Bolesław Chrobry był człowiekiem lewicy. Czesław Cyrul i Jacek Tabisz

 

4 czerwca. Wrocław. Pikieta sił opozycyjnych. Spotykamy jednego z liderów wrocławskiej SLD i dowiadujemy się interesujących rzeczy. Po pierwsze, prawica przywłaszczyła sobie Bolesława Chrobrego, który pod ważnym względem powinien być – zdaniem naszego gościa – symbolem polskiej lewicy a nie prawicy. Po drugie pytamy o stosunek SLD do KOD, oraz o to, że podczas pierwszych na poły demokratycznych wyborów w Polsce poprzednicy SLD byli przeciwko środowiskom solidarnościowym. Dziś część z nich staje po tej samej stronie co Frasyniuk, Komorowski, Wałęsa i wielu innych sławnych opozycjonistów.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Ten filmik powinien raczej nosić tytuł „Zamach na Milusia”. Ta obelżywa statua wbrew powszechnej opinii przedstawia bowiem nie Bolesława Chrobrego, a kasztelana Mirmiła. Jeśli mi nie wierzycie to się przyjrzyjcie.
  😛
  W moim prywatnym rankingu najbardziej paskudnych pomników w Polsce* zajmowała ona do niedawna zaszczytne pierwsze miejsce, dystansując nieznacznie pomnik Tintina u zbiegu ul. Święty Marcin i Podgórnej w Poznaniu, zanim pewnego razu w Krakowie nie ujrzałem konstrukcji budowlanej pod nazwą „Ołtarz Trzech Tysiącleci”.
  Jako Poznaniak muszę w tym miejscu wyjaśnić, dlaczego uważam ten posąg za brzydszy od statuy Tintina – otóż artysta, który projektował Mirmiła najwyraźniej zapomniał, że na tak ogromny posąg ludzie będą patrzyć z dołu, a nie z wysokości 2 metrów, stąd też absurdalnie przeskalowany i przytłaczający całość cokół, w przypadku Tintina, przy całej jego nyndzy udało się przynajmniej zachować jakieś proporcje całości.
  *Mój prywatny ranking z przyczyn technicznych oraz medycznych nie obejmuje pomników Jana Pawła Mściciela. Uznałem, że stanowią one kategorię samą dla siebie i nie poddają się analizie rozumowej.
  🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *