Europa karolińska – miraż czy alternatywa

Rozmowa redaktorów Racjonalista.tv Jacka Tabisza i Radosława S. Czarneckiego jest kontynuacją tez zawartych w materiale publicystycznym zamieszczonym na portalu http://racjonalista.tv/kategoria/publicystyka/ pod tym samym tytułem. Dyskusja ma na celu poszerzenie perspektywy spojrzenia na ten trudny problem.

O autorze wpisu:

9 Odpowiedź na “Europa karolińska – miraż czy alternatywa”

 1. Gospodarka Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Belgii i Austrii to łącznie 66% całej UE. Potencjał tej tylko części EU przewyższa całą resztę, która by była w głębokiej d. gdyby taki plan rzeczywiście zaczął być realizowany. Siła polskiej gospodarki jest mitologiczna. Niewiele większa niż mała Belgia i trochę tylko większa niż jeszcze mniejsza Austria.

 2. Aż dziwi mnie jak mało Pan Radosław wie na czym polegają prawdziwe problemy Unii. Wspierać się w argumentacji na jednym zdaniu kolumnisty ze Spiegla i budować na tym całą teorię jest trochę karkołomnym zadaniem.
  Czego wam tak szkoda Panowie? Szkoda wam Unii w której wola narodów jest ignorowana. Nie pamiętacie referendum w Irlandii, Francji i Holandii? Ta Unia nie tylko dyktuje obywatelom Europy jakich żarówek mają używać lub jaki prysznic, ona dyktuje również jak mają myśleć.
  Szkoda wam Unii w której jedna osoba decyduje o losie 500 mln i nikt nie ma prawa veta? Osoba która w swej nieomylności pozostała sama przeciw 27, ale okopana w bunkrze berlińskim nadal wierzy w Endsieg.
  Trzeba być naiwnym żeby sądzić że PIS został wezwany na dywanik z powodu liczby sędziów TK. Przyglądnijcie się kto przesłuchiwał Szydło? Niemcy , Luksemburg, Holandia I Belgia. Jaki wspólny mianownik mają Luksemburg, Belgia i Holandia? Dokładnie, Wiki – Lux? Kaczor chce opodatkować koncerny które są u nich zarejestrowane na ich prawach, które pozwalają unikać płacenia podatku w krajach w których osiągają zyski. Niemcy chcieli ukarać nieposłusznych mających inne zdanie w sprawie kryzysu emigracyjnego. Szkoda wam Europy w której Ikea zapłaciła mniej podatku od 2 mld niż ja od mojej pracy najemnej? Mnie takiej Europy nie szkoda.
  Panie Radosławie, uważa Pan że do wartości Europejskich należy uległość o której Pan wspomina? Bruksela to jest monarchia urzędnicza w której politykę ustalają lobbyści. Idea europy karolińskiej była aktualna gdy jeszcze stał mur berliński, jądro europejskie to był straszak Schrödera po tym jak ten załatwił Millerowi 3 mld € w Brukseli żeby mógł skleić budżet po Buzku, przekonał Chiraca żeby ten nie blokował przyjęcia Polski do UE, a Miller wpierw podjął go kolacją z kaszą gryczaną i zrazami a później jeździł po Europie i zbierał podpisy dla Busha. Jądro Europejskie to jest „stara” Unia. Nie będzie żadnej Europy karolińskiej, dzisiaj bliżej nam do tego żeby przenieść centralę Unii do Istambułu niż do Aachen. Gdy władzę w Brukseli przejęły koncerny i banki, istnieje jeden cel: nowe rynki zbytu i rynki surowcowe. Obok Turcji w kolejce stoją już następni kandydaci do „rozwoju” Unii, Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Tadżykistan. Chwilowo Armenia i Azerbejdżan podziękowały za zaszczyt odmownie, ale kto wie czy nie ryzykują że im się zdarzy Majdan i na miejsce obecnych przyjdą demokraci, gotowi wstąpić. Ponieważ rynków zbytu nigdy nie za mało, to może jeszcze Afganistan, Pakistan a potem kto wie.. może Chiny. Powstaną piękne kwitnące krajobrazy przemysłowe i plantacje ogórków z prawidłową krzywizną.
  Kto to są elity europejskie? Schulz który był za głupi żeby skończyć maturę ale wystarczająco mądry żeby kierować polityką dla 500 mln ludzi. Tak jak nie miał szczęśliwej ręki do swojej Buchhandlung tak samo nie ma szczęśliwej ręki do Unii. Juncker który odmawiał parlamentarzystom europejskim wydania dokumentów dotyczących skandali podatkowych?
  Ostatnio była w Spieglu dyskusja na temat kryzysu Unii. Zadałem sobie trud przedstawienia jednego postu które w większości były podobne.

  „Czym byliśmy bez dzisiejszej EU.
  Mogę sobie jeszcze przypomnieć jak w środku lat dziewięćdziesiątych marznąc i głodując siedziałem w piwnicy. Jedyne co mnie wtedy grzało były bezwartościowe DM – banknoty które moi rodzice palili w małej metalowej puszcze. Raz w tygodniu było jedzenie w Armii Zbawienia. Wszyscy byli bezrobotni, Deutschland gospodarczo końcowe światło w Europie.I wtedy nagle się obudziłem. Ludzie, co za bzdury tu opowiadacie? Faktycznie myślicie że ktoś wam wierzy? Przed tą zwariowaną EU z Euro i kolektywną Unią długów szło nam dobrze, dostawaliśmy podwyżki płac, oszczędności można było rozsądnie zainwestować i oszczędzać na starość. Co się od tego czasu zdarzyło? Null oprocentowania, realna strata wynagrodzenia, Deutschland finansuje pół Europy, za to otrzymuje milion niewykształconych emigrantów wysłanych do tego kraju, których poza nim nikt nie chce mieć. My finansujemy jednym rodzinne na dziecko, drugim bezrobocie i wcześniejsze emerytury, podczas gdy nam wolno pracować aż padniemy martwi. Co ja mam z tego, poza tym że jadąc na urlop nie muszę wymieniać pieniędzy? Wiecie co, wiecie gdzie wy wasze EU i wasze Euro wsadzić sobie możecie? Dokładnie tam….”

  Jądro Europy jest takim samym straszakiem jak utrata Schengen.
  „My potrzebujemy Schengen bo poziom nauczania u na tak spadł że nikt nie potrafi przeliczyć wymiany waluty”.
  „Co mi z tego że w Grecji nie muszę pokazywać paszportu jeżeli za to przed moim domem stoi pół Hindukuszu.”
  Ojcowie założyciele mówili o Unii Ojczyzn ale w którymś momencie postanowiono stworzyć Stany Zjednoczone Europy i na takie USE narody europejskie na dzisiaj nie wyrażają zgody. Nie ma Pan racji p.Jacku, ja dokładnie śledzę wszystkie wypowiedzi Marine LePen i znam ich program. Prawicowe partie w Holandii, Austrii i FN nie są przeciw Europie, oni są przeciw takiej Europie, FN jest przeciw Euro. Ponieważ przeciw takiej Europie jest coraz więcej obywateli, dlatego partie te zyskują zwolenników. Skądinąd ceniony przez racjonalistów Michel Onfray popiera również FN. Społeczeństwa są przeciwni ideologii neoliberalizmu narzuconego przez UK i D. Nigdy w najbliższej przyszłości nie będzie europejskiego państwa federalnego w którym byliby Francuzi i premierem mógłby zostać Niemiec.
  Jeżeli miałoby powstać jądro Europy to gospodarka Polski bardziej do niego pasuje od gospodarki francuskiej.
  Polityka zagraniczna? Gdy czytam że Fischer z Austrii leci na Cypr, dwa dni później Steinmeier leci na Cypr i trzy dni potem że Kerry odwiedza Cypr to pytam się po co nam Mogherini.

  Pierwszą przyczyną kryzysu jest przerost Unii.
  Drugą przyczyną jest polityka prowadzona z zaplecza, oderwanie od społeczeństwa, brak przejrzystości i demokratycznych reguł.Te rzekome elity w Brukseli rekrutują się z polityków którzy byli nieprzydatni w polityce ich państw, przegrali w wyborach lub się zużyli i zostali posłani do Brukseli dla zapewnienia królewskich gaży. Bruksela to jest turecki bazar.
  – ty poprzesz mnie kandydaturze Schulza to ja poprę cię przy kandydaturze Junckera.
  – jak ogrodzisz swoją granicę to przykręcę ci śrubę przy dotacjach
  – dostaniesz od nas pożyczkę jak kupisz nasze U-boty
  – zgodzę się na bakszysz dla Egowahna gdy będę mógł zrobić więcej długów
  – jak zrezygnujesz z AKW to dostaniesz większe kontygenty CO2

  Trzecią przyczyną jest hegemonizm Niemiec które dyktują innym państwom swoje warunki.
  Grekom Schäuble narzucił podniesienie podatku dla branży hotelarskiej z 6,5% do 13% podczas gdy w Niemczech obniżył z 19% do 7%.

