Egzorcyzmy to przemoc. Prof. prof. Pawłowski i Witkowski

 

Wybitny biolog i psycholog wypowiadają się na temat egzorcyzmów przedstawionych w dokumencie Konrada Szołajskiego. Szczególnie niepokojąca jest przemoc stosowana przez egzorcystów w imię mitów, legend i prywatnych fantazji.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

7 Odpowiedź na “Egzorcyzmy to przemoc. Prof. prof. Pawłowski i Witkowski”

 1. Na stronie Konferencji Episkopatu Polski opublikowana została właśnie (10 listopada 2015) nowa instrukcja dla egzorcystów. Kościół chce „szkolić” egzorcystów, ale w dokumencie tym nie wprowadza się obowiązku konsultacji egzorcysty z psychiatrą czy psychologiem, wskazuje się tylko bardzo niezobowiązująco na taką możliwość i mówi o nieprzerywaniu leczenia psychiatrycznego, jeżeli egzorcyzmowany je przechodzi. Warto też zwrócić uwagę, że obecnie na uczelniach podporządkowanych Kościołowi kształci się psychologów, którzy sami mogą uznawać, że szatan może realnie wstąpić w człowieka. Taka kościelna psychologia nie przyczyni się do poprawy sytuacji, ale ją pogorszy.
  Co więcej, Kościół chce wyraźnie utajnić praktyki egzorcystów. Egzorcyści nierzadko w niszowych mediach opowiadają rzeczy horrendalne, wskazujące nie tylko na ich żenująco niski kwalifikacje, ale na dewiacje/zaburzenia psychiczne (pisałem o tym). Nowa instrukcja mówi: „egzorcyści muszą być bardzo ostrożni w tym, co mówią, jak się wypowiadają i jak powołują się na naukę Kościoła. Każde medialne wystąpienie egzorcysty powinno mieć aprobatę ordynariusza, który zlecił mu posługę egzorcyzmowania”. Kościół chce wzmóc kontrolę nad działalnością egzorcystów i utajnić ją.
  Trzeba żądać, by Kościół odstąpił od egzorcyzmowania ludzi mających poczucie, że opętał ich szatan, bo ta działalność Kościoła jest szkodliwa. Tu idzie o ludzi z poważnymi zaburzeniami psychicznymi lub zaawansowaną chorobą psychiczną typu paranoi czy schizofrenii.
  Link do nowej instrukcji kościelnej: http://episkopat.pl/dokumenty/pozostale/6959.1,Wskazania_dla_kaplanow_pelniacych_posluge_egzorcysty.html

  1. Dodam, że dawniejsze instrukcje kościelne dla egzorcystów nakazywały bezwzględnie przed podjęciem egzorcyzmowania konsultacje psychiatryczne lub psychologiczne. Nowa instrukcja oznacza regres.

 2. Egzorcyzm w 21 wieku w srodku Europy to wstyd i hanba. To tak jakbysmy leczyli grype grzechotkami a raka tancem.
  Niewiobrazalna bzdura praktykowana w starozytnosci i sredniowieczu.

 3. Problem obrazy uczuć religijnych.
  Jest zapis w kodeksie karnym o obrazie uczuć religijnych.
  Ateista publicznie oświadcza, że nie wieży w diabły i demony i krytykuje egzorcyzmy, może zostać oskarżony o obrazę uczuć religijnych.
  Jest erozja świeckiego prawa.
  Czy PIS będzie próbowało zmienić konstytucję?
  Myślę, że ateiści powinni się lepiej zorganizować, być bardziej aktywni, jest groźba powrotu do średniowiecza.

 4. „Ateista publicznie oświadcza, że nie wieży w diabły i demony i krytykuje egzorcyzmy, może zostać oskarżony o obrazę uczuć religijnych.”
  – nie może, proszę nie szerzyć paniki i zapoznać się z treścią art. 196kk

 5. Strasznie ułożeni i wyważeni ci panowie profesorowie. Egzorcyzmy w XXI w. to wstyd i skandal. Czy nie można tego wprost powiedzieć? To może zaczniemy jeszcze palić czarownice nie mówiąc już o świętej inkwizycji. Takie praktyki trzeba po prostu potępiać i dążyć do ich zakazania. A czym różni się egzorcysta od tego faceta spod Nowego Sącza, który zagłodził kilkuletnią dziewczynkę? Drodzy Państwo, nazywajmy sprawy po imieniu. O o to samo apeluję do Racjonalisty TV.

  1. Panie Henryku, nie wypowiadam się oficjalnie w imieniu redakcji, ale znam wszystkich jej członków i mogę pana zapewnić, że do egzorcyzmów mamy taki sam stosunek. Osobiście myślę nawet, że już w większości przypadków są nielegalne i to z różnych tytułów. Często są formą przemocy seksualnej, a jeśli dotyczą osób chorych, to są wykorzystaniem stanu choroby – również w celach zarobkowych. Myślimy o złożeniu skargi u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =