IMPEACHMENT: A.CHRISTIE+ JAMES BOND 007

 

 

Autorzy amerykańskiej konstytucji przewidzieli potrzebę usunięcia prezydenta z urzędu formułując proces zwany impeachment(IMPT). W historii USA były tylko trzy wypadki IMPT, jeden w XIX wieku i dwa w XX.  Formalny proces IMPT Donalda Trumpa zaczął się pod koniec września 2019.  Akcja IMPT Trumpa łatwo bije kryminalne fabuły książek Agathy Christie i filmów z serii James Bond 007. Tylko tyle, że jest to prawdziwy dramat dla USA i świata, jak też głównego bohatera dramatu Donalda Trumpa, który zniżył prezydenturę USA do poziomu wulgarnych Benny Hill Show.

 

 

 

Procedura impeachment

 

Trzy kroki procedury IMPT.

 

1) Niższa izba Kongresu House of Representative (HR)  formułuje oskarzenie zwane the articles of IMPT.

 

2) Glosowanie całej izby HR. Jeśli większość głosów jest za IMPT to następuje akt sądowy przeprowadzony przez senat, wyższa izbę Kongresu.

 

3) Senat(100 osób) pod przewodnictwem szefa Sadu Najwyższego decyduje o wyroku. Jeśli conajmiej 2/3 członków senatu jest za IMPT prezydent traci urząd.

 

Prezydentura USA

 

Z jednej strony prezydent USA ma potężną władzę będąc głowa państwa, szefem rządu i naczelnym dowódca sil zbrojnych.  Z drugiej strony kongres zatwierdza wiele decyzji prezydenta i ma zadanie sprawdzanie jego postępowania. Natomiast prezydent zatwierdza prawa. Ten system nosi nazwę “checks and balans”, czyli sprawdzanie i równowaga. System sprawdził się dobrze w ciągu 243 lat istnienia USA.

 

Oskarżenie Trumpa

 

Zarzuty wobec Trumpa gromadziły się już od początku jego prezydentury w 2017 roku. Lista zarzutów zawiera: kwestie podatków biznesu Trumpa, nadużycia finansowe kampanii wyborczej, nielegalne wzbogacanie się wykorzystując urząd prezydenta. Osobisty prawnik Trumpa Michael Kohen wykonujący polecenia Trumpa po procesie wylądował w federalnym więzieniu na 6 lat.   Pod koniec września 2019 wybuchła duża bomba. Jest to ukraiński skandal.

 

Ukraiński skandal

 

Wyszło na jaw, że Trump w lipcu tego roku zatelefonował do nowego prezydenta Ukrainy Wladimira Zelenskijego prosząc go o przysługę (favor) przez uruchomienie dochodzenia dotyczące syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, potencjalnego rywala Trumpa w wyborach w 2020. Syn Bidena był członkiem rady nadzorczej ukraińskiej firmy. Celem dochodzenia miała być informacja kompromitująca rodzinę Bidena przed następnymi wyborami.  Na początku roku Trump wstrzymał 400 milionową pomoc dla Ukrainy przyznaną przez kongres. W rozmowie Zelenskij pyta o pieniądze dla Ukrainy a Trump prosi o “przysługę”, wyraźny scenariusz quid pro quo (wzajemna przysługa).

 

 Ukraiński rządowy prokurator oświadczył, że syn Bidena nie był o nic podejrzany. Rozmowa Trumpa z Zelenskim została nagrana. Po nieudanej próbie ukrycia nagrania zostało ono przekazane kongresowi i opublikowane. W dodatku agent CIA napisał oficjalna skargę (complexity) na temat rozmowy Trumpa i zgodnie z prawem poinformował komitet kongresu zajmujący się sprawami bezpieczeństwa.  CIA nie ujawnia nazwisk swoich agentów. Są oni chronieni przed tymi, którzy chcą ich ukarać.  Trump zagroził agentowi konsekwencjami.  Odważny i uczciwy agent jest prawnie chroniony.

 

Próba obrony Trumpa

 

Trumf oświadczył, że finansowy grant dla Ukrainy był zatrzymany, aby skłonić Ukrainę do walki z korupcją. Następnego dnia zmienił argument mówiąc, że chciał zmusić zachodnią Europę do pomocy Ukrainie. Obydwa argumenty są kłamstwem, bo w rozmowie z Zelenskim Trump prosi o przysługę a nie o walkę z korupcją. Państwa UE dały Ukrainie pieniądze po rosyjskiej inwazji Krymu wiec nie było powodu zatrzymania grantu USA. Powodem mogło być tylko wymuszenie (extortion) przysługi od Ukrainy. Zgodnie z prawem wymuszenie, często używane przez gangsterów i mafie, jest kryminalnym przestępstwem.

 

W ukraiński skandal wmieszani są wiceprezydent Pence i osobisty prawnik Trumpa Rudy Guliani, którzy starali się skłonić Ukrainę do sfabrykowania brudów na Bidenów.

 

Metoda mafii

 

Zeznania w kongresie Michaela Cohena, osobistego prawnika Trumpa oraz nagrana rozmowa telefoniczna Trumpa z Zelenskim jasno ilustrują sposób, w jaki Trump używa (nadużywa) swojego urzędu do osiągniecia korzystnych dla siebie celów. Jest to subtelna metoda mafii polegająca na wzajemnej przysłudze.  Zelenskij pyta o pieniądze dla Ukrainy a Trump prosi o przysługę, (która pomoże mu w wyborach w 2020 roku). Oczywiście Trump nie prosi go otwarcie o brud na Bidena. Trump sugeruje: ludzie mówią, że jest coś złego na Ukrainie i potrzebna jest informacja. Szyfr łatwo złamać. Zelenskij zrozumiał, o co chodzi. Jaką informację trzeba sfabrykować? Podobnie postępuje mafia mówiąc właścicielowi sklepu: źli ludzie mogą spalić twój sklep, ale my ciebie ochronimy za niewielką opłatą.

 

Mentalność ignoranta

 

Kiedy Turcja w październiku zaatakowała cywilną ludność Kurdów w Syrii państwa Europy potępiały agresję. Kurdowie są sojusznikami zachodu i walczyli z ISIS. Trump oświadczył, że Kurdowie nie pomogli aliantom w inwazji Normandii… Trudno o głupszy argument.

 

Wyrafinowany jeżyk prezydenta USA

 

Trump publicznie powiedział o swoim rywalu Bidenie: były wiceprezydent wiedział jak całować d… Obamy. Takie wyrażenie można wybaczyć babci klozetowej, ale nie szefowi rządu USA.

 

Opinie współpracowników Trumpa

 

Co sadzą o Trumpie nie polityczni rywale lub analitycy, ale współpracownicy i załoga Białego Domu?  Uważają, że Trump jest impulsywny, wydaje sprzeczne polecenia, oskarża innych bez dowodu i toleruje tylko tych, którzy potakują (yesmen). Oto opinia ambasadora UK: niekompetentny, niedorzeczny i niepewny. Były Secretary of State  Rex Tillerson określił Trumpa jednym słowem IDIOT.  Przesadna  ocena. Trump jest wyrafinowanym nieuczciwym egocentrykiem, który  wie jak wykorzystywac urząd prezydenta do wzbogacania siebie i swojej rodziny. Otacza sie nieuczciwymi ludźmi, ktorzy lądują w sali rozpraw i więzieniu (doradca Flynn,szef kampanii wyborczej  Manafort , osobisty prawnik Cohen).

 

Chaos polityki zagranicznej USA

 

Polnocna Korea.  Trump licząc na swoj osobisty czar i bez żadnego przygotowania spotkał siś z Kim Jong Un w Hong Kongu.

 

Z wyjątkiem fotografii prezydenta USA i absolutnego tyrana Korei sciskajacych przyjaźnie rece niczego nie osiągnięto. Północna Korea wciaz ulepsza swój atomowy arsenał i technologie rakiet.

 

Turcja. Turcja graniczy z Syrią. Blisko granicy po stronie Syrii żyją Kurdowie, którzy pomagali USA militarnie w walce z terrorystyczną organizacją ISIS (Islamic State Iraq Syria).W październiku Turcja zaatakowała Kurdów bombardując och osiedla. Turecka armia przekroczyła granice z Syrią. Turecka inwazja nastapila natychmiast po rozmowie Trumpa z prezydentem Erdoganem i wycofaniu z Syrii wojsk USA walczacych z ISIS. Kurdowie zostali zdradzeni. Po tak haniebnej zdradzie nikt nie bedzie mial zaufania do USA. Powod dla ktorego Trump ulatwil Turcji inwazje Syrii nie jest jasny ale analitycy zauwazyli ze Trump ma biznesy w Turcji ,miedzy innymi duży Trump Tower  wieżowiec w Istambule. Po protestach kongresu Trump nałożył na Turcje finansowe sankcje. Kilka dni po tureckiej inwazji Kurdom sprzymierzeńcom USA  oferował militarną ochronę Putin.

O autorze wpisu:

Janusz Kowalik jest emerytowanym profesorem matematyki i informatyki na Washington State University oraz byłym kierownikiem organizacji badań informatyki w firmie lotniczej Boeing Company w Seattle. Adres internetowy Janusza: j.kowalik@comcast.net

16 Odpowiedź na “IMPEACHMENT: A.CHRISTIE+ JAMES BOND 007”

 1. a tymczasem Robert Mueller po dwóch latach marnowania pieniędzy podatników przyznał niedawno wprost że gowno na Trumpa mają… Dowody niekonkluzywne. Chodzi wyłącznie o podtrzymywanie dupokratow w stanie wrzenia i powrót do handelku z Chinami choćby na niewolniczych warunkach. Finansiści z newjorku tylko tym się interesują. A Pan Profesorze albo dajesz się robić jak dziecko albo też pracujesz dla DNC i stąd ta obsesja. Na szczęście Trump dobrze pracuje dla USA mimo niewdzięczności lewusowych

 2. Trump  na bliskim wschodzie reprezentuje interesy Izraela. Izrael w tej chwili uwaza Iran za najwiekszego wroga, zdolnego do wyprodukowania broni niszczacej. Erdogan natomiast nie chce aby Kurdowie z Syrii rosli w sile i inspirowali tureckich Kurdow do autonomi a moze i wlasnego panstwa. Turcja nalezy do nato. Dlatego Trump poswiecil syryjskich Kurdow, inaczej Izrael mialby zbyt wielu silnych wrogow. Turcy nie sa przeciwko Izraelowi, ale nie kosztem rozpadu Turcji . Ich interesuje aby Kurdowie tureccy (wschodnia Turcja) porzucila plan odlaczenia sie od Turcji.

  Argumenty ze Trump lapal za cipke, albo ze ma hotel w Stambule sa slabe.

 3. Nie było Russian Colusion zresztą coludujemy wszyscy z wszystkimi to termin wyciągnięty przez demo sędziów z d. Ale teraz Trump najprawdopodobniej dogadal się z Rosją która broni Kurdów a Trump może się zająć Chinami i Iranem

  1. Trump planowal to z Putinem? Ha, ha, mysle ze nie wiedzial na jakich terenach mieszkaja kurdowie. Jak Turki nagle chcieli prewencyjne zdlawic PKK to oddal ich w "opieke". Po prostu nie chcial sie angazowac w tureckie interesy, Co pokazuje, ze za Gdansk tez nie bedzie umieral, interes Niemiec wazniejszy, i odda Polske pod opieke Rosji. Utrzymywanie jankesow i kupowanie ich zabawek za grube $$$ jest bez sensu. 

   A moze zbombarduje czesc Polski w obronie przed ruskimi i oglosi zwyciestwo, ziemia obiecaca zostanie ocalona, bedzie atomowa pustynia przez X lat. Ani rusek, ani niemiec tu nie wejdzie. Polak bedzie miesem armatnim, tzn dzielnie obroni ziemie choc zginie.

 4. "Trump absolutnie NIE zdradził Kurdów lecz pozostawił opiekę nad nimi Rosji."

  Ha, ha, ha. Dobre. To tak samo jak nas nie zdradzili po wojnie, tylko zostawili pod ich opieką.

  "USA miały w regionie tysiąc ludzi więc samodzielnie i tak by ich nie obronił"

  Nie musieli ich bronić. Sama obecność Amerykanów wystarczyła. Turcja nie odważyłaby się zaatakować żołnierzy amerykańskich. 

  Widzę, że jesteś w stanie usprawiedliwić każdą podlość i idiotyczną decyzję Trampa. 

   1. To nie Trump oddał Kurdów pod opiekę Putina i Asada. To Kurdowie sami o to zabiegali, bo chociaż nie jest to dla nich rozwiązanie idealne, to po wycofaniu się USA nie mieli innego wyjścia. 

    Powtórzę raz jeszcze, że ilość stacjonujących tam Amerykanów nie miała większego znaczenia, bo sama ich obecność dawała gwarancję, że Turcja nie zaatakuje. Wyobrażasz sobie sytuację, że Turcja (członek NATO), atakuje żołnierzy najsilniejszego państwa natowskiego? Porównywanie tego z sytuacją w Srebrenicy świadczy o tym, że to raczej Ty udajesz, że nie rozumiesz.

 5. @ NAPIERALA

  Raport Muellera nie zawiera oskarzenia o collusion  bo

  nie ma dokumentu . Takie porozumienia sa robione  tajnie, bez sladu. Na przyklad Trump zaplacil dwom kobietom za milczenie uzywajac prawnika i redaktora szmatlawego pisma Enquirer.  Mafia tez nie produkuje dokumentow.  Wszystko jest dyskretne bez slkadu . Ale w aferze ukrainskiej sa dokumenty i swiadkowie. Trump nie uznaje konstytucji i prawa poniewaz uwaza ze jest ponad prawem. Dotychczas mu sie udaje ale jego poparcie topmieje.  

 6. @LUCYAN

  Trump na Bliskim Wschodzie nie reprezentuje Izraela  ani nikogo innego. Trump reprezentuje siebie i dba o swoj biznes. 

  Poblazliwy wonec Turcji bo ma duze powiazania prywatnego biznesu . Otoczyl sie zespolem prawnikow i bedzie walczyl z kongresem i narodem bo jesli straci urzad prezydenta to bedzie musial przeprowadzic sie z Bialego Domu do wiezienia za  naduzycia podatkowe.

 7. @PAWEL

  Trump nie tylko zdradzil sojusznikow Kurdow ale  podwazyl zaufanie innych sojusznikow do USA. Kto bedzie ufal Ameryce ktora bez jasnego powodu opuszcza sojusznika ktory walczyl 5  lat wspolnie z USA  przeciwko ISIS (Islamic State).  Rosja zdeklarowala opieke i obrone Kurdow. Decyzja Trumpa 

  w Syrii uwazana jest za specjalny prezent dla Putina i Erdogana. Trump ma w Istambule duzy wiezowiec Trump Tower.  Jak Putin pozwoli to Trump zbuduje wiezowiec  w Moskwie z darmowym mieszkaniem dla Putina na poddaszu. 

  Putin ma na Krymie palac ale prezent  mieszkanko od kolesia z Ameryki tez sie przyda.  Bo przeciez swiat  korupcja stoi i zadne pieniadze nie smierdza. 

   

 8. Skandal ukrainski to proba powtorki pomocy Rosji  w wygraniu wyborow 2016.  Jesli Rosjanie pomogli w 2016 to dlaczego  nie mozna sklonic Ukraine do pomoicy w 2020. W boksie jest zasada idz za ciosem. Trump uwaza ze w polityce liczy sie wygrana a nie  etyka i fair play. Ceni Putina i Kim jong Una  bo  moga rzadzic bez obserwatorow i krytykow .

 9. Aby zrozumiec   szkode jaka Trump wyrzadza swiatu trzeba zadac sobie pytanie Czym powinna b yc Ameryka. Podczas II wojny i po wojnie Ameryka byla przykladem demokracji  i wzorem dla wielu krajow. W polityce zagranicznej  Ameryka popelniala wiele bledow takich jak uleglosc wolbec Stalina ale nie byla rzadzona przez  gansterow ktorych glowny cel to pomnazanie osobistego majatku  w stylu bananowej republiki w Afryce. Czy Ameryka ma sie izolowac i byc sklocona z reszta swiata czy byc  liderem i pomagac innym w stylu planu Marshalla .Po II wojnie Ameryka pokazala jak nalezy traktowac pokonanych. Teraz moze pokaza\c jak pomagac ubozszym.  W tej sytuacji nie jest wazne czy Trump popelnil kryminalne przestepstwo. Waznym argumentem  usuniecia go od wladzy jest fakt ze  on nie jest liderem jakiego potrzebuje swiat i USA. Czlowiek egocentryczny, klotliwt o ptasim mozdzku nie zasluguje na urzad prezydenta USA. 

   

   

 10. @PIOTR N

  We wtorek  22 pazdziernika zeznawal w kongresie  anbasador USA w Ukrainie William Taylor. Jasno stwierdzil ze Trump wstrzymal militarna pomoc dla Ukrainy aby zmusic prezydenta Zelenskiego do dostarczenia  informacji oczerniajacej syna Bidena. Ta metoda nazywa sie fachowo extortion (wymuszenie lub szantaz) jest kryminalnym przestepstwem w USA. Ukrainski skandal stal sie centralnym  elementem impeachm ent poniewaz Trum naduzyl swoja pozycje do osiagniecia prywatnego celu jakim jest wygranie wyborow w 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 7 =