• środa, 21 marca 2018 r.

Speakers’ Corner, Hyde Park, London 8.05.2016

Z Wikipedii: „…Miejscem, któremu nazwa Hyde Park zawdzięcza swoje potoczne znaczenie – jako forum dla swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa (pod warunkiem nieobrażania królowej) – jest Speakers’ Corner, położony w pobliżu Marble Arch. Jest to tradycyjne miejsce przemówień i debat (przemawiali tam m.in. Marx i Lenin). Obejrzenie przemów było prawdziwym rarytasem dla mnie jako entuzjasty nauk politycznych. 8 maja 2016 to był ciepły dzień stąd wielu mówców, niektórzy gromadzili spory tłumek zasłuchanych zwolenników/polemistów. Najciekawiej mówił ten zwolennik sekularnych wartości Zachodu – ‚West is best etc’:

Pewien Irlandczyk (guest from the island of troublemakers), wdał się z nim w częściową polemikę:

Nieopodal drobny Azjata wielkim głosem głosił słowo Boże, a Hindus lub Paki polemizował z westisbestem:

Tu krytyk islamu zauważa, że w Syrii muzułmanie zabijają się wzajem, a winią wszystkich (zwł. USA) tylko nie siebie za swoje błędy:

Tu chrześcijanin niezbyt przekonująco broni swego zdania przed latynoskim deistą:

Tu Corbyne’owski labourzysta chce wywalić z Labour Party Blairytów, obwinia ich o słabe wyniki LP w walce z Cameronem:

Nie brak było też piewców pacyfizmu, islamu, itd. Nagrałem tylko tych którzy mówili w miarę składnie lub ciekawie. Kawał różnorodności na kilku krótkich filmikach. Enjoy!

Piotr NapierałaPiotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

Podobne materiały

4 komentarze

 1. Jacek Tabisz
  Jacek Tabisz
  13 maja 2016 at 01:52 - odpowiedz

  Ciekawe. Zawsze byłem ciekaw jak to wygląda

 2. Krzysztof Marczak
  13 maja 2016 at 02:08 - odpowiedz

  Jak pisałem na fb: Hyde Park Speaker’s Corner….better and worse, depends…

Zostaw komentarz

Wpisz kod antySPAMowy *