Czy geopolitolog Jacek Bartosiak ma rację? Piotr Napierała i Jacek Tabisz

 

Wykłady geopolityczne mec. dr Jacka Bartosiaka robią furorę w polskim internecie. Czy jednak takie spojrzenie na politykę międzynarodową jest pełne i pozwala stawiać właściwe prognozy? Czy poza geografią istnieje też na przykład bliskość cywilizacyjna ludzi mieszkających nawet daleko od siebie, za przysłowiowymi "siedmioma górami, siedmioma rzekami"?

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Czy geopolitolog Jacek Bartosiak ma rację? Piotr Napierała i Jacek Tabisz”

  1. To nie jest krytyka Bartosiaka tylko bardziej krytyka geopolityki. Skoro Bartosiak uprawia geopolitykę to trudno mu robić zarzuty, że ignoruje kwestie które ignoruje geopolityka. Pamiętam, że jak go zapytali kiedyś o problem uchodźców w Europie to powiedziął, że się na tym nie zna i to był koniec tematu. No i spoko. Więcej o ideologiach i wojnie informacyjnej w swoich wywodach geopolitycznych mówi Leszek Sykulski. Chyba drugi co do popularności gość który wypłynął na fali mody na geopolitykę. Nawet chyba lepiej się go słucha niż Bartosiaka. Czy Bartosiak ma rację ? Sam Bartosiak twierdzi, że tak. Rzekomo przewidział różne fakty w swoich książkach. Nie wiem. Próbowałem czytać pierwszą z nich i mnie umęczyła tak że nie dałem rady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 13 =