  „Jak jest różnica między mafią i aktualnym europejskim przywództwem ? Mafia daje ci propozycję której nie możesz odmówić, aktualne europejskie przywództwo daje ci propozycję że zginiesz zarówno jak ją przyjmiesz jak również gdy ją odrzucisz.”
  Bloomberg pisze artykuł w którym wzywa Niemców do opuszczenia strefy Euro.
  http://www.heise.de/tp/artikel/45/45524/1.html
  http://www.zeit.de/politik/ausland/2015-07/frankreich-griechenland-kompromiss-wolfgang-schaeuble-kritik
  Panie Radosławie link do międzymorza:
  https://www.youtube.com/watch?v=efAOEExv_e4
  Możemy jeszcze podyskutować, moim zdaniem UK nie wystąpi z Unii, jest to tylko próba szantażu, podobnie jak Lady Thatcher: ” I will my money back !
  Unia się nie rozpadnie pod warunkiem radykalnych reform i zahamowania bezsensownego wzrostu. Ta sama Thatcher powiedziała też: „Unia będzie istnieć tak długo, dopóki Niemcy będą gotowi płacić” Że z tych dotacji brukselskich 90% wraca z powrotem na zachód to chyba już panowie wiecie.Można wyczytać z unijnych dokumentów.

   1. A skąd taki pogląd? Jego książka o Freudzie wpisuje się nieźle w nurt demaskowania pseudonaukowych bzdur w psychologii i wydaje mi się dość sensowna. O ile pamiętam zasadniczą tezę, siła freudyzmu polega na tym, że jest to koncepcja filozoficzna „sprzedana” pod płaszczykiem nauki. Trochę to przypomina te wszystkie pseudomodalności w psychologii, które więcej mają wspólnego z dogmatycznym sekciarstwem niż z rzecywistością.
    🙂

    1. Bzdura. Freuda może każdy krytykować bo to prekursor i wiele robił na czuja ale freudyzm to przecież naukowy neofreudyzm lat 60 i 70. Zwalczany przez francuzów ze względów ideologicznych

 3. W związku z wprowadzoną cenzurą na racjonalista tv, dziękuję wszystkim adwersarzom i oponentom za ciekawe dyskusje. W dalszych dyskusjach na racjonalista tv nie zamierzam brać udziału.

  1. @NIETSCHE
   WordPress automatycznie oddaje do sprawdzenia posty, które zawierają więcej niż 2 linki ( u Ciebie są 3), a że w nocy nie ma nikogo na portalu z redakcji, to post musiał czekać do rana.
   Także nie odwalaj fochów bo to są działania automatu, niezależne od nas
   pzdr
   ps.
   Co się z wami ludzie ostatnio dzieje? po co te nerwy zaraz?

 4. @Nietzsche – prosze przeczytać mój tekst (uważnie nie pod względem indywidualnych uprzedzeń czy sympatii) który stanowi wprowadzenie do tej dyskusji (jest na Portalu w dziale publicystyka). Właśnie Drogi Interlokutorze uważam, że idea „Europy karolińskiej” jest próbą ucieczki „do przodu”. M.in. wobec tego co Pan porusza w swym wpisie, a co jest esencją Unii (co winno być esencja Unii). Tylko federalizm i mocniejsze jednoczenie Europy (z jednoczesnym oddawaniem prerogatyw państwa narodowego do centrali Federacji) jest szansą na „nie pozostanie Europy” – oby nie stało się tak, jak rzekł był to onegdaj Mao Tse-toung gdy zapytano go co sądzi o Europie ? (Europa – odrzekł – to taki mały pólwysep na zachodnich krańcach Azji) – takim, małym dodatkiem do azjatyckich gigantów (mówię o perspektywie 50-75 lat @ Nietzsche).
  Zgadzam sie, że to neoliby niszczą w każdym wymiarze ideę UE (ale to przyszło zza Oceanu); i wobec tego (kryzys, zwiększanie stratyfikacji, niespójność chęci i wizji etc.) trzeba właśnie się jednoczyć aby dać skuteczny odpór globalnym korpo (które takich graczy jak ……..np. Polska, nakryją czapkami, albo kopną w 4-ry litery). Tylko takie silne zjednoczone państwo-federacja może to uczynić. Pan nie przeczytał i nie przesłuchał dokładnie wspomnianych dwóch – kompatybilnych ze sobą – materiałów. A wydaje Pan jednoznaczne i autorytatywne opinie ……
  A co do Anglii – uważam, iż trzeba jasno już postawić sprawę: albo są w Unii albo „fora ze dwora” (oni cały czas chcą być „przy Unii” – jak w geografii, przy Europie, wyspiarsko, trochę tak – a trochę tak – przykład z Kartą Praw Podstawowych jest tu znamienny). Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 3 =