Idźcie i czyńcie ziemię poddaną. Szczęsny, Kubalewski, Sieczkowski i Rowiński

 

KOALICJA ATEISTYCZNA zaprasza na debatę o wpływie religii na to, jak kształtuje się stosunek człowieka do przyrody. Czy w Polsce możliwy jest proekologiczny konserwatyzm? Czy Kościół ułatwia czy utrudnia upowszechnianie proekologicznych postaw społecznych? Dlaczego w codziennym nauczaniu Kościoła nie słychać troski o los zwierząt, pomimo tego, że ich okrutne traktowanie w realiach hodowli przemysłowej jest powszechnie znane? Czy proekologiczny wydźwięk papieskiej encykliki "Laudato si" przełoży się na postawy polskich katolików?

Na te tematy dyskutować będą:

● dr Tomasz Sieczkowski – adiunkt w Katedrze Filozofii Współczesnej Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego, Autor monografii nowego ateizmu (Nowy ateizm. Rekonstrukcja światopoglądu) oraz tłumacz licznych pozycji literaturowych na temat współczesnego ateizmu.
● Tomasz Rowiński – absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, historyk idei, publicysta, wcześniej związany z kwartalnikiem „Fronda”, obecnie redaktor kwartalnika „Christianitas”, autor licznych publikacji na temat współczesnego chrześcijaństwa.
● Wojciech Kubalewski – przewodniczący warszawskiego koła Partii „Zieloni”, kandydat tej partii do sejmiku województwa mazowieckiego w wyborach samorządowych 2018.
● Zbigniew P. Szczęsny – działacz Koalicji Ateistycznej i Kongresu Świeckości, którydyskusję opatrzywszy wstępem poprowadzi.

O autorze wpisu:

Studiował historię sztuki. Jest poetą i muzykiem. Odbył dwie wielkie podróże do Indii, gdzie badał kulturę, również pod kątem ateizmu, oraz indyjską muzykę klasyczną. Te badania zaowocowały między innymi wykładami na Uniwersytecie Wrocławskim z historii klasycznej muzyki indyjskiej, a także licznymi publikacjami i wystąpieniami. . Jacek Tabisz współpracował z reżyserem Zbigniewem Rybczyńskim przy tworzeniu scenariusza jego nowego filmu. Od grudnia 2011 roku był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, wybranym na trzecią kadencję w latach 2016 - 2018 Jego liczne teksty dostępne są także na portalach Racjonalista.tv, natemat.pl, liberte.pl, Racjonalista.pl i Hanuman.pl. Organizator i uczestnik wielu festiwali i konferencji na tematy świeckości, kultury i sztuki. W 2014 laureat Kryształowego Świecznika publiczności, nagrody wicemarszałek sejmu, Wandy Nowickiej za działania na rzecz świeckiego państwa. W tym samym roku kandydował z list Europa+ Twój Ruch do parlamentu europejskiego. Na videoblogu na kanale YouTube, wzorem anglosaskim, prowadzi pogadanki na temat ateizmu. Twórcze połączenie nauki ze sztuką, promowanie racjonalnego zachwytu nad światem i istnieniem są głównymi celami jego działalności. Jacek Tabisz jest współtwórcą i redaktorem naczelnym Racjonalista.tv. Adres mailowy: jacek.tabisz@psr.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *