Darwinizm i jego antagoniści w Polsce. Dr Bartosz Borczyk

 

Gdy czytamy anglosaskich nowych ateistów, takich jak Dawkins, Coyne czy Dennett mamy wrażenie, że przeczący teorii ewolucji kreacjonizm to nie nasz problem. Łudzimy się, że w Polsce jedynie garstka ludzi uważa, iż Ziemia powstała 6000 lat temu w baśniowy sposób, jaki opisano w Biblii. Okazuje się, że jest inaczej. Ponad 30% Polaków wierzy w to, że wcześni Sumerowie i Egipcjanie nie załapali się na istnienie świata, o dinozaurach już nie wspominając. Co gorsza działają w Polsce na różnych uczelniach osoby z tytułami profesorskimi i doktorskimi propagujące kreakcjonizm. Na swoje działania na całym świecie motywowani religijnie kreacjoniści mają wyższe środki niż niejeden prawdziwy biolog. O tym wszystkim opowiada dr Bartosz Borczyk.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

 1. Tworzenie książek mających indoktrynować dzieci, tak by wierzyły w kreacjonizm to wyjątkowe skurwysyństwo.

 2. Przerażające, jak ciemnota się panoszy. To że teologia to pseudonauka i szarlataneria, to oczywistość. Ale okazuje się, że i filozofia zaczyna się uderzać w podobne tony. Mamy namacalny dowód, czym się kończy wprowadzanie wydziałów teologicznych na uniwersytety.

 3. trzydzieści kilka lat temu, w klasie maturalnej religii, mieliśmy rozmowę z młodym wówczas księdzem. Na temat Darwina i stosunku Kościoła do ewolucji. Pamiętam do dziś jego słowa:
  „nauczanie Kościoła nie kłóci się z teorią ewolucji. Stworzenie człowieka należy rozumieć jako akt dania małpie duszy i rozumu. A te wszystkie opowieści o glinie, Adamie i jego żebrach? No cóż, trzeba to jakoś wytłumaczyć dzieciom i ciemnemu ludowi”
  Z tego, co pamiętam, ten ksiądz nie pobył u nas zbyt długo, został wysłany na parafię w Zadupiu Dolnym. Pewnie był zbyt postępowy.

  1. No to rzeczywiście postępowy. Ja pamiętam, że u nas w liceum(!) pani z biologii(!!!) na jednej lekcji stwierdziła, że nie można mówić, że człowiek jest … ssakiem (bo kultura, dusza, blablabla). Psycholstwo ma się niestety w polskich szkołach całkiem nieźle.

  2. @ Mirek: trzydzieści kilka lat temu, w klasie maturalnej religii, mieliśmy rozmowę z młodym wówczas księdzem. Na temat Darwina i stosunku Kościoła do ewolucji. Pamiętam do dziś jego słowa:

   nauczanie Kościoła nie kłóci się z teorią ewolucji. Stworzenie człowieka należy rozumieć jako akt dania małpie duszy i rozumu. A te wszystkie opowieści o glinie, Adamie i jego żebrach? No cóż, trzeba to jakoś wytłumaczyć dzieciom i ciemnemu ludowi”

   Z tego, co pamiętam, ten ksiądz nie pobył u nas zbyt długo, został wysłany na parafię w Zadupiu Dolnym. Pewnie był zbyt postępowy.

   ————————————

   Co do księdza to najprawdopodobniej Pan ma rację, ale to ksiądz w swoim twierdzeniu racji nie miał. Darwinowska teoria ewolucji nijak jest nie do pogodzenia z nauczaniem Kościoła:

   @ Andrzej Bogusławski: "Teoria Ewolucji" stworzona przez Darwina odrzuca całkowicie możliwość nadprzyrodzonej ingerencji i nie istnieje nawet najmniejsza możliwość pogodzenia jej z jakimkolwiek nadnaturalnym wpływem na rzeczywistość, http://racjonalista.tv/teoria-ewolucji-a-polityka-jacek-tabisz/   …………… napisałem, że nie do pogodzenia są religijne dogmaty chrześcijaństwa z darwinowską teorią ewolucji – odwołując się bezpośrednio oraz w linkach do poważnej literatury na ten temat i podając dla racjonalistów niepodważalne argumenty. Znowu Pan nie zrozumiał. Choć może gdy argumenty naukowe do Pana nijak nie docierają to zapozna Pan się z książką dominikanina o. Michała Chaberka  http://www.tolle.pl/pozycja/kosciol-a-ewolucja

   ***

 4. Drogi montażysto, bardzo przydałoby się w tym nagraniu znormalizować (wyrównać) głośność dźwięku. To dotyczy też innych filmów Racjonalista.tv, ale w tym szczególnie przeszkadza, bo prelegent spaceruje to bliżej, to dalej od mikrofonu i raz jest ciężko zrozumiały a raz nieprzyjemnie głośny.

 5. Widzę że nie wszyscy wiedzą co to kreacjonizm. Oczywiście teoria ewolucji to bajeczka i obalono ją na wiele sposóbów , wiele razy.

  Kto twierdzi że Sumerowie nie załapali się na istnienie świata podobnie jak dinozaury? Nie słyszałem nigdzie podobnych bzdur.

  1. http://www.youtube.com/watch?v=ENvAmLuj5ko

   Śpiewać każdy może,

    trochę lepiej, lub trochę gorzej,

    ale nie oto chodzi,

    jak co komu wychodzi.

    Czasami człowiek musi,

    inaczej się udusi,

    ooo

   (…)

    Jak człowiek wierzy w siebie,

    to cała reszta to betka,

    nie ma takiej rury na świecie,

    której nie można odetkać

   wejść na estradę i zostać,

   cała reszta to rzecz prosta.

   ************************

   @ Zibi: Widzę że nie wszyscy wiedzą co to kreacjonizm.

   —————————

   Zdecydowanie nie wszyscy wiedzą. Czy byłby Pan łaskaw to wyjaśnić?

   ***

   @ Zibi: Oczywiście teoria ewolucji to bajeczka i obalono ją na wiele sposóbów , wiele razy.

   ——————————–

   I ponownie nie wszyscy to wiedzą, czy byłby Pan łaskaw to wyjaśnić i podać przykłady obaleń.

   Aby Panu to ułatwić podaję linki, na których prób obalenia można sporo znaleźć:

   http://creationism.org.pl/

   http://www.idzpodprad.pl/pl/archiwum/nauka/item/370-czy-naukowiec-moze-byc-k-r-e-a-c-j-o-n-i-s-t-a

   http://www.nauka-a-religia.uz.zgora.pl/index.php/pl/

   ***

 6. Może wypowiem się nie do końca na temat, bo jeszcze wykładu nie słuchałem ale chciałem zauważyć pewną analogię między dwiema skrajnościami: prawicowymi i lewicowymi. W tym wypadku do prawicowej zaliczam kreacjonistów, którzy produkują różne materiały, pseudo naukowców z prawdziwymi tytułami i pseudo badania tudzież fałszywe i wybiórcze interpretacje prawdziwych badań.

  Niemal dokładnie to samo mamy po stronie lewej skrajności, która bardzo wybija się w naukach społecznych, dyskredytując zdrowy rozsądek, sprowadzając wszystko do 'konstruktów społecznych' – mam tu na myśli pseudo naukę gender itp.

   

  I z obu tych kotłów absurdu korzystają nasi rodzimi ekstremiści, którzy powołują się w dyskusjach na publikacje zza oceanu w imię nonsensownie pojmowanych: postępu i społecznej sprawiedliwości.

  Tylko racjonalizm i krytyczne podejście może nas przed tą falą uratować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *