Egipski feminizm i liberalizacja kraju. Hala Kamal

 

Hala Kamal jest egipską feministką, walczącą o liberalizację swojego kraju. Z wywiadu przeprowadzonego przez Kaję Bryx dowiadujemy się interesujących rzeczy o działaniach osób walczących w tym kraju o prawa kobiet. Zdaniem Hali Kamal krytyka islamu jest utrudnieniem jakichkolwiek działań na płaszczyźnie społecznej, dlatego nie jest ona otwarcie wyrażana, choć wielu intelektualistów i społeczników egipskich osobiście ma krytyczny stosunek. W profeministycznych działaniach nie można też korzystać ze wsparcia zachodnich instytucji państwowych, gdyż wzbudza do podejrzenia o działanie pod wpływem UE lub USA. Część feministek wierzy w islam i stara się dowieść, iż inna od obecnej w tradycji państw muzułmańskich rola kobiety istnieje w Koranie.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

4 Odpowiedzi na “Egipski feminizm i liberalizacja kraju. Hala Kamal”

  1. Oczywiście, ze istnieje inna rola. Np w Arabii Saudyjskiej zakaz jeżdżenia samochodem dla kobiet nie jest uzasadniony niczym jak tylko strachem przed liberalizacją prawa – bardzo nieracjonalnym strachem, tym bardziej w momencie gdy na północ od AS powstało quasi-państwo, które nie dość, że nie uznaje AS, to jeszcze punktuje jej niezgodność z tradycją sunnicką. Właśnie dlatego AS próbuje udowodnić, że jest radykalne i sunnickie i stało się surowsze wobec szyitów.

    Egipt wpadł w bardzo długi konflikt pomiędzy zwolennikami Sisiego i tymi solidaryzującymi się z Bractwem Muzułmańskim. Lubię Sisiego i doceniam jego starania, ale popełnia bardzo dużo błędów, takie masowe wsadzanie ludzi do więzień i egzekucje mogą tylko spolaryzować społeczeństwo, usiłowanie zliberalizowania islamu w ten sposób może się oczywiście udać, ale równie dobrze może to doprowadzić do wojny domowej – czego byśmy nie chcieli w Europie, bo i tak już mamy za dużo problemów z uchodźcami. Walka która odbywa się w Egipcie jest również walką o przyszłość Europy i i szansą dla niedawno ogłoszonego kalifatu – oni tylko czekają na wojnę domową.

  2. Z tym prawem dziedziczenia to sprawa nie taka prosta. W Europie i Am Pn sa panstwa gdzie mozna calkowicie wydziedziczyc swoje wlasne dzieci, albo spokojnie wydziedziczyc jakies dziecko a zachowac spadek dla innego. Wiec nie rozni sie to od Egiptu a moze nawet i gorzej. Sa tez panstwa gdzie nie mozna dziecka wydziedziczyc, pod zadnym pretekstem i bez pretekstu, i nie mozna nierowno obdarowac dzieci. Podobnie mozna przeciez za zycie nierowno podzielic/rozdac majatek, ale to musi byc juz dokonane zanim sie umrze, faktycznie, a nie na papierze.
    Ogolnie ciekawa sprawa, ze kobiety uzywają islam i Koran aby miec minimalne prawa, to pokazuje jak bardzo samce sie zdegenerowały poprzez stulecia.
    Zresztą, polskie prawo malzenskie to tez taki zydowski szariat. Kobieta musi miec przyczynek do rozwodu, i pan Andrzej D usilnie walczy aby pobicie kobiety bylo przyczynkiem. Paranoja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − jeden =