Bajka to wciąż otwarta brama do początków cywilizacji. Prof. Bogdan Trocha

 

Temat niby dziwny jak na racjonalistów, ale sami posłuchajcie. Z bardzo ciekawego wykładu prof. Trochy wynika stała obecność bajki i baśni w naszej literaturze. Jednocześnie niektóre baśniowe fabuły niosą w sobie wyobrażenia człowieka prehistorycznego. Możemy na ich bazie próbować odtwarzać świat ludzi sprzed 10 000 lat.  Pojawia się też pytanie o to, dlaczego baśń czy bajka są tak mocno wpisane w nasz gust, w nasze oczekiwania, w nasze emocje. Może zawierają w sobie jakieś elementy dziedzicznego wręcz muzeum ludzkiej wyobraźni?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Bajka to wciąż otwarta brama do początków cywilizacji. Prof. Bogdan Trocha”

  1. Swiat wyobrazni jest bogaty i ma dluga tradycje.Byl wazny dla rozwoju ludzkich cywilizacji.
    Ale w dobie broni atomowej wyobraznia najki musi ustapic
    bardziej racjonalnym metodom wspolzycia na przeludnionej planecie.Swiat bajkowy jest zbyt niebespieczny . Dowiadujemy sie o tym kazdego dnia.
    Swiat bajkowy jest zbyt e,lastyczny i moze zawierac absurdy prowadzace do iunicestwienia obecnych cywilizacji. Wrocili bysmy kilkadziesiat tysiecy lat wstecz.

  2. Świat bajek zawsze był pasjonujący i będzie. Tak jak powiedział Einstein ,,chcesz żeby twoje dziecko było mądre opowiedz mu bajkę, chcesz żeby było jeszcze mądrzejsze opowiedz mu więcej bajek''.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 3 =