Duchowość Polaków coraz mniej wiąże się z nauczaniem Kościoła. Joanna Cieśla i Andrzej Dominiczak

 

Joanna Cieśla z tygodnika „Polityka”, w rozmowie z Andrzejem Dominiczakiem, ukazuje, iż duchowość Polaków coraz mniej ma wspólnego z naukami Kościoła. Sporą część dyskusji zajmują rozważania na temat tego, jaka to duchowość i czy nadal nie stanowi ona niebezpieczeństwa dla rozwoju jednostki i wolności osobistej.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

5 Odpowiedź na “Duchowość Polaków coraz mniej wiąże się z nauczaniem Kościoła. Joanna Cieśla i Andrzej Dominiczak”

  1. Etam, to jest psychologia kurnika, kwoki musza miec koguta. Jak spytac sie polska kwoke/kobiete czy zaakceptowałaby ksiedza kobiete to odpowiedz jest: NIGDY. Kogut musi nimi rzadzic i kogutowi trzeba dogadzac, i o koguta trzeba walczyc.
    A polski kler? Kler ma gdzies duchowosc. Tu chodzi o łatwe zycie i pasozytowanie, dostep do dzieci (pedofilia). Gdyby klerowi zaproponowac układ: dajemy wam tyle forsy ile dzisiaj plus zachowujemy przywileje do roku 3099, to by na to poszli. I zapomnieli o jakiejkolwiek duchowosci. Nie musieli by sie wygłupiac i odwalac nudne powtarzajace sie cyklicznie szopki. Zajeli by sie soba i swoimi uciechami wewnatrz murow zakonnych czy koscielnych.

  2. Ta obrona „duchowości” to typowa reakcja społeczeństwa wychowanego w warunkach zdominowanych przez religię w zetknięciu z zachodnim systemem, bardziej pragmatycznym (i bardziej konsumpcyjnym). To samo przechodzą w USA Hindusi, Afrykanie, Latynosi. Ja uważam, że te stany umysłu mogą mieć swoją rolę zarówno ewolucyjną jak i społeczną. Problem tylko polega na tym, że z braku zaangażowanej wiedzy naukowej na ten temat (odrzucanej z powodu racjonalizmu naukowego), praktyki, wiedza i wszystko co jest z nimi powiązane jest zazwyczaj zawłaszczane przez religie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 3 =