowiadają głupoty.
      Jakby rzeczywiście mieli problem z Muzułmanami, to by swoje pretensje kierowali do nich.
      To Muzułmanie (w sumie ich część) odpowiadają za niechęć do nich, a nie niemuzułmanie.
      Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i karanie wszystkich obywateli UE, mówienie, że są największym złem Europy, to opowiadanie się za karaniem niemuzułmanów za islam/muzułmanów.

  3. Jeszcze nie miałem czasu posłuchać audycji, to przeczytałem komentarze. Przyciągnęło mnie nazwisko pani Joanny Hańderek i pana Radosława Czarneckiego. Nie spodziewałem się, że i w audycji o kościele znajdę komentarze Piotra Napierały prezentujące jego korwinowskie poglądy. Prawica neoliberalna jest równie zideologizowaną formacją, jak ta odmiana lewicy (niestety większościowa), którą Jacek Tabisz nazywa regresywną. Też wspierają swoich kolesi. Polacy są bardziej amerykańscy, niż sami Amerykanie. Kapitalizm to krytykuje papież Franciszek, ale nie polski kościół. On krytykuje raczej "roszczeniowość". Przypomnijcie sobie tego od Szlachetnej Paczki (nie pamiętam jego nazwiska).

   1. @Ciapaty
    (niestety większościowa)
    ====
    Właśnie, że mniejszościowa.
    https://hiddentribes.us/ 

    95% całego gadania o "złej" lewicy to neoreakcyjna propaganda, kucostwo oraz propaganda jak u Orbana, który protestujących nazywa siecią Sorosa.
    Zobacz sobie film na YT: Timothy Snyder – sadpopulism.
    On tam dobrze wyjaśnia to zjawisko. Może być zły lewag, sieć Sorosa, PO, mogą globaliści, rząd światowy, elity, biurokraci, ZUS, urzędnicy, imigranci, UE.
    To zawsze jest ten sam mechanizm braku propozycji i rozwiązań, brak mówienia o przyszłości, a zamiast tego mówienie ludziom, że przynajmniej nie są jak te lewagi, imigranci, elity, wyborcy PO, miłośnicy islamu i tak dalej, a także ucieczka w przeszłość, brak odwagi do brania się ze światem za bary, stawiania czoła problemom i ich rozwiązywania. Stąd ten nacjonalizm, prawo natury, w zasadzie islamskie poglądy w wielu sprawach. Stąd ta, promowana także przez Napierałę, ucieczka przed światem, przed życiem, słabość maskowana jako siła. Neoreakcyjne, napierałowe zwijanie się i fantazje o wspaniałym nacjonalistycznym świecie z przeszłości z granicami między krajami członkowskimi UE, która ma być źródłem wszelkiego zła, która zakłóciła prawo naturalne i naturalny porządek świata (odwołują się do prawa naturalnego jak religie).
    Taka jest propaganda kanału PragerU, na który powołuje się Napierała, i na którym w filmie Why You Should be a Nationalist, mówią, że Hitler NIE BYŁ nacjonalistą.  
    Zachęcają do bycia NACJONALISTĄ (WYBIELAJĄ NACJONALIZM), nie do bycia patriotą.

     1. Przepraszam. 
      https://hiddentribes.us/

      Jeśli teraz nie zadziała, to należy skasować ręcznie /&nbsp albo samo &nbsp – znak spacji. Czasem jest tutaj dodawana i to psuje działanie linków. Trzeba wtedy nbsp usunąć.
      To są dane dotyczące USA (ojczyzny intersekcjonalizmu), ale myślę że w Europie jest podobnie (tzn. procentowo, bo ludzie nie do końca są tacy sami). 
      I świat wygląda trochę inaczej i jest bardziej skomplikowany niż chcieli by niektórzy. Jakby w USA były nie tylko 2 partie polityczne, to ich liczba by pewnie przypominała podział w tym raporcie.

     2. Napierała, Tabisz, Korga i Szaniawska takie generalizacje stosują na zasadzie "wszyscy prawicowcy to wariaci, ale na szczęście są wyjątki". Wyobraźmy sobie to hipokrytyczne obrażenie z ich strony, gdyby ktoś im tak napisał.
      Albo piszą jakąś głupotę, strawmena robią jak Napierała u góry, taki zarzut z dupy i używają generalizacji, żeby zarzucić to wszystkim ludziom (bez względu jaki głupi zarzut by nie był). A później się dziwią, że nikt z nimi nie chce rozmawiać.
      To tak jakby napisać, że prawica, nie wiem, jest gangiem pedofilów. Na bank znajdzie się kilka prawicowców, którzy gwałcą dzieci (a nawet bardzo dużo wśród części prawicy, która jest księżmi; by the way Napierała napisał bzdurny zarzut właśnie po to, żeby przykryć fakt, że religia jest prawicowa; stosuje obronę przez atak na zasadzie „to nie my, to te lewaqi”, to jest tak jak bronił wcześniej faszyzmu z Tabiszem przy użyciu liczby ofiar). Więc Tabisz czy Napierała czy pozostała dwójka robią filmy / piszą artykuły na zasadzie: „Prawica to pedofilia”. I mówią coś na zasadzie „w USA prawicowiec zgwałcił dziecko, więc Ryszard Petru to pedofil, więc jak ktoś żyje w Polsce na wiosce i ma prawicowe poglądy jest pedofilem. Czy Polak z prawicowy Polak z prowincji / Ryszard Petru rozwiąże wreszcie problem pedofilii w USA? Ja Jacek Tabisz interesuje się pedofilią w USA, bo nie jestem nacjonalistą.”
      Przy czym ciągle fałszywie deklarują indywidualne podejście do człowieka, ale nigdy nie uważają, że ktoś mówi tylko za siebie i za siebie odpowiada, gdy coś robi.
      To jest wygodne, bez tego nie mogli by podpierać swoich zarzutów z dupy, szczególnie, że wszystko co mówią sprowadza się do „Lewaqi złe”, do generalizacji. Nie mają praktycznie nigdy żadnego argumentu, tylko generalizacje. Są fałszywi, ciągle płaczą, że ich ktoś nazwał faszystą, chociaż nikt tego nie zrobił, ale sami stosują generalizacje na masową skalę. Łącznie z poziomem dochodu i miejscem zamieszkania milionów ludzi, o których mówią.
      https://youtu.be/plSTgGek2tc
      Ona przynajmniej potrafi skrytykować muzułmanina.
      Na filmie powiedzieć. To co powiedziałeś muzułmaninie gadasz głupoty, wstydź się.
      Nie jest fałszywa. Nie jest hipokrytyczna. Nie używa islamu/muzułmanów przeciwko nie muzułmanom.
      Między innymi Napierała, jak pisałem wcześniej, ucieka przed światem, przed życiem w nacjonalizm, w karanie niemuzułmanów za islam, bo jest za cienki nawet na to, by skrytykować muzułmanina na filmie. Już o Kordze deklarującym „nie chce ich nawracać”, czyli jego deklaracji niekrytykowania muzułmanów/islamu nie wspomnę.

     3. Przede wszystkim V_R wymyślasz sobie poglądy swoich adwersarzy. Nie rozumiesz tego co piszę i mówię. Może tak już masz, a może to zła wola, a może trochę jednego i drugiego. 

     4. @Jacek Tabisz
      To Pan to od zawsze robi.

      Każdy Pana film na tym polega.
      Taka jest komunikacja Pana oraz pozostałej trójki.
      Dokładnie tak, jak to powyżej opisałem.
      Dlatego między innymi używa Pan zawsze masowych generalizacji.
      Zawsze sugerując, że wie Pan co dokładnie myślą dziesiątki milionów ludzi i że są jednomyślną, głupią masą ludzi (nazywał Pan przecież ludzi na masową skalę ludzi ćwierćinteligentami).
      Dokładnie tak, jak to przedstawiła ta Angielka na filmie. 
      Ta sama stara neoreakcyjna metoda omówiona przez nią w filmie jest u Pana widoczna od co najmniej 3 lat. Do tego widoczna jest u Pana neoreakcyjna propaganda przedstawiona w filmie Three Arrows – How to Fall Down the Anti-SJW Rabbit Hole. Wiadomo, że cała wasza czwórka wpadła w nią wieki temu.
      Pan się broni jakby tego wszystkiego, tego całego bullshitu wciskanego ludziom, nie można było od razu poznać.
      Jakby Pan był tutaj jakiś wyjątkowy i prezentował oryginalne myśli, a nie neoreakcyjną propagandę kopiowaną z You Tube.
      ​Ja Panu nie ufam, nie wierzę.
      Ciągle fałszywie deklaruje Pan indywidualne podejście do człowieka, ale nigdy nie uważa Pan, że ktoś mówi tylko za siebie i za siebie odpowiada, gdy coś robi.
      Ja mam indywidualne podejście do poszczególnych ludzi, każdego człowieka, dlatego piszę konkretnie co Pan robi, a nie jakaś abstrakcyjna prawica.
      Szczególnie że nie chce obrażać ludzi na prawicy Pana poglądami, w tym Pana poglądem o tym, że kultura = biologia, geny i tym że kultura/światopogląd/opinie są dziedziczone genetycznie. To jest Pana opinia, a nie każdego człowieka o prawicowych poglądach.

      U Pana wszystko sprowadza się do masowych generalizacji i "lewaqi złe".
      Kucyzm po prostu i tyle.
      Nie da się obronić Pana hipokryzji i Pana fałszu.
      Tej neoreakcyjnej propagandy, zasłaniania się przez Pana Islamem.
      Pewnie Pan myśli „to nic, że okłamię ludzi, przecież jest Islam, Islam mnie usprawiedliwia”. Dzisiaj usprawiedliwia okłamywanie ludzi, ale co usprawiedliwi jutro?
      Niech Pan wreszcie skrytykuje jakiegoś muzułmanina chociaż, zamiast wciskać ludziom ten neoreakcyjny kit i udawać, że jest Pan jakimś geniuszem i niezależnym myślicielem, którego ludzie nie rozumieją albo mają „złą wolę” (szczególnie że to Pan od lat działa w złej woli), zamiast wiecznie odgrywać ofiarę.
      Sarą Hader Pan nie jest.
      Nawet tą Angielką Pan nie jest.
      Braun też tak mówi, że jest propolski i za Europą, a ma kontakty z Ruskimi szpiegami.
      I chce użyć muzułmanów jako broni przeciwko dobrej przyszłości Polaków.
      Mnie Pan w chuja nie zrobi. Pan myślał, że jak mi pokaże muzułmanina, to będzie mnie Pan mógł okłamywać jak Orban, że nie będzie Pan musiał pracować na zaufanie ludzi i każdy Panu uwierzy na słowo. Aha, jasne, już lecę.
      Może jestem biedny i ze wsi, a wy mi wmawiacie bogactwo (jak Napierała hasłami o bogatych socjalistach i przy użyciu masowych generalizacji), a z Trumpa robicie biedaka, ale mnie cwaniaki nie oszukacie.
      Pan moim przyjacielem nie jest. Może się Pan przymilać (gadać teksty, że chociaż „mnie też stać pojechać poza Polskę), ale ja Panu po prostu nie ufam. Nie zapracował Pan na zaufanie w moich oczach. Pan nie jest wiarygodny.

     5. Podaję konkretne przykłady zachowań i nigdy nie twierdzę, że wszyscy tak robią. Te uwagi świadczą o złej woli i braku zrozumienia wobec tego co twierdzę w swoich programach. 

     6. @Jacek Tabisz
      Podaję konkretne przykłady zachowań
      ===
      Tak jak na przykład w filmie zatytułowanym „Ćwierćinteligencja”?
      Już sama ta nazwa jest masową generalizacją i dowodem na to, że Pan kłamie i się wypiera.
      A w filmie proponuje Pan określanie IQ na podstawie tego jakiejś ktoś muzyki słucha. W ogóle „konkretne przykład, nie ma co”.
      To Pan sugeruje w tym filmie: „Ktoś słucha disco-polo albo country, jest upośledzony i zdradzi cywilizację”.
      ====
      Te uwagi świadczą o złej woli i braku zrozumienia wobec tego co twierdzę w swoich programach. 

      A teraz Pan mówi „To ludzie są głupi, że nie potrafią zrozumieć takiego geniusza jak ja.”
      ====
      Mam zrobić montaż fragmentów, w których mówi Pan do kamery: "Lewica", „Postmoderniści”, „marksiści kulturowi”, który kryją się na korytarzach i tak dalej?
      Masowe generalizacje i „Lewaqi złe”
      To będzie dokładnie tak wyglądać jak w video What is the Rubin Report? na kanale Billy Bong. 
      Albo gorzej jeszcze i dużo więcej.
      Ma Pan antylewicową obsesję.
      Wszystko co Pan robi pokrywa się z filmem Three arrows How to Fall Down the Anti-SJW Rabbit Hole (tam jest Pana ewolucja i są Pana poglądy) i tym jak jest pokazane w you may be a generaliser if… otterface.
      Ponadto jest wszystko tak, jak to opisałem powyżej, w tym opinie na zasadzie "Prawica to pedofilia", bo gdzieś w USA jest pedofil, który ma prawicowe poglądy, i "wszyscy prawicowcy to wariaci, ale na szczęście są wyjątki". Może sobie Pan jeszcze raz przeczytać to, co napisałem, jeśli Pan nie rozumie.
      Dodatkowo robi to Pan wszystko w ramach sadopopulizmu opisanego przez Snydera – jak Pis, jak Orban, jak Trump, jak Pana ukochany Wilders (człowiek, który założył infolinię, na której można było zgłaszać pracodawców zatrudniających Polaków).
      Konkretnie konkretne przykłady to pokazała chociaż ta Angielka otterface na swoim kanele, bo konkretnie skrytykowała konkretne głupie słowa konkretnego muzułmanina.
      Albo genetically modified skeptic na przykład w filmie Muslim Feminist Accidentally Discredits Islam (feat. Rationality Rules). Konkretnie skrytykował konkretną muzułmankę za konkretne rzeczy, które mówiła. Szanuję tego człowieka. W przeciwieństwie do Pana pracuje na moje zaufanie. Nie mówi „pokazałem muzułmanina, więc mi się należy”.
      Cała wasza czwórka to tylko sadopolizm, masowe generalizacje, Lewaqi złe, jesteśmy ofiarami, należy nam się (w tym bezwarunkowe zaufanie), bo pokazaliśmy wam muzułmanina.
      Nie jesteście Szczerkiem, Sarą Hader, genetically modified skeptic ani nawet jakąś Angielką z otterface w awatarze.
      Nie ufam wam ani wam nie wierzę.

     7. Nie jesteście Szczerkiem, Sarą Hader, genetically modified skeptic ani nawet jakąś Angielką otterface z wydrą w awatarze.

     8. @Jacek Tabisz
      Założę się w jednym z najbliższych filmów będzie Pan usprawiedliwiał morderstwo na prezydencie Gdańska przy użyciu Islamu / muzułmanów. 
      I mówił: "spoko, że zabili prezydenta Gdańska, bo muzułmanie też zabijają".
      I będzie Pan ranił łzy nad Wiadomościami i sadopopulizmem uprawianym przez PIS.
      I będzie Pan udawał, że pis nic nie mówił o sędziach, że to jest najwyższa kasta, że z PO i że to są sami najgorsi ludzie, po to by odebrać ludziom niezależne sądownictwo. Lewaqi, którzy jak ktoś napisał pod Pana filmem na YT są gorsi od faszystów". A jak gorsi od faszystów, zdrajcy cywilizacji, gorszy sort, ubecja i tak dalej to można im wbić nóż. W końcu jak sugerujecie… lewaqi złe chcą wymienić Polaków na muzułmanów (taka strategia wyborcza mówił Napierała). Czym jest w obliczu tego wbity nóż?
      Tak jak napierała pisał o Macronie pod filmem o żółtych kamizelkach (Macron, Żółte Kamizelki i sytuacja we Francji. Jacek Tabisz i Grzegorz Roman) "Obrzydliwy typ oby go zgilotynowali jesli się dzis jeszcze da!"
      Tak więc człowiek się nasłuchał sędziach jak kaście z PO od Mazurek z Pisu, od pisowskiej i neoreakcyjnej propagandy, w Wiadomościach i kanałach i poszedł kogoś zabić.
      A Pan będzie bronił jego i propagandy z Pisu oraz usprawiedliwiał jego i Pis.
      Tak jak Pan to robił przez co najmniej 3 ostatnie lata.
      Bo według Pana każde zło można usprawiedliwić Islamem / muzułmanami.
      Bo według Pana można poświęć każdego, w tym nawet mordując go, bo Islam / muzułmanie, bo prezydent Gdańska to lewaq, czyli gorszy od faszysty jak mówicie, jak często się czyta. 

      A muzułmanina w życiu cała wasza czwórka nie skrytykowała. Tylko używała ich przeciw nie muzułmanom.

     9. Każdy, kto rzeczywiście zna i rozumie moją publicystykę może tylko przeżyć głęboki szok czytając Twoje wpisy V-R. Mam nadzieję, że dla osób myślących stanowią one swego rodzaju świadectwo tego, do czego wiedzie ideologizacja myślenia. Oczywiście potępiam zabójstwo prezydenta Gdańska. Jestem tym bardzo zmartwiony. 

     10. https://www.facebook.com/kuba.wencel/posts/2582167685133194
       

      Na pewno umieści Pan fragment o tym, że Timmermans robi to samo, co wiadomościach robi Pis.I będzie sugerował, że to on, a nie Pis chce zniszczyć trójpodział władzy w Polsce, i to on, a nie Pis, zaplanował to i zgodnie z tym planem wykonuje celowe i świadome działania, by Polacy nie mieli niezależnego sądownictwa.
      Ponieważ trzeba usprawiedliwiać Pis, poświęcić ludzi, zdjąć odpowiedzialność z Pisu, przerzucić na wszystkich innych, w tym normalnych / zwykłych ludzi, bo islam / muzułmanie​. 
      Ale nigdy żadnego muzułmanina Pan nawet nie skrytykował.
      Ja Panu nie ufam i nie wierzę.

     11. @Jacek Tabisz
      https://www.facebook.com/jakub.majmurek.5/posts/2292437647467955

      U Majmurka też jakiś Zbigniew Szczęsny od razu wkleił jakąś kobietę z USA, wyguglowaną 5 sekund wcześniej, o której nikt nie słyszał, w ten sposób użył masowej generalizacji, którą stosują też Tabisz, Napierała, Korga i Szaniawska, żeby powiedzieć, że Adamowicz = jakaś kobieta z USA, która groziła Trumpowi, żeby sugerować, że to Adamowicz, prezydent Gdańska osobiście groził Trumpowi, więc zabójca Adamowicza jest usprawiedliwiony, więc to ok, że zginął człowiek. 
      To jest ten sam sposób, co neoreakcyjnej czwórki na rtv.
      To jest ten mechanizm usprawiedliwiania zła przy użyciu masowych generalizacji.
      To jest dokładnie to, o czym wpisałem, że robią generalizacje na zasadzie, że według nich „człowiek z polskiej prowincji o prawicowych poglądach to pedofil”, bo w USA są pedofile, którzy mają prawicowe poglądy.
      Taka technika pozwala przedstawić każde zło jako winę lewaqów, którzy rozkazują zabijać ludzi bezsilnym przeciwnikom PO. Bo to dokładnie mówi Szczęsny. Że to Pis nie zbudował propagandy, która posłużyła wariatowi za pretekst, że to nie pisowska propaganda o najwyższej kaście z PO go nakręcała, tylko jakaś kobieta z USA mu kazała.
      No i to jest Pana metoda Panie Tabisz i pozostałej trójki. 
      Tak Pan wszystko usprawiedliwiacie. Tak się zasłaniacie.

     12. @Jacek Tabisz
      Każdy, kto rzeczywiście zna i rozumie moją publicystykę może tylko przeżyć głęboki szok czytając Twoje wpisy V-R. Mam nadzieję, że dla osób myślących stanowią one swego rodzaju świadectwo tego, do czego wiedzie ideologizacja myślenia.
      ====
      Gdzie jest ta ideologizacja?
      W którym miejscu?
      Proszę wskazać.
      Proszę udowodnić.
      Co takiego powiedziałem, co miałoby wspólnego z jakąkolwiek ideologią?
      Na czym ona miałaby polegać?
      Proszę wskazać i omówić.

     13. Gdzie jest ta ideologizacja?

       

      Zrobił Pan ze mnie po chamsku potwora cieszącego się ze śmierci prezydenta Gdańska. Tymczasem ja go ogromnie ceniłem choćby za wspieranie rozwoju życia muzycznego w Gdańsku. I ogólnie nikomu nie życzę śmierci i z niczyjej śmierci się nie cieszę, ani nie cieszyłem. Naprawdę, haniebne rzeczy Pan tu smaruje. Jest Pan przeżarty pogardą i nienawiścią wobec osób myślących inaczej niż Pan. Tym niemniej cenię wolność słowa i mam nadzieję, że inteligentny człowiek dobrze widzi Pana motywacje i styl myślenia. Jest Pan żywym ostrzeżeniem przed zideologizowaniem własnej psychiki.

     14. Udowodniłem Panu, że żadnych konkretnych przykładów Pan nie podaje, a Pan pisze, że zrobiłem wykład z ideologii.
      Nie umie Pan brać na klatę wolności słowa.

     15. Jak Pan kłamstwa o innych ludziach opowiada i sieje propagandę o lewaqach złych przy użyciu masowych generalizacji, to według Pana spoko (to można przed sobą usprawiedliwić islamem/muzułmanami oraz lewaqami złymi).
      A jak ktoś o Panu prawdę napisze, szczególnie taką, która zmuszałaby Pana do zastanowienia się nad sobą i przemyślenia swojego postępowania, to Pan udaje obrażonego i odgrywa ofiarę i ucieka i nie umie odpowiedzieć.
      Co mi Pan zarzuca?
      Mówienie prawdy.

     16. Bo to raz Pan sugerował, że UE robi to samo co Pis albo jest gorsza?
      Bo to raz Pan mówi, że ludzie, którzy nie zgadzają się z Pisem są gorsi od tego, co zrobił Pis?
      Bo to raz Pan usprawiedliwiał tę partię przy użyciu muzułmanów i Islamu?
      Bo to raz Pan zdejmował odpowiedzialność z partii Pis mającej władzę praktycznie absolutną i przerzucał ją na zwykłych ludzi i to do nich miał Pan pretensje o wszystko, a nie do ludzi u władzy?
      A jak ktoś to u Pana zauważy, to Pan ludzi obraża gadaniem o ideologizacji, zamiast się nad sobą zastanowić jak podobno… racjonalista powinien.

     17. @Jacek Tabisz
      Zrobił Pan ze mnie po chamsku potwora cieszącego się ze śmierci prezydenta Gdańska. 
      ====
      Nie, to Pan (wraz z pozostałą trójką) zawsze robi z ludzi potworów przy użyciu masowych generalizacji, żeby każdemu bez względu na to gdzie mieszka, kim jest i co dokładnie myśli można przypiąć łatkę „lewaqa złego”, "zdrajcy cywilizacji" i „miłośnika islamu” i resztę tych wszystkich rzeczy, które ludziom zarzucacie. Tak żeby ktoś kiedyś podszedł do kogoś, kto na przykład chce, by w Polsce był rozdział kościoła od państwa albo za małżeństwa homoseksualne albo kogoś strajkującego czy domagającego się progresywnego systemu podatkowego i powiedział: to Ty jesteś tym potworem lewaqiem, tym miłośnikiem islamu, ojkofobem, zdrajcą cywilizacji, gorszym od faszysty a potem go pobił i zamordował. A to tylko dlatego, że w USA ktoś kto chce między innymi podobnych rzeczy, jakieś głupoty wygadywał.
      To jest potworne.
      To jest robienie z ludzi potworów przy użyciu masowych generalizacji.
      Prawdziwe robienie potworów, bo takim potworem, jak mówią, gorszym od faszysty, w wyniku między innymi pana masowych generalizacji może zostać każdy przypadkowy człowiek.
      Postępowanie Pana i pozostałej trójki jest wyjątkowo nieuczciwe i niesprawiedliwe.

      Niech Pan nie przekręca. Nie napisałem, że Pan będzie się cieszył. Napisałem, że PAN będzie usprawiedliwiał tą śmierć tak, jak usprawiedliwia Pan rządy Pisu czy katofaszystów, bo Islam / muzułmanie. Bo Pan powie, że to nie jest tak złe, jak jacyś muzułmanie w Europie. Napisałem, że Pan jest gotów kogoś poświęcić, byleby żadnych muzułmanów nie było tak, jak mi Pan kiedyś pisał, ze to spoko, że nie będę miał szpitala na prowincji czy emerytury, bo to jest drugorzędne, bo Islam jest najważniejszy i najważniejsze żeby żadnych muzułmanów w Polsce nie było. Więc wobec Islamu / muzułmanów śmierć prezydenta Gdańska też musi być dla Pana drugorzędna (tak samo jak dla Pana było drugorzędne to, że brak szpitala na prowincji może oznaczać czyjąś śmierć czy kłopoty zdrowotne), musi być ofiarą złożoną po to, by nie było Islamu / muzułmanów. Nie napisałem, że się będzie cieszył, może być Panu smutno, ale to nie zmienia faktu, że zgodnie z tym, co Pan zawsze mówił musi też tak być w przypadku prezydenta Gdańska, po prostu został ukarany za Islam. Został poświęcony, by nie było żadnych muzułmanów w Polsce, a Pis jest tym samym usprawiedliwiony, bo jest mniejszym złem niż obecność jakiś muzułmanów w Polsce, a ludzie, którzy z tego powodu się coś stanie są sami sobie winni bez względu na to gdzie są i kim są, bo nie krytykowali Islamu (najwyraźniej też prezydent Gdańska), a jak nie krytykowali, to brak winy Pisu i to nie Pis ponosi odpowiedzialność za państwo od 3 lat. Po to jest ta cała propaganda.

      ===
      Żeby mógł Pan mówić o ideologizacji, musiałaby Pan wskazać jakąś ideologię według której postępuje. Nie wskazał Pan żadnej ideologii. Nie przedstawił Pan żadnego związku przyczynowo skutkowego między jakąkolwiek ideologią, a tym co napisałem.
      Islamu Pan nie krytykuje, tylko się Pan nim zasłania.
      I wymyśla jakieś pogardy.
      Raczej pogardliwe to jest mówienie, że kultura / biologia jest przenoszona genetycznie. 
      To jest pogarda wobec odbiorców treści.

     18. @Jacek TabiszNo i co Panie Jacku… poza zarzucaniem pogardy, chociaż ani razu nie nazwałem Pana na przykład ćwierćinteligentem tak, jak Pan nazywa ludzi, i zasłanianiem się Islamem/Muzułmanami i przypisywaniem na masową skalę ludziom opinii niewielkiej grupy ludzi z drugiego kontynentu, a także gadaniu o stworach lewaqach, nie umie Pan nic napisać ani odpowiedzieć.
      Nie umie Pan wziąć na klatę wolności słowa.
      Oraz tego, że może nie mieć Pan racji.
      Słabo.

     19. @jacek Tabisz
      http://racjonalista.tv/event/liberalni-muzulmanie-rozczarowani-lewica-refleksje-na-temat-tez-schirmbecka-jacek-tabisz/
      Już tutaj w opisie Pan robi potworów z ludzi przy użyciu masowych generalizacji i szczuje na ludzi takimi hasłami jak "lewicy, która zdradza ich".
      Masowa generalizacja w celu przypisania wszystkim ludziom tej samej oceny i szczucie.
      W USA człowiek o prawicowych poglądach napadł na sklep, więc wszyscy ludzie o prawicowych poglądach w Polsce to złodzieje. Prawica to złodzieje.
      Takich manipulacji Pan używa.

      "Konkretne" przypadki.
      Jasne
      hahahaha 
      Śmiać mi się chce z Pana.
      Zawsze Pan kłamie,jest Pan hipokrytą, jest Pan fałszywy i robi z siebie ofiarę i kłamie, że nazywają Pana faszystą. Zawsze.
      Jest Pan jak Pis po śmierci prezydenta Gdańska.
      Apelują by nie wykorzystywać tragedii politycznie i od razu demonstrują w Wiadomościach jak takie wykorzystanie wygląda. 

     20. @ Jacek Tabisz
      W artykule o Orbanie (Państwo prywatne. Postkomunizm narodowy Viktora Orbána) na stronie klubu jagiellońskiego w sekcji Wroga trzeba sobie wymyślić jest taki fragment:

      Orbán wciągnął Sorosa na salony. Z nienawiści do niego uczynił religię narodową. Było w tym dużo cynizmu, bo przecież główna zaleta Sorosa jest taka, że można go oskarżać o najbardziej niestworzone rzeczy. Można samemu wymyślić „plan Sorosa” i wmówić publice, że to projekt zagłady kraju. Można żerować na niechęci do obcych – bo taki Soros to przecież nie do końca Węgier, a jeszcze dodatkowo Żyd.
      Soros jest wygodny, bo pozwala zrzucić z wyborców gorset politycznej poprawności. W latach 90. elity skupione wokół Mazowieckiego i Balcerowicza mówiły: podążajcie za nami, a wywiedziemy was z ciemności. Tymczasem Orbán jest jak Kwaśniewski tańczący disco polo. Mówi: bądźcie tacy jacy jesteście, nie wstydźcie się swoich instynktów, krzyczcie głośno o tym, o czym rozmawiacie półgębkiem. Nie bójcie się teorii spiskowych. Oni wbijali wam do głów, że to gorszące i wstydliwe, ale ich już nie ma. Soros potwierdził Orbánowi, że podstawowy spór epoki odbywa się nie między komunistami a demokratami, ani nacjonalistami i liberałami. Ale między ludem i elitami.
      Szybko dochodzi do niego, że kryzys będzie nadawał ton dyskusjom w Brukseli przez lata. Że to paliwo, nowy Gyurcsány, na którym może jechać od wyborów do wyborów. Nie bawi się więc w subtelności. Stawia płot graniczny. Błyskawicznie zaostrza kodeks karny. Straszy obywateli. Twierdzi, że broni chrześcijańskiego dziedzictwa Europy. Ogłasza, że jego rząd cieszy się poparciem samego Boga. Dehumanizuje wroga. Nie pozwala o nim zapomnieć nawet wtedy, kiedy migrantów już dawno na Węgrzech nie ma. Nie robi tylko jednego: nie proponuje niczego pozytywnego. Dobrze wie, że więcej osiągnie na trwaniu kryzysu niż na jego zakończeniu.

      Jak Pan pisze / mówi "stwory lewaqi złe" to jest Pan jak Orban mówiący o Sorosu.
      Chce Pan wzbudzić nienawiść do ludzi jak Orban do Sorosa. 
      W sumie tak samo jak Napierała, Korga i Szaniawska.
      Chcecie z ludzi zrobić wrogów i szczuć na nich jak Orban.
      Wy tu jesteście jak Orban.

       

  4. Użyteczność i pożytek społeczny pewnych obszrów działania kościoła to jego jedyna wartość, którą przecież chełpi się prawica utrzymując cały skorumpowany nawis kościoła w postaci hierarchii, władzy i zabobonów jako autorytatnych narzędzi sprawowania władzy. 

  5. Socjalizm to była odskocznia w zupełnie przeciwną stronę od kapitalizmu, od systemu na tyle antyludzkiego, że bunt okazał się skuteczny. Nawet kraje, którym udało się uchronić przed socjalizmem zostały zmuszony do zmian w polityce socjalnej. Obecnie, na szczęście, już całkiem spora rzesza ludzi rozumie, że zdrowe społeczeństwo buduje się poprzez równagę pomiędzy kapitałem a socjalem, rozumie to nawet współczesna prawica, bo praktycznie nie spotyka się już prawicowych ugrupowań, które w swoich deklaracjach pomijają wątki socjalne. Współczesny człowiek lewicy to także rzadko ten, który pragnie znacjonalizować państwo, gdyby w tym kraju wygrała wybory lewica to wariant kubański czy wenezuelski raczej nam nie grozi. Mamy po prostu bardzo złe doświadczenia tak z państwem kapitalistycznym jak i z socjalistycznym. Kiedy więc ktoś się domaga zasiłków dla bezrobotnych nie oznacza to, że chciałby rozdawać wszystkie pieniądze, bardziej chodzi mu o wyrównywaniu szkód jakie wynikają z kapitalizmu, czyli między innymi wyrzucaniem ludzi z pracy, kiedy można więcej zarobić na zwolnieniach. Potrzebujemy tak współczesnych kapitalistów jak i współczesnych socjalistów. Na pewno nie są nam do niczego potrzebni faszyści, których stawiasz wyżej od socjalistów. Swoją drogą myślę, że rasowym kapitalistom historycy nie są do niczego potrzebni.

 3. To i dobrze, że Kościół się ewoluuje. To jedyny sposób by ugotować żabę. Zdecydowanie lepsze to niż odjeście wiernych w bardziej radykalny islam czy skrajne świeckie ideologie. Tak czy inaczej dalekiej przyszłości Kościół nie ma, jeżeli zliberalizuje się to w końcu rozmyje się z ogółem, jeżeli zradykalizuje się, to zostanie w szybkim czasie odrzucony przez większość jako skostniały przeżytek.
   

 4. Słowo na temat małżeństwa w kościele katolickim. Do niedawna obrączkę na ślubie otrzymywała tylko kobieta, mąż zakładał żonie obrączkę. I co ciekawe: małżeństwo jest do dzisiaj jedynym sakramentem, który można zawrzeć przez plenipotenta. Jak umowę u notariusza. Zatem kościelne bajdury o łasce spływającej w czasie sakramentu to tylko księżowskie dyrdymały.

 5. fajnie że oprócz trolingu lewicowców jak ciapaty i vernon którzy obelgi rzucać umieją ale już różnicy między kościołem a lewicą wyjaśnić nie umjo… Pojawiły się na końcu prawdziwe komentarze

  1. Jedyną osobą, która ludzi obraża jesteś Ty. Cała reszta to fakty o Tobie bez generalizacji na temat wszystkich i bez obrażania normalnych ludzi na prawicy tym, że mogli by mieć między innymi Twoje poglądy. 🙂 Bo w przeciwieństwie do Ciebie podchodzę do ludzi indywidualnie. Ty tylko to fałszywie deklarujesz.

   Panie „chadecja to nie prawica”.

   Panie „black pigeon speaks to wiarygodne źródło informacji, bo mówi że kobiety i ateiści niszczą cywilizacje”.

   Panie „PragerU jest wiarygodne”.

   Panie „należy karać niemuzułmanów za islam”.

   Kuc, kuc. 🙂

  2. Piotr Napierała sam jest prawicowym trollem rzucającym obelgi na prawdziwych i wyimaginowanych lewaków oraz przekonanym o własnej nieomylności. Na insynuację, że nie umiem wskazać różnic między lewicą a Kościołem odpowiadam. Właśnie różnice są bardzo znaczne, podobieństw jest mało. Elementy zgodne z ideologią lewicową (i to "postmodernistyczną", czyli "regresywną") są w "nauczaniu" papieża Franciszka. Jednak polski Kościół nie krytykuje kapitalizmu, co najwyżej pracę w niedzielę, utrudniającą udział we mszy. Audycja jest fascynująca – pokazuje zmienność poglądów Kościoła w czasie. Żadna instytucja nie ma niezmiennych poglądów, nawet gdy twierdzi co innego (co zostało w tej audycji powiedziane). Springus jest zbytnim optymistą. Jeżeli katolicyzm się rozlezie, to pustka zostanie wypełniona czymś innym. Wielu ludzi nie potrafi żyć bez wiary w coś nadprzyrodzonego. Chociaż odsetek ateistów jest dziś na świecie większy, niż kiedykolwiek przedtem.

   @Piotr Napierała. "umjo". Ja umiem mówić po polsku. Lewicowe poglądy nie idą w parze z rymitywnym językiem.

   1. Gdy posłałem ten wpis, to nie pokazał się, dlatego napisałem drugi wpis prawie tej samej treści. Proszę o usunięcie niniejszego, bo do tego drugiego odniósł się Springus.

  1. Chcesz podyskutować o tym, że jednak są państwa, które skutecznie walczą z przestępczością seksualną w przeciwieństwie do tego, jak walczy polskie? 😉

    1. Dlaczego państwo musi walczyć z przestępcami… hm… pomyślmy… :). Wiesz, dużo większym problemem jest, kiedy państwo z nimi nie walczy, a to akurat nasz rodzimy problem i zdecydowanie ważniejsze pytanie – dlaczego polskie państwo nie walczy z przestępcami seksualnymi w kościele? Po tym Twoim linku można jedynie pozazdrościć Finom tego, jak potrafi reagować państwo.

     1. @ELASP
      "dlaczego polskie państwo nie walczy z przestępcami seksualnymi w kościele?"

      Dlaczego musi walczyć z tymi konkretnie przestępstwami. 
      —-
      A chciałbyś ELASP żeby nie walczyć i żeby księża sobie mogli macać i w ogóle? 🙂

     2. "Można jedynie pozazdrościć Finom tego, jak potrafi reagować państwo."

      .

      Państwo ma zapobiegać złu a nie dostrzegać zło, bo to potrafi zrobić każdy, jeżeli jest już odpowiednio wielkie.  

      Wiedział to już Machiavelli – Finowie najwyrazniej jeszcze nie wiedzą. 

     3. Państwo ma zapobiegać złu a nie dostrzegać zło, 
      ===
      Czyli należy zamknąć wszystkie kościoły i wygnać cały kościół katolicki i wszystkich księży z Polski? 🙂

 6. Moim ulubionym przykładem niezmiennej doktryny kościelnej jest kara śmierci. Jeszcze po wojnie kościół uważał za oczywiste, że orzeka się i wykonuje karę śmierci i że jest absurdem postulowanie zniesienia KŚ. Potem zmieniło się podejście w świecie do KŚ i kościół się wstrzymał z wypowiedziami na temat KŚ. Za Jana Pawła II w katechizmie stało wyraźnie, że KŚ jest dopuszczalna. Sam JPII coś tam bąkał, że dzisiaj nie ma już sytuacji, gdy KŚ jest konieczna. Ale to był prywatny pogląd JP2. Dzisiaj Franciszek poszedł mały krok dalej. Doktryna zmieniła się o 180°, ale zapytajcie dowolnego wiernego dzisiaj pod kościołem, a dowiecie się, że kościół ZAWSZE sprzeciwiał się KŚ.

  Ciekawostka: Kara śmierci w doktrynie kościelnej jest traktowana jako naturalna śmierć(!). Zatem obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci nie wyklucza KŚ.

 7. Zorro, słusznie zauważasz, że dość nowe poglądy traktowane są przez ludzi jako odwieczne. To chyba ma związek z tym, że ludzie usilnie szukają czegoś niezmiennego. wykli ludzie i publicyści mówią też, że Kościół zawsze mówił, że życie jest największą wartością. Czy rzeczywiście? Co na to historycy bez klapek na oczach?

  Springusie, jesteś zbytnim optymistą. Jeżeli katolicyzm się rozlezie, to pustka zostanie wypełniona czymś podobnym. Wielu ludzi bardzo chce wierzyć w niewidzialnych opiekunów i prawodawców. To część natury ludzkiej, jak pokazuje Pascal Boyer w książce "I człowiek stworzył bogów". Chociaż odsetek ateistów jest obecnie większy, niż kiedykolwiek.

  W odpowiedzi na insynuację, że nie umiem wyjaśnić różnic między Kościołem a lewicą, przyznaję, że nie zrobiłbym tego tak dobrze, jak by to zrobiła np. pani Joanna Hańderek (bo ona jest humanistką). Właśnie różnice są znaczące; podobieństw jest tylko trochę w "nauczaniu" papieża Franciszka.

  Odezwał się prawicowy troll, przekonany o własnej nieomylności. I to "nie umjo". Ja umiem mówić po polsku. Okropna polszczyzna spotykania jest zarówno u lewicowców, jak i konserwatystów.

  1. Springusie, jesteś zbytnim optymistą. Jeżeli katolicyzm się rozlezie, to pustka zostanie wypełniona czymś podobnym.

   Kiedyś przyjdzie czas i na odrzucenie wiary. Ale najpierw wierzący powinni nauczyć się szanować pluralizm, demokrację, równość itp. wartości. Gdy się nauczą, to ich indywidualne wierzenia nie będą dla nikogo zagrożeniem.

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *