Czy kultura wyklucza? Joanna Hańderek

 

Kultura jest często tym elementem, który umożliwia ludziom dialog i posługiwanie się powszechnie zrozumiałym systemem znaków i odniesień. Jednak kultura ma też swoją drugą stronę – wyklucza osoby z peryferii swojego systemu. 

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Czy kultura wyklucza? Joanna Hańderek”

  1. Co za bzdurna próba powiedzenia, że nie może komuś zależeć na własnym mieście/kraju, jeśli nie jest prawicowym nacjonalistą/darwinistą społecznymi jednocześnue zależy mu też na ue. Przyjęcie muzułmańskiego „tolerancja” i samoislamizowanie się przez stosowanie podobnych metod co muzułmanie. Zresztą tego samego chwytu też co Putin. 

   1. proszę nie nadinterpretować tego co powiedziałem. Ja jestem mentalnie jankesem mówię to co myślę bez niedopowiedzeń. Sam jestem kosmopolitą więc absurdalne jest posądzanie mnie o nacjonalizm. Tym niemniej są kwestie które lepiej zostawić w gestii państw a nie ONZ-tów i innych ue

 1. Ale wodolejstwo, z trupen na scianie, trochę przykrytym planszą imienia sw. Ukrywacza Pedofilow. Bawaria na całego. 

  Trup czuwa, a może cały czas się jeszcze męczy na tym krzyżu. Z ukrycia pilnuje, a może się frasuje.  Dziwimy się prostym ludziom, że obwieszają się w szpitalach swiętymi obrazkami, a tu ludzie niby wyedukowani podpierają się wielgasną figurą.

  Może sie zacząc od małego ptaszka … Najpierw buldożer a poten płacz nad małym ptaszkiem.   

    

 2. Dlaczego na uniwersytecie Człowieka, Który Się Lękał Kondomów coś zasłoniło  Święty Krzyż? To obraża moje instynkty religijne… Poproszę o nazwisko operatora kamery!

  1. Zasłonili czesciowo żeby nie straszył, albo nie podniecał niektórych (zasłonięty od dołu).  Może troszkę wstydzą się Jezusa, przed innymi. Trzeba powiedziec, że ten krzyż wkładkę ma ogromną. To nie jest sam krzyż, to jest krucyfiks.

   Fajne "studia", tam można studiowac turystyke koscielna! Lecę się zapisać. 

 3. To oczywiste, że kultura wyklucza. Przecież, w znacznej części, to gra typu: my kontra oni. I choć każda dziedzina kultury może łączyć, równie łatwo, a może i łatwiej, dzieli.

  Tylko, na Jowisza, nie mam pojęcia, czy i jakimi słowami Pani o tym mówiła. Bo zaraz się wyłączyłem. Bo było za szybko, za monotonnie ( bez solidnych pauz, akcentów ), za abstrakcyjnie. I ta nieszczęsna "prawda", używana jako przecinek. Już chyba wolałbym to słowo, o którym w Piwnicy pod Baranami, wykład wygłasza Tadeusz Kwinto.

  Proszę wybaczyć obcesowość, to krytyka w uczciwych intencjach. Doceniając warstwę merytoryczną, gniewam się na formę przekazu. 

  Pozdrawiam 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 1 =