Faszyzm naukowo i potocznie

Faszyzm potocznie ma dwa znaczenia niespecjalnie bliskie naukowemu. Czym był faszyzm i czemu zwłaszcza lewica i Rosjanie ciągle manipulują przy tym słowie staram się wyjaśnić w moim nowym klipie video:

Pozdrawiam liberalnie i antyfaszystowsko!

Avatar
O autorze wpisu:

Piotr Marek Napierała (ur. 18 maja 1982 roku w Poznaniu) – historyk dziejów nowożytnych, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Zajmuje się myślą polityczną Oświecenia i jego przeciwników, życiem codziennym, i polityką w XVIII wieku, kontaktami Zachodu z Chinami i Japonią, oraz problematyką stereotypów narodowych. Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów w latach 2014-2015. Autor książek: "Sir Robert Walpole (1676-1745) – twórca brytyjskiej potęgi", "Hesja-Darmstadt w XVIII stuleciu, Wielcy władcy małego państwa", "Światowa metropolia. Życie codzienne w osiemnastowiecznym Londynie", "Kraj wolności i kraj niewoli – brytyjska i francuska wizja wolności w XVII i XVIII wieku" (praca doktorska), "Simon van Slingelandt – ostatnia szansa Holandii", "Paryż i Wersal czasów Voltaire'a i Casanovy", "Chiny i Japonia a Zachód - historia nieporozumień". Reżyser, scenarzysta i aktor amatorskiego internetowego teatru o tematyce racjonalistyczno-liberalnej Theatrum Illuminatum

2 Odpowiedzi na “Faszyzm naukowo i potocznie”

  1. Faszyzm w estetyce jest niezly, chociaz bardzo ograniczajacy, powiedzialbym, ze do tego stopnia, ze nawet nie jest konserwatywny. W paru elementach faszyzm byl konserwatywny ( rola kobiety ) Faszyzm jest oczywiscie bardzo futurystyczny … antysemicki moze nie w takim stopniu jak nazizm, ale jednak – chociaz nalezy zauwazyc, ze XX wiek byl ogolnie antysemicki i faszyzm i nazizm nie byly wyjatkiem. To samo z ich koncepcja gospodarcza – wybrali trzecia droge, czyli tak samo jak lewica amerykanska, wiazalo sie to oczywiscie z kryzysem gospodrczym. Powiedzialbym, ze faszyzm i nazizm ogolnie pasuja do XX wieku ktory niestety zostal ukradziony przez skrajnie nieracjonalne ideologie masowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *