Dlaczego ojczyzna a nie matczyzna?

 

Joanna Hańderek i jej współrozmówczynie zadają sobie pytanie, dlaczego mówimy o ojczyźnie a nie "matczyźnie". W kontekście tego problemu można się zastanowić dalej nad pozycją kobiet w historii i symbolice narodowej, a także nad znaczeniem słowa "macierz", które istnieje, lecz jest używane inaczej niż słowo "ojczyzna".

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

2 Odpowiedzi na “Dlaczego ojczyzna a nie matczyzna?”

 1. Nie wiem co napisac, bo połowy nie rozumiem, wiele skrotow myslowych.  Moze od stroju, pani H gustownie sie ubrała, natomiast te młode panie to tragedia. Moze to prowokacja? No tak, temat kobiecy, dlaczego nie komentujesz ubioru mezczyzn? Odp: bo oni ubierają sie tez tragicznie, problem w tym, ze do nich i ich (kiepskiego) wyglądu sie przyzwyczailismy. A poza tym chlopaki blyszczą intelektem, wiec mogą ubierac sie jak dziady!?.

  W nastepnym odcinku oczekuje, ze Pan Jacek wystąpi w stroju sportowym (i odkryje swoją prawdziwą skore), a Pan PN zadba o makijaz i dyskretnie sie umaluje (plus szminka).

  🙂

  "… a chłopakom, jak mówi mój tata, nie uroda jest potrzebna, tylko spryt, siła i intelekt. Wiem, co to spryt, siła, tylko nie bardzo rozumiem, co to jest ten intelekt".

  A z ta ojczyzna bym sie nie przejmował, jedni mają vaterland inni mutterland. Co ciekawe, dla krajow kolonialnych słowem motherland okreslano panstwo-kolonizujące. Moze chodziło o to, ze ojciec bywał srogi, a matka z definicji opiekuncza i sie "opiekowała" koloniami.   W Polsce ziemie wrociły do macierzy, a nie do ojczyzny – tu chyba chodziło o to, ze macierz to cos bardziej postawowego niz ziemia ojcow. 

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − dwa =