Dlaczego młodzi….?


Dlaczego młodzi nie chodzą do wyborów, a jeżeli już, to głosują głównie na prawicę? Wziąłem udział z ciekawej debacie na ten temat, ale jednoznacznej odpowiedzi nie ma, bo to wiedza na kilka prac doktorskich. Dlatego zaprezentuję kilka swoich uwag. 


Młodzi nie chodzą na wybory, bo ich rodzice też nie chodzą. Skąd mają brać przykład? Młodzi głosują na prawicę, bo ich rodzice też najczęściej wybierają taką opcję. I dalej. Rodzice, często nawet o lewicowych poglądach, nie potrafią przekonać swoich dzieci do swoich poglądów. W szkołach zaszczepiono młodym prawicowo – kościelne poglądy. Lewicę i PRL przedstawia się jak czarną dziurę w naszej historii. Cały aparat propagandowy PiS, wspomagany przez IPN i kościół robi wszystko, by namieszać młodzieży w głowie i ukształtować ich na swój obraz i podobieństwo. Lewica, nawet kiedy mogła, a także PO, nie przywiązywały większej wagi do obywatelskiego i postępowego wychowania młodzieży. PiS natomiast bardzo dba o to nie szczędząc przy tym publicznego grosza.

 

 


Politycy, oszukując wyborców, bagatelizując potrzeby młodych, kłócąc się, itp. zniechęcają młodych do siebie. Nie przypadkiem 2 mln młodych i do tego bardzo przedsiębiorczych, postanowiło ułożyć sobie życie poza krajem.
Oczywiście młodzi nie mają ustabilizowanych poglądów politycznych. Dowodzi tego choćby głosowanie na Korwina-Mikke. Ma on w wyborach zawsze około pół miliona zwolenników i to głównie młodych. Ale w następnych wyborach to jest już inna grupa młodych, nie ta sama. Starsi wchodzą w dorosłe życie, dojrzewają politycznie i widzą, że Korwin – Mikke wciskał im naiwne bajki. I tak jest od kilkudziesięciu lat. 
Młodzi poszukują atrakcyjnych postaci w polityce, które zafundują im atrakcyjny przekaz polityczny, na pograniczu rozrywkowego show. Teraz na topie jest Robert Biedroń. Czy wyobrażacie sobie przewodniczącego Schetynę, czy marszałka Terleckiego, w głos których wsłuchują się w zapamiętaniu i uwielbieniu młodzi? To byłoby trudne.


Nadzieją napawa fakt, że poglądy młodych ewoluują. Mija już moda na żołnierzy wyklętych. Młodzi odkryli, że to ściema. Już nie nosi patriotycznej odzieży. Wzrasta zainteresowanie lewicą. Ale tak napisać mogę o dość wąskiej grupie tzw. poszukującej młodzieży. Większości młodych polityka w polskim wydaniu nie interesuje. 


I na koniec. Partie, od prawa do lewa nie mają ani pieniędzy, ani narzędzi, ani wiedzy do upowszechniania swoich programów wśród ludzi młodych. PiS natomiast zaprzągł szkoły, środki masowego przekazu, IPN, do ulepienia nowego typu Polaka: zaściankowego, nieufnego, konserwatywnego, lubiącego autorytarną władzę i oczekującego socjalu od władzy. Jeżeli ten program się powiedzie, to na długie lata staniemy się krajem, który na Zachodzie będą pokazywać palcami jako przykład fatalnego eksperymentu na ludzkich mózgach. Brońmy młodych przed tym eksperymentem.


Czesław Cyrul

O autorze wpisu:

Czesław Cyrul jest znanym publicystą lewicowym, prowadzącym między innymi popularny blog w Gazecie Wrocławskiej - http://blogi.gazetawroclawska.pl/czeslawcyrul/ . Jest członkiem SLD, pełnił między innymi funkcję przewodniczącego oddziału wrocławskiego tej partii, od 2016 roku jest członkiem Rady Krajowej.

3 Odpowiedzi na “Dlaczego młodzi….?”

 1. Zdumiewa mnie ten żal odnośnie niskiej frekwencji. W Polsce jest ogrom ludzi, którzy nie wiedzą nawet jak nazywa się województwo, w którym mieszkają a co dopiero podjąć racjonalną decyzję co do systemu podatkowego. Zdumiewa mnie, że tyle ludzi ma żal, że tacy i podobni ludzie nie idą głosować.

 2. Lewica jest mi blizsza niz prawica, i do SLD mi chybanajblizej. Ale Pan Cyrul znow pokazuje, ze sie zatrzymal w PRL-latach 60.
  "I na koniec   PiS natomiast zaprzągł szkoły … do ulepienia nowego typu Polaka: zaściankowego, nieufnego, konserwatywnego, lubiącego autorytarną władzę i oczekującego socjalu od władzy. "
  Nie, to SLD wpusciło kler salony, panie  Cyrul. O jakim socjalu Pan bredzi? PiS kradnie przede wszystkim dla siebie, i trzeba zrozumiec, ze złodziej ktory choc czesciowo dzieli sie łupem z suwerenem, nie jest postrzegany przez suwerena jako złodziej.
   
  Co takiego socjalnego robi PiS, czego nie ma w zachodnich "demokracjach"?  SLD dało sie wpuscic w kanał, te wszystkie 500+ na zachodzie to nie jest czesc systemu socjalnego. Dlaczego Pan i SLD nie studiujecie zachodnich systemow, tylko bazujecie na tym jak swiat wyglądał latach 60-tych?

 3. "Centrum Analiz Ekonomicznych (cenEA) wydało arcyciekawy raport o wpływie polityki gospodarczej Zjednoczonej Prawicy na kieszenie Polaków. Według wyliczeń ekonomistów rozszerzenie 500 plus na każde dziecko będzie wspierało przede wszystkim rodziny o wyższych dochodach i klasę średnią. A to oznacza, że nie będzie miało raczej wpływu na dzietność, czy podniesienie poziomu ubóstwa."
  A kto  tym baranom z SLD, Nowoczenej czy Wiosny nagadał, ze 500+ to program na dzietnosc? Dla wszystkich, czyli dodatkowe głosy w wyborach. Zabieranie kułakom juz minelo.
   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *