Czy Chiny będą lepszym hegemonem niż USA? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Narasta walka między USA i Chinami o światową dominację. Wielu zachodnich komentatorów patrzy na nią z neutralną obojętnością, jakby nie zdawali sobie sprawy z tego, że chińska dominacja może oznaczać katastrofę ich stylu życia i bliskich im wartości. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Mimo swoich rozlicznych wad, USA są głównym gwarantem naszych wolności i wartości.

  Na szczęście [jeszcze] żyjemy w liberalnej demokracji, której fundamentami są władza pochodząca z wyborów powszechnych, wolność i autonomia jednostki, gospodarka wolnorynkowa, szeroko rozumiana tolerancja oraz [silniejszy lub słabszy] model opieki socjalnej. Jest to system, który można określić jako popperowskie społeczeństwo otwarte. Niestety, liczba jego wrogów stale rośnie. Głównie wewnętrznych. Obok tradycyjnych, jak marksistowska lewica czy prawicowa reakcja, doszlusowali ''progresywni'' liberałowie, postmoderniści oraz uskarżające się na ucisk ze strony ''patriarchatu'' feministki [wraz z genderystami i aktywistami LGBTQ… – zdumienie budzi, skąd wśród nich powszechna umiejętność czytania i pisania oraz tytuły naukowe – wyraźne niedopatrzenie ze strony opresyjnych, białych samców hetero] i cała masa różnej maści świrów, którzy wykorzystują liberalny system prawny i wolność słowa by dążyć do jakiejś formy zamordyzmu.

  1. Ale gdyby się pozbyć tych wrogich elemntów to ta nasza liberalna demokracja byłaby jeszcze bardziej liberalna i jeszcze bardziej demokratyczna!!! Ostateczne zwycięstwo lib-demu jest bliskie! A potem lib-demokratyczna nirwana powszechnego szczęścia…

 2. Wybacz, ale od likwidacji wrażych elementów są ci, którzy wszystko wiedzą najlepiej i dbają o czystość idei. Racjonalistom przystoi racjonalne, odideologizowane myślenie.

  1. W momencie w którym uznasz swoje poglądy za racjonalne a te z którymi się nie zgadzasz na zideologizowane, popełniasz gwałt na racjonaliźmie. Szczególnie że rzeczywistą i niezprzeczalną intencją jest manifestacja swojej wyśszej moralności.

 3. lewica nie rozumie wolności i wspiera Chiny to mnie nawet nie dziwi. Dlatego należałoby ją traktować jak ludzi niespełna rozumu lub jak dzieci. Tymczasem w połowie krajów Zachodu z Niemcami i Francją na czele ci wariaci rządzą…

 4. Chiny zblizaja sie do zachodu raczej niz  zachod do Chin.

  USA przezywa obecnie fatalny kryzys  ale mozemy miec nadzieje ze kryzys przeminie i USA znow beda swiatowym liderem , nie tyranem lub hegemonem  lecz cywilizowanym liderem

 5. USA przeżywały kryzys bo prezydencie-kapitulancie Obamie, który zaprosił chiny do wto i robił mnóstwo innych bzdur w stylu ttip i oddanie forsy iranowi w zamian za mdłe obietnice. Teraz Amercia is Great Again nawet jeśli ynteligenci dali sie omamić Clintonom i Sandersom …

  1. Dobra, dobra. Czy to ynteligenty wymyśliły russiangate? Skoro matuszka Rossija nie mogła pokonać USA, to jakoś nie dziwi, że pod światłym, czekistowskim kierownictwem, postanowiła je zhakować. 

   Zrozumiała niechęć do lewych postbzdur nie może przysłaniać faktu, że prezydent USA może być sterowany z Moskwy.

 6. Mister Schmidt USA to zakłamany zdegenerowany moralnie i intelektualnie kraj. Tam rządzą z jednej strony zdegnerowane ćpuny i koncerny: tytoniowy, aborcyjny i zbrojeniowy, z drugiej protetanckie oszołomy wymachujące Biblią, a nic nie mające wspólnego z nauką Chrystusową.

  Mnie nigdy nie kręcił patologiczny szajs w stylu: marihuany & other drugs, ani rasizm, homofobia, ale wiem, że dużo jest degeneratów, których takie coś kręci. Po prostu, jeśli człowiek szanuje siebie i innych, to będzie omijał narkotyki i nienawiść do inności. Amerykańcy wrzeszczą o tym, jacy to są wolni, a mają straszne zacofanie we łbach. Ile czasu trwało wprowadzenie chociażby małżeństw jednopłciowych? 45 LAT! Jeśli byliby ostoją jakiejkolwiek demokracji trwałoby to z pewnością jedną trzecią krócej. W USA do 1968 roku nawet  międzyrasowe małżeństwa nie były legalne. Z drugiej strony do prawdziwego zła: aborcji, narkotyków, czy pijaństwa mieli ultraliberalne podejście – prawie połowa akceptowała te wynaturzenia.

  Chińczyków się obawiam głównie z powodu ich totalitarnego, ateistycznego spojrzenia. Za ateizmem nic dobrego nie szło – POL-POT,Mao, Stalin i najprawdopodobniej nawet Hitler mogli być ateistami. Jak na maleńką mniejszość w dziejach ludzkości to niezwykłe "osiągnięcia".

  Potępiam zarówno fanatyków religijnych, jak i ateistycznych. Myślę, że najlepsza jest wiara bez fanatyzmu prowadzącego do zbrodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *