Co nowego w kalendarzu liturgicznym – gawęda o św. Wojciechu

 

Redaktorzy: Grzegorz Roman i Ryszard S. Czarnecki rozmawiają o św. Wojciechu. patronie Polski, męczenniku, osobie bardzo ważnej la historii naszego kraju. Jego imieniny obchodzone są w n. 23 kwietnia. Rozmowa Reaktorów przypomina nie tylko epizody z życia Wojciecha związane z dziejami ówczesnej Polski i Czech, ale zahacza o historię tej części Europy w tym Prus i rejonów przyległych.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

3 Odpowiedzi na “Co nowego w kalendarzu liturgicznym – gawęda o św. Wojciechu”

  1. Relikwiarz św. Wojciecha w Gnieźnie nie jest średniowieczny, jest to zrekonstruowane w wiekszej części pod koniec lat 80. XX wieku dzieło gdańskiego złotnika Petera von der Rennena z II poł. XVII wieku. Chyba, że chodzi o wieku tumby, która stoi za ołtarzem.
    🙂

    A tutaj nuta w klimatach dzisiejszej uroczystości:
    https://www.youtube.com/watch?v=eaioK4krWdc

    😉

  2. Bardzo ciekawy wątek o Prusach. Ale chyba pan R.Czarnecki, wg swoich dociekan, jest Prusem, a nie Prusakiem? Historia Prusow jest przemilczana, zakłamywana, i niepublikowana. Do niedawna była teoria, ze to Niemcy wyrżneli Prusow, Prusowie byli krnąbrni, wiec wyrżnieto ich w pien. Gdzieniegdzie pojawiają sie publikacje, ze Prusowie nie mieli wyjscia i sie raczej zniemczyli, zaakceptowali system niemiecki jako sprawniejszy. Była niejako germanizacja Prusow, a nie niemal całkowite wyrżniecie. Germanie probowali szukac przestrzeni zyciowej na połnocnym wschodzie i zgermanizowali Prusow. A do tego zawłaszczyli nazwe! To tak jakby Germanie zgermanizowali Polske i zaczeli sie nazywac Polakami/Polanami cały czas mowiąc po niemiecku! Udana operacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *